Balcalı Tıbbi Müdahelede Çağı Takip Ediyor

Tükrük Bezi Endoskopisi (sial endoskopi) yöntemiyle tükrük bezi içindeki taş veya herhangi bir darlık açık cerrahiye gerek kalmadan tedavi ediliyor.
Bu haber 11-12-2015 10:14 eklenmiş ve 1198 kez görüntülenmiştir.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi bilim insanları Tıp alanındaki yeni teknolojileri takip ederek çeşitli cerrahi müdahalelerde hastanın da konforunu ön plana alarak çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede Kulak Burun Boğaz kliniğinde tükrük bezinde oluşan taş, tıkanıklık veya darlık gibi rahatsızlıklara Tükrük Bezi Endoskopisi (sial endoskopi) yöntemiyle müdahale ediliyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Balcalı Hastanesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Özdemir klinikte beraber çalıştıkları Yard. Doç. Dr. Özgür Sürmelioğlu ve Uzman Dr. Muhammet Dağkıran ile birlikte Tükrük Bezi Endoskopisi yöntemini hastalara başarıyla uyguladıklarının altını çizdi.

Özdemir hastanın tükrük bezinin içinde taş, darlık ya da tıkanma gibi bir takım durumların meydana geldiğini, oluşan komplikasyonla birlikte tükrük bezinin şiştiğini veya tükrük salgısının azaldığını belirtti. Bu durumda eskiden olsa açık cerrahi yöntemiyle tükrük bezinin alınması gibi bir olguyla karşı karşıya kalınabildiğini ifade eden Süleyman Özdemir, Ancak şimdi Tükrük Bezi Endoskopisi yöntemiyle tükrük bezi kanalının içene çok küçük bir kamerayla girerek içerdeki sıkıntının sebebinin saptandığını, sonrasında ise bu sıkıntının çözümüne yönelik tedavi yönteminin uygulandığını vurguladı.

Özdemir Tükrük Bezi Endoskopisi yöntemiyle tükrük bezi içinde taş varsa kırıldığını yada darlıkların genişletilebildiğini dile getirerek uygulamanın Türkiye’de sayılı merkezlerde bölgede ise Balcalı ve Mersin’de yapıldığına değindi.

Dünya’da son 7-8 yılda uygulamaya geçen Yöntemle ilgili kursu ise İsviçre’de aldıklarına işaret eden Özdemir, 10 günlük bir eğitim süresinin ardından yöntemi başarıyla uygulamaya geçirdiklerini dile getirdi.

Özdemir Tükrük Bezi Endoskopisi yöntemiyle operasyon sonrası hastanın iyileşme sürecinin daha konforlu olduğuna dikkati çekerken, eskiden bu yöntemle tedavi olmak isteyen hastaların bu bölgeden dış merkezlere gittiğini belirterek, artık böyle bir duruma gerek olmadığını hastanın gönül rahatlığı ile bu yöntemle tedavisini Balcalı’da olabildiğini ifade etti. 

ETİKETLER : Adana Balcalı Hastanesi
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları