KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1282 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

                                                          DİLDEN GÖNÜLE SİZİNLE BİRLİKTE…

                                

Biz Müslümanlar için bu bayramlar; imanı, ibadeti ve tarihi bir sevinç atmosferinde buluşturan ve bu sevinci sonsuzluða taşıyan önemli zaman dilimleridir. Bayramlarımız her yıl Müslümanlık bilincimizi yenileyen, millet olma irademizi diri tutan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu müstesna günlerdir.

 

Bayramların dindeki yerini ve deðerini sadece kutsal metinlerin kelimelerinde ve cümlelerinde deðil, meydana getirdikleri medeniyetlerin canlı dinamiklerinde aramak gerekir. Din dilinde Kurban ve Kurban Bayramının yüksek dini ve manevi deðeri “ Şeâir” kavramıyla ifade edilmiştir. Şeâir: Müslüman olma ve Müslüman kalma bilincimizi, şuurumuzu diri tutan simgesel ve sembolik deðeri yüksek ibadet ve davranış demektir. Kur’an Kerimde “ Her kim Allah’ın simgelerine saygı gösterirse bu, Kalbinin takvasını gösterir” buyurulmuştur.

 

Kurban aynı zamanda İslam’ın temellerinden biri olan Hac ibadetinin önemli bir parçasıdır.  Bugün Arafat’ta dünyalıklardan soyunmuş, âdeta ak kefenlere bürünmüş, milyonlarca Müslüman, Rabbin divanına durdu; ellerini açtı ve bütün insanlık için rahmet diledi. Bugün bizler de, kurban ibadetinin manevî ikliminde bir gönül yüceliði yakalayıp Rabbimize yakınlık arayışında olacaðız. Zira kurban, Allah’a, yüce ve ilâhî olan her şeye, hakka, hakikate, iyiye, doðruya, güzele, yakın olma arayışıdır. Kurban sevginin, vefanın, sadakatin, fedakârlıðın simgesidir. Kurbanda Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in baba-oðul sevgisi ile hakka baðlılık duygularının harman olduðu engin bir dünya vardır.

 

Bayramlar, hasitlik ile fitne duygularının tamamen kapandıðı ve sevinçleri büyütme mevsimidir. Bu bayramda da sevinçleri dünya çapında büyütmeliyiz. Önce kendi gönüllerimiz bir sevinç yumaðı hâline gelmeli, sonra özellikle varlık sebebimiz olan annelerimizin ve babalarımızın gönüllerini hoşnut etmeliyiz ve onların hayır dualarını almalıyız. Bir tatlı söz işitmek için hayatın bütün aðırlıðını paylaşmayı göze alan çileli eşleri mutlu etmeliyiz. Evlerin canlı bayramları olan çocukları sevindirmeliyiz ve yılda bir defa gerçekleşen bu ibadetin coşkusuyla tanıştırmalıyız. Gönüllerin aðır yükü olan küskünlükleri ortadan kaldırmalıyız. Selâmlaşarak, musafaha ederek, kucaklaşarak, ziyaretleşerek, kurban etlerini daðıtarak, ikramda bulunarak; bütün sokakların, bütün komşuların, bütün yurdumuzun, İslâm coðrafyasının ve bütün dünyanın gözlerine sevinç taşımalıyız.

 

Evinde ve yataðında ziyaretçi bekleyen insanlarımızı hatırlamalıyız; öksüz ve yetimlerin, kimsesiz ve ihtiyaç sahiplerinin yüzlerinin gülmesine ve ümitlerinin yeşermesine vesile olmalıyız. Bizimle bayram sevincine katılamayan; terk edilmiş ve hastane köşelerinde, düşkünler yurdunda bulunan vatandaşlarımızı ziyaret edip gönüllerini almalıyız.

 

İnsanlıðın ortak barışının korunmasında önemli sorumluluðu olan, ancak yıllardır kendi dinî bayramlarını dahi sevinç ve mutlulukla kutlamaya hasret kalan; gözyaşı, şiddet, savaş, ekonomik sıkıntı ve yoksulluðun gölgesinde bayram yapmaktan kurtulamayan din kardeşlerimizi hatırlamalı ve onlar için dua etmeliyiz.Kurban ibadetini gerçekleştirirken sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed Mustafa  (s.a.v.)’in “İslam’ın, bütün mahlûkata şefkat merhamet ve ihsan” prensibini unutmamalıyız.

 

Yüce Yaratana yakın olmak için yerine getirdiðimiz bir ibadeti ifa ederken bizi ondan ve onun rızasından uzaklaştıracak her türlü davranıştan kaçınmalıyız. Hayvana eziyet ederek, dinin yarısı addedilen temizliði göz ardı ederek, insan ve çevre saðlıðını tehdit ederek kurduðumuz veya kurmaya çalıştıðımız yakınlıða gölge düşürmemeliyiz. Ancak bazı olumsuz uygulamaları dikkate alarak dinimize ve milletimize tarih sahnesinde süreklilik kazandıran Kurbanı ve Kurban Bayramını tartışma konusu yapmamalıyız.

 

Bu duygu ve düşüncelerle başta milletimiz olmak üzere, Türk-İslam âleminin ve hemşerilerimizin Kurban bayramını tebrik eder, Allah katında kurbanlarımızın makbul olmasını diler ve bayramın getirdiði kardeşlik, dayanışma ve kaynaşma ruhu ile tüm insanlıðın barış, huzur ve esenlik içinde yaşamasını Cenâb-ı Hak’tan dilerim. Nice Bayramlarda hep birlikte buluşmak dileklerimle… Cenab-ı Allaha emanet olunuz…

 

                                                                               MUSTAFA KORKMAZ

                                                                                EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

 

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları