Orhan Kemal\ i Yaşatmak...

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1927 kez görüntülenmiştir.
Halise TEKBAŞ

Kaderci bir millet olarak yaşamlarımızı sürdürdük, geçmişten bu yana da sürdürüyoruz. Kaçımız alın yazımız olduðuna inandıðımız yaşamımızı deðiştirmişizdir kendi ellerimizle. Yada kaç kişi hayatımıza yön vermiştir at gözlükleriyle baktıðımız şu sonsuz denilen koskoca dünyada.
Orhan Kemal tutkusu bende, düşünerek, duygulanarak, gözlerim dolarak okurdum ve o birbirinden deðerli eserleri sayesinde oluştu tutkusu. Bazen kendimi bulurdum bu eşsiz eserlerin sayfalarında. Bereketli topraklar denince, Çukurova ve Adana ile yoðrulurdum Orhan Kemal’in deyimiyle..
Çocukluðumun ve gençliðimin hüküm sürdürdüðü bu şehirde Orhan Kemal\'in adını yaşatmaya kararlıydım kendimce.
Kentimize şöyle bir baktıðımda her yıl düzenlenen ve gelenekselleştirilen festivaller var. Bu festivallerde yerel sanatçılar hiç bir zaman sahiplenilmiyor, sahiplenmediler. Nedense sanatşı akımında hep dışardan davet ederek bulunduðumuz kentte konserler davetler verdiriyoruz. Bereketli topraklar dediðimiz iki milyonu aşan metropol bir şehir olan Çukurovamız, Adanamızın sanatına ve sanatçısına duyumsuzlukları. Sanatçılarımızın bir çoðu sahip çıkılmadıðından dert yanıyor ve görülmediklerinden yakınıyorlar. Onların bu düşüncesine katılmıyor deðilim, elbette ki katılıyorum. Bir çok isim sahipsiz ve yalnız bırakılmıştır Çukurova’da. Bu sebeple bir çok sanatçı yaşantılarını büyükşehirlerde sürdürmüştür ve hala da sürdürmektedirler.
İşte bu sebeple şimdi aramızda olmasa bile bu topraklarda yetişmiş büyük usta Orhan Kemal adına “Çukurova Edebiyatçılar Derneði” Orhan Kemal öykü yarışmasını düzenledik ömrümüz yettiðincede düzenleyeceðiz. Ama iki milyonu aşan nüfusuyla ne belediyeler ne odalar ne de katkı verecek birilerini bulabildik. Ceyhan belediyesi hariç. Adana’da destek bulamadık, bulmakta güçtü. Dördüncüsünü düzenlediðimiz Orhan Kemal öykü yarışması ve ödül töreninin sevincini Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü\'nün desteðiyle başardık. Bize bu sevinci yaşatan deðerli isim ise kuşkusuz Ceyhan’ın delikanlısı, yiðidi Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’den başkası deðildi. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan sevgili Başkanıma siz sevgili okurlarım huzurunda teşekkürümü borç biliyorum. Orhan Kemal öykü ödül törenin dördüncüsünü Ceyhan\'da yaptık ve yaptıðımız içinde çok mutlu olduk. Birbirinden deðerli isimlerin katıldıðı törene bereketli toprakların deðerli ve ölümsüz yazarı Orhan Kemal\'in oðlu Işık Öðütçü ve gelini Erunç Öðütçü’de katılarak Çukurova Edebiyatçılar Derneði olarak bizler onurlandırmıştır. Onları aramızda görmek, Orhan Kemal\'i görmek gibi bir şeydi. Tarifsiz bir mutluluk, tarifsiz bir heyecan yarattı yüreðimizde... Sevincimiz sevinçle karışınca,sevinçimiz büyüdü ve yüreðimiz heyecanın doruðuna erişmişti.
****
2004 yılında Bir doktor arkadaşımın daveti üzerine Çukurova Edebiyatçılar Derneði’ne davet edilmiştim. İçim ısınmıştı böylesi güzel ve sohbetin samimi olduðu ortamları hep sevmişimdir.
Beðendiðim yanı ise edebiyatın aðırlıklı olması ve de insanların bir araya gelerek belirli günün akşamlarında şiir okumalarıydı. Şiire olan tutkum beni o günden sonra hep Çukurova Edebiyatçılar Derneði (ÇED)’e sürüklemişti, adeta baðlanmıştım. Daha sonra ki günlerde Doktor arkadaşıma teşekkür etmiştim. Kültürel etkinliklerin yanı sıra üyelerin düzenlemiş olduðu kitap imza günleri ve takibinde çeşitli etkinlikler yapılmaktaydı. O dönemde Çukurova Edebiyatçılar Derneði Başkanı olan çok deðerli emekli eðitimci Bayram Uður hocamdı. Kendisini tanıdıktan sonra bir dostluk başlamıştı. Sempatik tavırları hoş sohbet ve dernek için kendisini feda etmiş bir isimdi. Gel zaman git zaman, dernek başkanı Bayram Uður beni Çukurova Edebiyatçılar Derneði’ne üye yaptı. Artık tüm etkinlik ve dernek adına yapılan kültürel şölenleri kaçırmamaya çalışıyordum.
Zaman akıp gidiyordu ve ÇED’de kongre zamanı gelmişti... Üyelerle de kaynaşmış sıkı dostluklar edinmiştim.
Dernekte kongre tarihi yaklaşmış hazırlıklar son aşamaya gelmişti. Yeni bir yönetim kadrosuylu yola devam edecekti, kongre için hazırlıklar yapıldı ve yönetime beni de aldılar. Kısa bir süre sonra da dernek başkanlıðını yapan kişi bir takım nedenlerden dolayı Adana’dan ayrıldı. Yönetim kurulu olarak aramızdan M. Demirel Babacanoðlu’nu başkan olarak seçtik. Bir süre de böyle geçti.
2005 yılında yapılmış olan Orhan Kemal öykü yarışması rafa kaldırılmıştı. Tekrar gündeme alarak dereceye girenlerin ödüllerini vermiştik.
Zaman su yine gibi akıp gitmişti. Dedik ya bugün dün gibi yerinde durmuyor bir nehir gibi zaman akıp gidiyordu. Yeni yapılacak kongre için kendi listemi hazırladım. Başkanlıða aday oldum. 2008 yılında yapılan olagan genel kurulda “Çukurova Edebiyatçılar Derneði Başkanı” seçildim. O gün bu gündür bu görevi birkaç vefalı yönetim kurulu üyesi arkadaşımla birlikte yürütmeye çalışıyoruz. Buradan onlara da teşekkür ediyorum.
Yazımın başında belirttiðim sebeplerle Orhan Kemal öykü yarışmasını tekrar gündeme alarak 2009-2010 ve 2011 olarak gerçekleştirdik. Orhan Kemal öykü yarışmasını yapmak çok önemli ve ciddi. Çünkü Türkiye’nin bir çok ilinden yüzlerce dosyanın gelmesini usta yazar Orhan Kemal’e borçluyduk. Bereketli toprakların koca dev adamıydı. Dünya devlerinin arasında ismi anılan deðerli bir kalemdi.. Çukurova Edebiyatçılar Derneði’nin heyecanıydı, mutluluðuydu, mutluluðumuzdu..
Orhan Kemal’in sahip çıkılmaya ihtiyacı yoktu. Ama o bizim usta yazarımızdı. Adını bu topraklarda yani Çukurova’da da yaşatmalıydık.
Çalışıyoruz,
Yaşatıyoruz.
Ceyhan Belediye Başkanı sayın Hüseyin Sözlü\'de sað olsun hep destek verdi veriyor ve yanımızda yer alıyor. Başkanım Hüseyin Sözlü\'yü yanımızda olduðunu bilmek bize daha çok cesaret veriyor. Katkılarından dolayı da minnet borçluyum.
Hüseyin Sözlü başkanımın edebiyata olan tutkusu bizlere umut vermektedir ve vermiştir. Orhan Kemal’e olan sevgisi bize onur vermektedir. Bu sebeple bu yılda Orhan Kemal öykü ödül törenini Ceyhan’da yaptık ve bu gururu hep birlikte yaşadık.
Ödül töreninde bizi yalnız bırakmayan Ceyhan Belediyesi Özel Kalem Müdürü İsmail Taymaz, Kültür Müdürü Mehmet Ali Arslan, daire müdürleri ve personelleri, basın müşaviri Lütfi Küpeli yanımızda hep yer aldılar. Kendimizi evimizde, yuvamızda hissettirdiler. Bu dostlarımıza da teşekkürler ediyoruz. Jüride görev alanlara da teşekkür ediyorum. Yarışmaya katılanlara da teşekkür ediyorum.
Biliyorum ki bu deðerli isimler yaşatıldıðı sürece bir çok insanın alın yazısı, yeniden yazılacaktır. Kaderleri o sihirli kalemlerle yeniden deðişim yaşayarak renklenecektir.
Bize yardımlarını esirgemeyen bu vefalı insanlar sayesinde her yıl edebiyat dünyasına Orhan Kemal adına düzenlenen yarışmayla yeni yeni öykücüler kazandıracaðız.. Orhan Kemal demek, geleceðin usta eserlerin, öykülerin gündemde yer etmesi demektir. Bu pencere de Çukurova’nın bereketli topraðında fizilenen, dallanan ismi dünyaya açılan kapısı “Orhan Kemal’dir.
***
Yıl 2004 ve hızla akıp giden saatlerin ardından gelen 2011. Dünü yaşayamadan bugünü yaşamaya başlıyorum.. 2011\'e alışamadan veda ediyorum...
Nasıl bir yaşamdır, zaman hızla akıp gidiyor. Ucundan yakalamak istersin, elinden kayıp gidiyor. Sımsıkı tutmalıyım diyorsam da tutamıyorum. Zamana yeniliyorum...
Çukurova Edebiyatçılar Derneði\'ne üyeliðim sürecinde geçen yıllarda neler yaşanmadı ki..
Beni Orhan Kemal tutkusu baðladı ve bugüne taşıdı...
Pişman mısın diye soracak olursanız; deðilim...
Orhan Kemal benim gururum, onurum....
Hüseyin Sözlü ise bunun baş mimarı...

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları