KARAR OFSAYT, GOL GEÇERSİZDİR

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1248 kez görüntülenmiştir.
Murat TAŞ

Türkiye Futbol Federsyonu Yönetim Kurulu (TFFYK) almış olduðu kararla birlikte yapmış olduðu yeni deðişiklikler ile disiplin talimatının ilgili maddelerine uymayan takımlara verilen “seyircisiz maç oynama” cezasını kaldırarak bu cezayı adeta tarihe gömdü. Bu uygulama ile, seyircisiz maç oynama cezası alan takımların oynayacaðı karşılaşmalara; kadın izleyiciler ile yanlarında anneleri olmak şartıyla on iki yaş ve altı çocuklar ücretsiz girebilecek ve takımlarını destekleyebilecekler. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesinde ve denetimindeki sosyal amaçlı çocuk yuvalarında ve yetiştirme yurtlarında kalan, korunmaya muhtaç on iki yaş ve altı çocukların da resmi refakatçileriyle birlikte bu karşılaşmaları tribünden izlemeleri saðlanacaktır. Yapılan yeni deðişiklikler ile yapılacak olan karşılaşmalar için hiçbir ücret talep edilmeyecek ve böylelikle eskiden olduðu gibi ceza alan kulüpler yine maç hasılatından mahrum kalacaklardır.
 
Yapılan bu deðişikliklerin olumlu yanları olmakla birlikte olumsuz yanları da vardır. İlk etapta olumlu yanları incelenecek olunursa, karşımıza çıkacak sonuçlar şu şekilde olacaktır:
 
·        Seyircisiz maç oynama cezasının kaldırılmış olması ve bu açıdan dünyada bir ilke imza atılmış olunması,
·        Futbolun sadece erkeklere hitap eden bir spor olduðu algısının önüne geçilmesi,
·        Çocukların da –özellikle Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesinde ve denetimindeki sosyal amaçlı çocuk yuvalarında ve yetiştirme yurtlarında kalan, korunmaya muhtaç on iki yaş ve altı çocukların- bu faaliyetlerden yararlanabilmesi,
·        Seyircisiz maç oynama cezasının verilerek boş tribünler önünde, sessizliðe bürünen bir stadyumda, seyir zevki düşük maçların oynanmasının önüne geçilmesi,
·        Seyirci alınmış olmasına raðmen, kulübün maç hasılatından mahrum bırakılması ile caydırıcı yaptırımların devam etmesi,
·        Seyircisiz oynama cezası alan kulübü cezalandırırken, aynı zamanda seyircilerin de bu cezaya mahkum olmasının önlenmesi gibi olumlu yanları vardır. 
 
Mantıksal çerçevede düşündüðümüzde ise, karşımıza çıkacak olumsuz yanlar da şu şekilde olacaktır:
 
Seyircisiz oynama cezası ile cezalandırılan kulüp ile birlikte erkek taraftarların da cezalandırılmış olması,
Erkek seyircilerin dışlanarak bu alanda bir “ayrımcılık” yapılmış olması,
Futbolun sadece erkeklere hitap eden bir spor olduðu algısının yıkılmak istenmesi yönünde yapılan deðişikliðin sonucunun ileride meydana getireceði sorunların hesap edilmemiş olması, (Burada meydana gelebilecek bir soruna örnek verilmesi gerekirse: Fenerbahçe-Manisaspor karşılaşmasında kadın kılıðına giren bir erkeðin stadyuma girmiş olması çarpıcı bir örnektir. İlk etapta sizlere büyük bir sorun olarak görünmeyebilir. Fakat, işin aslı bu kadar basit deðildir. Bu gibi uygulamalar sonucunda, dezavantajlı konumda bulunan insanımızın bu şekilde üretmiş olduðu alternatif çözümler ile yasalarda yapılan deðişikliklerin aslında hiç bir önemi olmadıðı ortaya çıkacaktır ve bu da büyük bir sorundur.)
Yapılan deðişikliðin kalıcı olmayıp ileride yine deðişime uðrayabilecek geçici bir deðişiklik olması ve bu yönde başka sorunların meydana gelmesiyle istikrarsızlıðın devam etmesi gibi olumsuz yanları vardır. 
 
Türkiye’de sürekli bir şeyler deðiştirilmeye çalışılmakta ve her nedense yapılan deðişiklikler kalıcı ol(a)mamaktadır. Kalıcı ol(a)mayan deðişiklikler olduðu için de, hangi alanda olursa olsun “istikrar” bir türlü saðlanamamakta ve alt yapısı saðlam temeller üzerine oturtulmamış sistem, en ufak bir sarsıntıda çok kolay bir şekilde yerle bir olmaktadır.
 
Takvim sayfaları 20 Eylül 2011 Salı gününü gösterdiðinde, bu alanda ilk uygulama, daha öncesinde üç maç seyircisiz oynama cezası alan Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 2011-2012 sezonu Spor Toto Süper Ligi üçüncü haftasında oynanan Fenerbahçe-Manisaspor karşılaşması ile gerçeklesmiş oldu. Bu karsılaşmada, Şükrü Saraçoðlu Stadyumu kırk altı bin kadın ve çocuða ev sahipliði yaptı.
 
TFFYK’nin yapmış olduðu bu deðişiklik ile futbolda seyircisiz maç oynamanın önüne geçilmesi açısından gecikmeli de olsa atılmış olan önemli bir adımdır. Fakat, bugün yapılan bir deðişiklik yarın yeniden deðiştirilmesini gerektiriyorsa bu adım eksik atılmış demektir. Burada sorgulanması gereken yapılmak istenen yeniliklerin günün koşullarına uygun olup olmadıðı ve gelecekte ne gibi deðişimler olup olmayacaðı gibi konulardır. TFFYK’nin yapmış olduðu bu deðişiklik göstermektedir ki, bu deðişiklikte bu gibi kriterler gözardı edilmiş ve şike ile yıpratılan Fenerbahçe Spor Kulübü ile TFF arasında oluşan olumsuz havanın bu şekilde bir nebze de olsa yumuşatılmaya çalışılmasıdır gözönünde tutulan. TFFYK, yapmış olduðu deðişiklik ile bugünü kurtarmış olabilir ama yarınlar kaybedilmiştir bu durumda. Oysa ki, yarınlarımızı kurtarmayan bugünler bizlere pek de yarar saðlamayacaktır. Sürekli bir şeylerin deðiştirilmesi gereði duyulacak ve vatandaş olarak, bugün bizlerde kalıplaşmış olan bu algı “karar mercilerinin algısı” deðişmediði/düzelmediði sürece bu sistem “Böyle gelmiş, böyle gider.” mantıðında önlenemez bir şekilde devam edecektir.
 
Bu deðişikliðin ilk uygulaması olan karşılaşma sonrasında birçok kişi stadyumda oluşan görüntünün tılsımına kapılarak mantıklı düşünme yolunu tıkayıp, daha çok duygusal düşünerekten olayları yorumlama konusunda belki de birçok şeyi gözardı etti. Evet, belki de manzara gerçekten güzeldi. Aslında, manzarayı güzel kılan ilk kez bu şekilde bir durumun yaşanıyor olması idi. İlerleyen zamanlarda bu manzaranın bu şekilde devam etmesi, gözlerimizin önünde canlanan manzaranın belki de o kadar güzel olmadıðı sonucunu doðuracaktır. Ya da başka sorunları. Aslında, bizim futboldan beklediðimiz bu deðildir. Bizim futboldan beklentimiz, stadyumlarda sadece erkeklerin bulunması ya da sadece kadınların bulunmasının dışında, bu stadlarda hem kadın hem de erkeklerin birarada bulunmasıdır. Emin olun, bu manzara bizleri daha çok mutlu edecektir. Ve bu manzarayı ömür boyu görecek olsak da –ki temennimiz bu yönde- ilk anın heyecanı daima kalbimizin her çarpışında mevcut olacaktır.
 
Futbol ya da başka bir spor dalı, ne sadece erkekler için ne de sadece kadınlar için var olan bir şeydir. Sporun cinsiyeti ol(a)maz. TFFYK, yapmış olduðu deðişikliklerle oyunu futbol kurallarına göre oyna(ya)mamıştır ve gol atıp maçı kazanacak durumda iken, ofsayta düşüp atmış olduðu gölü geçerli kılamamıştır. Karar ofsayt, gol geçersizdir. 

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları