Büyükşehir personeline “Yaratıcılık” sunumu...

Yazar Yekta Kopan’la buluşan Adana Büyükşehir Belediyesi personeli, daha yaratıcı olabilmek ve hayata pozitif bakabilmek adına eğitim aldı.
Bu haber 05-05-2016 11:52 eklenmiş ve 849 kez görüntülenmiştir.

İnsanın hayatı anlamak adına sürekli çaba içinde olduğunu belirten Yazar-Seslendirme Sanatçısı-TV Sunucusu Yekta Kopan, yaşama dair korkuların kaynağında insanın kendisinin bulunduğunu ifade etti. İnsanın kendisiyle yüzleşmesinin önemine değinen Yekta Kopan, “Kendimizi sevmeliyiz. Bir başka insanı gerçekten sevebilmenin ilk şartı da budur. Hayat, nereye kadar gideceğini bilmediğimiz bir yolculuk. Hayat mücadelesi de bu yolculuk boyunca sürüyor. Zamanı durdurma isteği, mağara adamı döneminden beri var. Sanat ve yaratıcılıkla zamanı durdurabiliriz. Doğum ve ölüm gibi iki kapılı ömürlerimizde hırs ve nefret olmamalı. Çağımızın iki büyük hastalığı; hız ve büyüklük. Daha büyük ve hızlı olduğumuzda, daha değerli olacağımızı düşünüyoruz. Oysa bunun için koştururken asıl türküyü kaçırıyoruz” dedi.

GÜÇLÜ BİR HAFIZA AĞIR BİR CEZADIR

Teknolojinin de insanı kendinden uzaklaştırdığını ifade eden Yekta Kopan, farklı bakmaya korkan insanların çoğunlukta olduğunu aktardı. Oysa gündelik rutinin bile farklı açıları bulunduğunu hatırlatan Yekta Kopan, “İletişim kurduğumuz insanları şaşırtırsak daha etkin diyalog kurabiliriz. Farklı bakışla bu şaşırtmayı yapabiliriz. Yaratıcı olmak için unutun. Güçlü bir hafıza ağır bir cezadır. Ezberini unut. Yeniden öğrenci olacak kadar cesur olun. Beyaz sayfa açmak sorunları azaltır” diye konuştu.

Sunumunda dünyaca ünlü yazarların kitaplarından alıntılar da yapan Yekta Kopan, ego, kibir, yalan gibi olumsuzluklardan uzaklaşılması durumunda yaratıcılığın öne çıkacağını kaydetti. Gerçekliğin en iyi ilaç olduğunu kaydenen Yekta Kopan, şunları söyledi: 
“Kendinizle barışık olun. Özgüven önemli. Hayata her gün yeniden başlayabilme, öğrenci olabilme kapasitesi çok önemli. Hesap yapmayın. Yaşadıklarınıza, her şeyden çıkar bekleyen bir tarzla yaşamayın. Olaylara, kişilere uzaktan bakın, büyük resmi görün. Göz seviyesinden bakın, sabırlı olun. İlham beklemeyin, çalışın. Çalışmayana ilham gelmez. Araştırın, vazgeçmeyin, merak edin. İşte ve aşkta vedalaşacak kadar cesur olun. Öğren, yarat, test et, merak et... Bu döngü önemli. Yeniden bir şey öğrenin, yeniden yaratın ve her an öğrenci olun. Ne olur biraz durun ve nefes alın.”

Etkinlikte, Büyükşehir çalışanlarının düşüncelerini dile getirmesine de olanak sağlayan Yekta Kopan, faaliyetin interaktif şekilde uygulanması için çaba gösterdi. 

ETİKETLER : eğitimeğitim haberleriyekta kopanadanaadana büyükşehir belediye başkanıhüseyin sözlü haberlerleriadana haberleriadanaeğitimseminer
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları