HAKİKAT

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1188 kez görüntülenmiştir.
Murat TAŞ

Kurulmuş olan bir pusuya ilk adımı attıðım anda namludabekletilen kurşunlar yaðmur gibi yaðdırılıyordu üzerime. Anlaşılan tahkikattamamlanmış ve bir sonuç alınmak üzere yola çıkılmıştı. Tetiðe her basıldıðındagece karanlıðının üzerine çöken mermiler kalbi duran bir ölü misali ayaklarımındibine düşüyordu. Karar verilmiş, ferman imzalanmıştı. Günbatımıyla gelen sessizlikyerini, ölüm haberimi çok öncelerden ilan eden siren seslerine bırakıyordu. Üzerimebeyazları çekip sahnede bana eşlik etmek üzere, ölümü de yanıma alarak dansetmeye başlamıştım. Çalan melodi her ne kadar yanlış da olsa dans ediyordumişte, sahnenin en orta yerinde, hem de ölüme meydan okuyarak.
* * *
İnfaz kararı çoktan verilmiş olan bir hayatın kıyısında, ıssızbir daraðacında atıyordu kalbim. Yaşamak denen şey nefes alıp vermekten ibaretidiyse ayaklarımın altından tabure çekildiði andan itibaren nefes alıp vermedenyaşıyordum hayatın en acı gerçeklerini. Belki de, hayatın tek gerçeðidiyebileceðimiz ölüme binaen daha çok sarılıyordum yaşam denen tılsıma ve yaşamile ölüm arasındaki zıtlıða kafa tutmak da olabilirdi beni daha çok cezbedenşey yabancısı olduðum hayatta.
Yabancısıyım bu dünyanın…
Sizlerle aynı dili konuşamıyorum belki de…
Her ne kadar aynı havayı teneffüs etsek de…
Farklı yalnızlıkları yaşıyorum içimde…
Anlat(a)mıyorum hiç kimselere…
Hayaller denizinde uçurumlardan atlayışlarımı…
Boşluða düştüðüm her anda…
Hayatta kalmak için çırpınışlarımı…
Anla(ya)mıyorum belki de…
Uçsuz bucaksız bir okyanustasadece bir nokta olmayı…
Yalancısıyım bu dünyanın…
Sizler gibi bu topraklarda doð(a)madım belki de…
Her ne kadar aynı topraklar üzerinde yaşıyor olsak bile…
Farklı dünyaları yaşıyoruz özümüzde…
Yaşa(ya)mıyorum benimsemiş olduðumuz(?) bu hayatı…
Ete kemiðe bürünen bedenlerde canlanan saltanatı…
Unutamıyorum belki de…
Sahte gülüşlerin ardına saklanan gözyaşlarını…
Bilinçaltımıza yerleş(tiril)en siyah-beyaz tondakisiluetlerin ayrımını…
Eşit koşulların elimine edildiði haksız rekabet içinde varolan erkler savaşımına son verebilecek normların mevcut bulunmadıðı birdüzende, müsadere usulüne göre yönetilmeye başlamıştı, sadece düşüncelerimdetutunmaya çalışan düşlerim. Hayata tutunmaya çalıştıðım her anımda, çarmıhagerilerek çalınmaya başlanmıştı semada beliren gülüşlerim.  
* * *
Farklılıkların her daim mevcut bulunduðu fakat bunun aksiyönde müşterek yaşam biçimlerinin bir türlü var ol(a)madıðı bu düzende, imhaedilen bütün hayaller, basamaklarını milyonlarca yıl öncesinden çıkmayabaşladıðımız yok oluş merdivenlerinde zirveye doðru yol alıyordu. Zirve,gittikçe derinleşiyor ve insan, en diplerde hayattan uzaklaşarak hakikate–ölüme- biraz daha yaklaşıyordu. Ölüm, artık bir nefes kadar yakındı.
* * *
Siperden ilk çıkan alnına ilk kurşunu yer gibisinden birkural mevcut bulunuyordu. Lakin ben inanmamış olacaktım ki, bu kurala oldumolası hiç uymadım. Siperi her daim ilk terk eden kişi oldum. Belki de, çokşanslıydım ki bahsedilen kurşun alnıma isabet etmiyordu. Amma velâkin gün geldiilk çıktıðım anda alnıma ilk kurşunu yedim ve böylece defnedilen cansızbedenimle ölüm denen hakikate kavuşmuş bulundum en kestirme yoldan. Kuralınagöre oynamadıðım bir oyuna dâhil olmak da neyin nesiydi, pek anlam veremediðimbir şeydi bu. Oyun muydu bu? O, kovaladıkça ben de kaçıyordum. O’ndan kaçışolmadıðını da biliyordum elbette. Hakikatten kaçış yoktu ve artık gelmişolduðumuz topraða geri dönen hakikatin ta kendisiydim.
* * * 
Hayatın tarafsızlıðına binaen söylenmiş olan her sözünarkasında durmayı denemeliydi insanoðlu. Binaenaleyh hayatın koymuş olduðunormlar karşısında, bozulan düzen içinde meydana gelen bireysel çıkarsavaşlarında her zaman kolektif kazanımlar olmalıydı insanlıðın tek gayesi.Velev ki, günü geldiðinde bireysel çıkar savaşlarında toplumsal çıkarlar maðlupedilirse, işte o an biliniz ki, yaşamakta olduðunuz dünya üzerinde var olduðunusandıðınız insanlık gerçekten ölmüş olur.

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları