ÖÐRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1362 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

     DİLDEN GÖNÜLE SİZİNLE BİRLİKTE

Yüce Dinimiz İslam, insana büyük deðer vermiş, Onu varlıkların en üstünü, en şereflisi olarak takdim etmiştir. Yine bu üstün varlıða hizmet eden, eðitip terbiye eden kişileri de övmüştür. Bundan dolayıdır ki, öðretmenlik insanlık tarihinin en güzel mesleklerinden biridir. Öðretmenler, insanların kendi ayakları üzerinde durmalarını saðlayan, toplumun sürekli önünde giden birer gönül erleridir.

        

Yüce Dinimiz İslam, bilginin dostu, cehalet ve bilgisizliðin ise düşmanıdır. Son ilahi mesaj olan Kur’an-ı Kerim; “ Oku” emriyle başlamakta ve insanlara doðru bilgi edinmenin en saðlıklı yollarını göstermektedir. Dinimiz, ilim öðrenmek için zaman, mekan ve yaş sınırı koymamıştır. Nitekim Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır. “İlim öðrenmek her müslümana farzdır.”  

 

İslam dininin ilme verdiði deðeri bilen  ecdadımız ilme önem vermiş, hayatın her safhasını eðitim amaçlı olarak kullanmıştır. Bunun neticesinde  tarihimizde  büyük ilim adamları ve düşünürler yetişmiştir.Dinimiz, insanları eşit kabul ettiði halde ilim sahibi olanları diðer insanlardan üstün tutmuş ve onları şöyle övmüştür. “Deki hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?”    Hz. Peygamberimiz (s.a.v) de “Ben öðretmen olarak gönderildim” buyurarak öðretmenlik mesleðinin önemine vurgu yapmıştır. Ayrıca Sevgili Peygamberimiz, hayatı boyunca yüzlerce insanı fikren aydınlatmıştır.

 

 24 Kasım kendilerine çok şey borçlu olduðumuz, öðretmenlerimize tahsis edilmiş bir gündür.  Bu anlamlı günde öðretmenlerimizin öðretmenler gününü kutlarken;geleceðin teminatı olan evlatlarımızı yetiştiren öðretmenlerimizden isteklerimiz şudur ki Allah,peygamber, kuran, vatan, devlet, millet,insan sevgisinin yanı sıra adaleti ve güzel ahlakı kalbine yerleştirilmiş bir nesil yetiştirmeleri olduðunu hiçbir zaman unutmamaları bilinmelidir.

 

Elbette ki bizim gönlümüzdeki öðretmenlerimiz yukarıda tek tek saydıðım şuur ve bilinçle öðrencilerine ders verecekleri inancıyla kendilerine yüce mevladan başarılar dilerim. Hz. Ali (R.A.)’nında buyurduðu gibi bana bir kelime öðretenin kırk yıl kölesi olurum. Sözüne sadık kalacak nesiller yetişmesini de cenabı Allah’tan dilerim.

 

Konumu bir ayet-i kerimenin mealiyle bitirmek istiyorum. “Sizden, hayra çaðıran, iyiliði emreden ve kötülükten sakındıran bir topluluk bulunsun. İşte Kurtuluşa erenler onlardır.”buyrulmuştur. Saygı ve Sevgilerimle.

 

 

                                              MUSTAFA KORKMAZ

                                     EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

 

 

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları