ÇUKUROVA BÖLGESİNDE ÖĞLE TATİLİ 3 SAAT OLMALI!

Çukurova Bölgesinde son günlerde aşırı sıcaklardan dolayı yaşanabilecek sağlık sorunları nedeniyle özellikle dışarıda çalışanların öğle tatilinin Haziran- Ağustos ayları arası 3 saat olması gerektiği önerildi.
Bu haber 23-06-2016 11:25 eklenmiş ve 933 kez görüntülenmiştir.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı ve Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu son günlerde gerek Adana gerekse Çukurova Bölgesi'n de hava sıcaklığının mevsim normallerinin çok üzerinde seyrettiğini, bu durumun da insanın vücut ısısını yükselterek aşırı sıvı kaybı yaşattığına dikkati çekti. Poyrazoğlu,yaşanabilecek sağlık sorunları nedeniyle özellikle dışarıda çalışanların öğle tatilinin Haziran- Ağustos ayları arası 3 saat olması gerektiği önerisinde bulundu.

Aşırı sıcaklardan dolayı kişide oluşan sıvı kaybının sonrasında baş ağrısı, baş dönmesi, görme bozukluğu, bilinç kaybı, tansiyon düşmesi, bitkinlik, çarpıntı, halsizlik giibi çok geniş bulguların ortaya çıkabileceğinin altını çizen Hakan Poyrazoğlu, kalp sağlığı açısından güneşe ve sıcağa maruz kalmayı çocuk ve erişkin olarak iki şekilde değerlendirebileceklerini, çocuklarda kalbin hızının sıvı kaybına bağlı olarak artabileceğini zaten kalp fonksiyonu yetersiz olan hastanın daha da kötüleşebileceğini yada bulguların daha çabuk ortaya çıkabileceğini dile getirdi.

Erişkinlerde de bu durumun aynı şekilde seyredebileceğini vurgulayan Poyrazoğlu, kalp kroner damarlarda darlık varsa sıcağa maruz kalmayla kalp krizi riskinin normalden daha fazla meydana gelme olasılığının bulunduğunu, sıcağın kalp krizini direk tetikleyebileceğini, kalp kapak hastalığı varsa nefes darlığı, bayılma ve yine kalp krizi gibi bir takım olumsuz vakaların ortaya çıkmasının çabuklaşabileceğini ifade etti.

Yapılması gereken en önemli şeyin korunmak olduğunu belirten Doç Dr. Hakan Poyrazoğlu, özellikle Adana ve Çukurova Bölgesin de 10.30-16.00 arası dışarıya çıkılmasının riskli guruplar için sakıncalı olduğunu, dışarıya çıkacakların ise koruyucu önlemlerini alması gerektiğini dile getirerek, yaşlılar ve çocukların tabiatları gereği hassas bünyeye sahip olduklarını bu kişilerde birde kalp hastalığı varsa kesinlikle belirtilen saatlerde sıcaktan korunmaları gerektiğini aksi halde düşünülenden daha fazla olumsuz sonuçla karşılaşılabileceğini sözlerine ekledi.

Aşırı sıcaklardan ötürü kalp krizi, ani beyin ve hipertansiyon rahatsızlarının en fazla korkulan hastalık gruplarının başında geldiğini söyleyen Hakan Poyrazoğlu, "aşırı sıcaklarda bol bol sıvı alınmalı, daha az kalorili yemekler yenmeli, meyve sebze daha sık tüketilmeli, özellikle tehlikeli saatlerde fiziksek aktivitelerden uzak durulmalı ve hava durumu yakından takip edilmeli planlar ona göre yapılmalı, hatta dışarıda çalışanlar için öğle tatili arası 3 saate çıkarılmalı" açıklamasında bulundu.

ETİKETLER : Çukurova haberleriÇukurova Üniversitesi haberlerihakan poyrazoğlu haberlerisıcak haberlerisıcak haber
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları