KARACİĞER YAĞLANMASI DEYİP GEÇMEYİN!

Uzmanlar uyarıyor karaciğer yağlanması diyerek geçmeyin. Günümüzde artık viral hepatitlere bağlı olarak gelişen siroz yerine alkol nedenli olmayan karaciğer yağlanmasına bağlı olarak gelişen siroz daha ön planda. Alkol nedenli olmayan karaciğer yağlanması
Bu haber 13-11-2015 09:27 eklenmiş ve 1082 kez görüntülenmiştir.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Abdullah Ülkü karaciğer yetmezliğinin en önemli nedenleri arasında hepatit  B,C  ile alkole bağlı kronik karaciğer hastalıklarının gösterildiğini belirtti.
Ülkü, viral hepatitlerin siroz gelişiminde ön planda olduğu görülürken son zamanlarda alkol dışı karaciğer yağlanmasına bağlı siroz gelişiminde çok önemli artışlar yaşandığına dikkati çekti. 
Karaciğer yağlanmasının başlıca nedenleri arasında obezitenin ve dengesiz beslenmenin sayılabileceğinin altını çizen Ülkü, alkol dışı karaciğer yağlanmasında karaciğerde yağ depolanması oluştuğunu dile getirdi.
OBEZİTE EN ÖNEMLİ NEDEN
Günümüzde beslenme alışkanlarının değişmesiyle birlikte egzersizden uzak  bir yaşam ile beraber insanların hareketsiz kaldığına değinen Ülkü, bu durumun beraberinde karaciğerde yağlanmayı getirdiğine dikkati çekti.
Öncelikle karaciğer yağlanmasını önlemek için obeziteden kaçınılmalısını ve düzenli egzersiz yapılmasını öneren Ülkü, Egzersizin cilt altında ve karaciğerdeki toplam yağ miktarını azalttığını ve böylece metabolizmayı düzenlediğine vurgu yaptı.
Hastanın çoğu kez karaciğer yağlanması öyküsünde alkol kullanmadığını ifade ettiğine de değinen Ülkü, zaten günümüzün adeta salgın düzeyine gelen ve alkole bağlı olmayan ancak obezitenin birinci faktör olduğu karaciğer yağlanmasıyla karşı karşıya olunduğunu belirterek, eğer hastalığın önüne geçilemezse hastanın doğrudan karaciğer nakli ile karşı karşıya kalabileceğini vurguladı.

 

ETİKETLER : Sağlık HaberleriBalcalı Hastanesi HaberleriÇukurova Üniversitesi HaberleriKaraciğer Haberleri
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları