İslam\ da Tasarruf ve Önemi

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1534 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

        DİLDEN GÖNÜLE SİZİNLE BİRLİKTE

           

Yüce Dinimiz İslam’ın huzurlu bir hayat için benimsediði prensiplerden biride iktisat ve itidaldir. İktisat ve İtidal yeme içme, harcama, konuşma ve benzeri bütün işlerde ölçülü olmaktır. Bunun zıddı ise İsraftır. İsraf ihtiyaç sınırını aşmak, aşırı harcamalarda ve ölçüsüz davranışlarda bulunmak demektir. Nitekim Yüce Allah Kur-an-ı Kerimde olgun mü’minlerin

sıfatlarını sayarken, onların daima ölçülü olduklarını vurgulamakta ve şöyle buyurmaktadır. “Onlar  harcadıklarında ne israf  ne de cimrilik edenlerdir. Onların harcamaları bu ikisi arasında dengeli bir harcamadır.”

 

Allahu Teala tarafından bize bahşedilen hayat, saðlık, eş, evlat, makam, mevki, mal, mülk gibi nimetler hep emanet olarak verilmiştir.Onun için biz bu nimetleri kullanma tarafımızdan israf edip etmediðimizden ve bunları nerelerde harcadıðımızdan ahirette sorguya çekileceðiz. Konu ile ilgili olarak Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurmaktadır. “Sonra o gün nimetlerden hesaba çekileceksiniz.”

 

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V)’de “Kıyamet günü insanoðlu ömrünü nerede harcadıðından, yaptıðı işleri ne niyetle yaptıðından, nasıl kazanıp nereye harcadıðından.Özellikle çöpe atılan ekmeklerden tutun da kamu malları, tabii kaynaklar, elektrik, su ve zaman gibi sayısız nimetler israf ediyoruz. Halbuki yeryüzünde hiçbir kaynak ve imkan sonsuz deðildir. Günümüzde bunların deðeri daha da artmıştır. Çünkü azalan kaynaklar daha çok deðer kazanmışlardır. Deðerli şeyler ise rast gele sarf edilemez.

 

Allah’ın bahşettiði maddi imkanların israf edilmesi büyük bir vebal gibi, sonuçta pek çok yuvanın daðılmasına ve ülkenin ekonomik açıdan zayıflamasına da sebep olmaktadır. Bunun için şahsi harcamalarımızda ölçülü olmak, ülke kaynaklarını dikkatli kullanmak , verimli alanlarda deðerlendirmek, dini ve milli bir görevdir. Yarınlarımızın huzur ve rahatı için zaman ve saðlıðımızın deðerini bilmek zorundayız.

           

Bütün dengelerin deðiştiði günümüzde millet olarak israftan özenle kaçınmalı ve tasarrufun yollarını fert ve millet olarak iktisatlı davranmak ve israfa sapmamak zorundayız.Çünkü israf Yüce Allah’ın verdiði nimetlere karşı nankörlük ve saygısızlıktır. Tutumlu olmak ise o nimetlere gösterilen fiili bir saygı ve şükürdür.

           Konumu İsra suresinin 26 ve 27.ayetlerinin mealini vererek bitirmek istiyorum. “Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver, fakat saçıp savurma. Çünkü saçıp savuranlar şeytanların kardeşidir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankörlük etmiştir” buyrulmaktadır. Cenab-ı Allah’ımız yukarıda mealini yazdıðımız ayeti kerimeye layık olmamızı nasip eylesin. Yüce Mevla’ya emanet olunuz. Huzurlu kalınız…

 

 

                         MUSTAFA KORKMAZ

                           EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

  

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları