HAYAT MUHASEBESİ

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1209 kez görüntülenmiştir.
Murat TAŞ

Yıllar öncesiydi ve de çok iyi hatırlıyorum ki,gözlerimi açıp hayata merhaba derken yasalara uygun davranıp beni ayaklarımdantutup ters yüz eden doktorun bedenime atmış olduðu ilk tokat sonrası aðlamayabaşlamıştım. Evet, yanlış duymadınız “yasa”lardedim. Neden şaşırdınız anlayamadım? Nasıl ki, bir devletin temel yapıtaşlarını, örgütleniş biçimini ve yönetim şeklini gösteren bir anayasa var ise,bu dünyada hayatımızı sürdürmemizin de bir anayasası vardır. Her neyse, bölmedendevam edecek olursak tıkanıklık çözülmüş olur. Dokuz ay on günlük süre içinde olaðankoşullar altında dünyaya geliş olduðu gibi, dokuz ay on günlük süreden önce de,yani olaðanüstü koşullar altında da dünyaya geliş mümkündür. Böyle olaðanüstübir durumda operasyon başlar ve doktorun hünerli ellerinde bıçak darbelerikonuşturulur. Sonrası beklenmeyen bir durum olmadıðı sürece malum. Hayatınmuhasebe defterine yeni bir açılış kaydı yapılır.

Temel hak ve özgürlüklerimizi bizimle beraberkundaklamıştır hayat ve en aktif olan kısmımız bir şeylere ihtiyaç duyduðumuzdaya da bir sıkıntımız olduðunda aðlayarak çıkarmış olduðumuz rahatsız ediciseslerdir. Zaman geçer ve emekleme dönemi başlar ve bununla beraber bizlere ilksöz hakkı tanındıðında aðzımızdan anlamlı olabilecek ilk sesler çıkar. Bunlar “babba, dedde” gibi seslerdir. Henüzkendi ayaklarımızın üzerinde duramadıðımız için yine birilerine gereksinimduyarız. Ve gün gelir kendi ayaklarımızın üzerinde durup yürümeye başlarız vede sesleri doðru çıkarmaya, kendi ihtiyaçlarımızı gidermeye, kısıtlı da olsakendi baðımsızlıðımızı elde etmeye, doðru ve yanlışı öðrenmeye, kendi haklarımızave başkalarının haklarına saygı göstermeye, sevmeye ve sevilmeye başlarız.

Büyürüz ve bedenimiz geliştikçe buna paralelolarak düşüncelerimiz, haklarımız ve de sorumluluklarımız da büyümeye devameder hayat devam ettiði sürece. Aktif yaşam süresince hayata karşı sürekliborçlanırız ve bunun karşılıðında doðal olarak da hayatın her daim bizlerdenalacak bir şeyleri olur. Sürekli bu borcu ödemek için çalışıp çabalarız. Günler,haftalar, aylar ve hatta seneler geçer. Dönüp de ayanaya baktıðımızda saçlarımızaaklar düştüðünü, bir zamanlar pürüzsüz olan yüzümüzde kırışıklıklar oluştuðunugörürüz. Yaşlanır, eskimeye başlarız. Ama hayat hiç eskimez. Sürekli kendisiniyeniler durur. Bir tarafta bilanço aðırlaşırken, diðer bir tarafta hafifleyerekyoluna devam eder.

Durmaksızınbaşa sarıp yeniden oynadıðımız bu hayat oyunu sıkça araya giren reklamlarsonucu kesintiye uðramakta ve bir bedeli olmaksızın oynanan bu hayat oyunusonrasında yapılan envanter sonucu, saðlam görünen bir bedende yorgunluk hadsafhalara tırmanmaktaydı. Anayasaya aykırı hareket eden bedende cezalandırılanbir ruh olsa bile alternatif çözüm üretme süreci yoðunluðu başka yorgunluklarayol açmakta ve uykusuzlukla mücadele eden göz kapakları ansızın bastıran uykuyayenik düşmemek için silahını çekip hızlı davranmakta ve uyku zor kullanılmışolunsa da kaçırılmaktaydı. Geçici uyku her ne kadar kaçırılmış olsa da ebediuyku kapıya dayanmıştı bir kere. Kapıyı açmamak da olmazdı zaten. Yaşam kanunubunu emrediyordu ve kanun karşısında her zaman boynumuz kıldan inceydi.

 Hayat muhasebesi yaşam ile ölüm arasında yer alanince bir çizgiden ibarettir. Doðduðunuz anda dünya nüfusuna yeni bir bireyolarak kayıtlara eklenirsiniz ve olduðunuz anda da dünya nufusundan bir birey olarakkayıtlardan çıkarılırsınız. Hayatın sonuna geldiðiniz zaman bütün sevap vegünahlarınız mahsup edilir, topraða verilip ruhunuza bir “Fatiha” okunur ve hayatın muhasebe defterine -musalla taşına-kapanış kaydınız yapılır.

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları