OKÜ’DE UZAY KONULU SEMİNER

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Gök Bilimi & Astronomi Kulübü öğrencileri tarafından Astronominin Temelleri üzerine etkinlikler gerçekleştirildi.
Bu haber 27-12-2017 12:27 eklenmiş ve 999 kez görüntülenmiştir.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi yaşam merkezi konferans salonunda yapılan seminer 20 Aralık 2017’de gerçekleştirilen bu etkinlikte 2 adet sunum yapıldı. Toplam 1 saat kadar süren etkinlikte OKÜ Gözlemevi de ziyaret edildi.


Etkinlikte sunum yapan OKÜ Gök Bilimleri & Astronomi Kulübü Başkanı Atakan Arslan, öncelikle kulübün bu tür etkinlikler yapmasına vesile olan herkese teşekkür ederek; “ Bugün Uzayı, Güneş Sistemini, Dünya’mızı ve Dünya’mızın uydusu Ay’ı konu alan semineri gerçekleştirdik. Hemen ardından İklimler ve iklimlerin nasıl oluştuğuyla ilgili sunum yaptık. Daha sonra salondakilerle beraber, hep birlikte, OKÜ Gözlemevi’ni ziyaret ettik. Fotoğraflar çektik, arkadaşlarla birbirimizi dinleyerek gelecekte yapacağımız etkinlikler üzerine konuştuk. Herkes memnun kaldı. Final sınavları öncesi motive olduk.” 
  
AMATÖR ASTRONOMİ OSMANİYE’DE CAN BULUYOR


Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Muhittin Şahan’ın danışman hocası olduğu OKÜ Gök Bilimleri & Astronomi Kulübü bugün Osmaniye’de amatör astronomiyi yaşatmaya ve öğretmeye çalışmaktadır. Emek ederek insanlara uzay ile ilgili tam ve kesin bilgileri vermeye çalışmaktadırlar.


AMATÖR ASTRONOMİ VE ASTRONOMİ BİLİMİ NEDİR?


Astronomi, yani uzayı konu alan bilim. Uzayı anlamakta ölçü aletlerini kullanır. Her türlü bilgi bilimsel ölçüm araçlarıyla hesaplanmalıdır. Yapılan gözlemler ve hesaplamalar sonucu bugün uzayı anlayabiliyoruz.


Eski çağlarda insanlar daha çok yön bulmak için Astronomi ’den yararlanıyorlardı. Ancak bu yerini zamanla tarımsal faaliyetlere yön vermeye ve zamanı ölçme çalışmalarında görülmüştür. İslam dininde Astronomi Bilimi, ibadet saatlerini tam olarak ölçmede kullanılıyor. Bugün astronomi üzerine çalışan bir çok bilim adamı vardır.

ETİKETLER : Korkut Ata ÜniversitesiGök BilimiÖğrenciAstronomiUzayAtakan Arslan
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları