ALBERT EINSTEIN’DAN 10 HAYAT DERSİ

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1218 kez görüntülenmiştir.
Murat TAŞ

Hayatın karmaşıklıðı içinde insanların sahip olmayaçalıştıðı yegâne deðer ölçütü hiç şüphesiz elde edilecek olan başarıdır. Bubaşarıyı elde etmenin çeşitli yolları mevcuttur ve başarıya ulaşmış olan herinsanın bu yönde kullanmış olduðu birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerden biri deünlü fizikçi Albert Einstein’ınbaşarı ölçütleridir. Bu doðrultuda Albert Einstein, bu ölçütlerini on maddeolarak sıralamaktadır.

1)     Merakınızınpeşinden gidin.

Albert Einstein’a göre başarı merdivenlerinin ilk basamaðımeraktır. Kişi başarıya ulaşma yolunda her daim merakını takip etmelidir. Bugündünya bu konuma geldiyse, bilinmelidir ki, bu merak ile ortaya çıkan sorgulamave bu yönde yapılan araştırmaların bir sonucudur. Başarı için özel bir yeteneðeihtiyaç yoktur. Olması gereken tek şey tutkulu bir merak ve bu yönde izlenecekyoldur.

2)     Azim pahabiçilmezdir.

İkinci basamakta karşımıza çıkan en önemli nokta sabır vebaşarıya ulaşmak için gereken mücadeledir. Sabır ve mücadele birbirini hareketegeçiren iki unsurdur. Ortaya çıkan sorunlar, karşılaşılan engeller kişiyiyıldırmamalıdır. Aksine kişi sorunlarla mücadele etmekten vazgeçmelidir veçıkmış olduðu her yolda kararlılıkla yürümelidir.

3)     Bugüneodaklanın.

Burada vurgulanmak istenen, yapılan işe konsantre olmak vesahip olunan bütün enerjiyi o an yapılan işe harcanmaktır. Bu aşama,gerçekleştirilmediðinde başarısızlıðı ortaya çıkarabilecek faktörlerdenbiridir. Belki de, günümüzde insanları başarı yolunda sekteye uðratan odaklanmasorunudur ya da neye odaklanılması gerektiði konusunun tam olarakbilinmemesidir. Oysaki yapılması gereken şey çok basit; an itibariyle meşgulolunan işe odaklanmak. Yani, bugüne. Düne ya da yarına deðil. 

4)     Hayal gücügüç verir.

Albert Einstein, “Zekânıngerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi deðil.” sözüyle hayal gücünün nekadar önemli olduðunu vurgulamakta ve geleceði belirlemede hayal gücününetkinliðine işaret etmektedir. Salt bilginin başarıya ulaşmada yeterliolamayacaðı ve bilginin hayal gücüyle birleştirilerek bir anlam kazanacaðısonucu ortaya çıkmaktadır bu cümleden. Hayaller kişiyi bekleyen güzellikleribir yansıması gibidir. Bu yüzden hiç kimse hayal gücünün hantallaşmasına izinvermemeli ve başarı merdivenlerini çıkma noktasında hayal gücünü etkin birşekilde kullanmalıdır.

5)     Hata yapın.

Başarı merdivenlerini tırmanma yolunda hata yapmak belki deinsanların en çok korktukları durumlardan biridir. Fakat şöyle bir gerçek demevcut bulunmakta ki, bunu görmezden gelmek en büyük hata olsa gerek. Bu gerçekşudur; yapılan her hata doðruya ulaşmada izlenebilecek bir yoldur. Aslında herhata, varılacak olan doðrunun bir habercisidir. Bu yüzden, hiç kimse hatayapmaktan korkmamalıdır.

6)     Anı yaşayın.

Burada vurgulanmak istenen geçmişe ya da geleceðeyaşadıðımız an içerisinde odaklanmanın gereksiz olduðudur. Aslında önemli olaniçinde bulunan ana odaklanmak ve anı yaşamaktır. İçinde bulunduðunuz anda dünüya da yarını deðiştirmek pek mümkün deðilken, içinde bulunduðumuz anıdeðiştirmek olası bir durumdur.

7)     Deðeryaratın.

Bu cümlede vurgulanan temel nokta zamanın sadece başarılıolmak için harcanmasından ziyade zamanı deðerli olmaya ayırmaktır. Eðer ki,kişi deðerli olursa başarı zaten kendiliðinden gelecektir.

8)     Farklısonuçlar beklemeyin.

Bu maddede vurgulanmak istenen nokta ise, hayatı tekdüzeyaşayarak farklı görünmenin olanaksız olduðudur. Eðer ki, kişi hayatınındeðişmesini istiyorsa, bunun için önce kişi, kendisini deðiştirmelidir.Bireyler şunu unutmamalıdır ki; her şey bireyin kendisinde başlar ve bireyinkendisinde biter.

9)     Bilgideneyimden gelir.

Teorik olarak edinilen bilginin kişiye sadece felsefi birbakış açısı kazandıracaðı ve gerçekte bu bilginin bilindiði konusunda soruişaretlerinin meydana geleceðinin bir göstergesidir bu. Bilgiyi bilmenin yoluonu deneyimlemektir. Yani, bilgiyi tam olarak bilmek, teorik olarak edinilenbilgileri “yaşayarak öðrenmek”tengeçer. Gerçek hayatta uygulama alanı bulunmayan bir bilginin yaşama şansı dapek olası deðildir. Sahip olunan her bilgi, gerçek hayata uyarlanmalı ve yaşamınadeta bir parçası haline getirilmelidir.

10) Kurallarıöðrenin, daha iyi oynayın.

Hayat, bir oyun iken başarı da bunun bir parçasıdır. Buoyunda başarıya ulaşmak için yapılması gereken ise bu oyunun kurallarını bilmekve oyunu kurallarına göre oynamaktır. Oyunu sadece kurallarına göre oynamak dayeterli deðildir. Bu durumda, başarıya ulaşmak için bir fark yaratılmalıdır.Yani, aynı zamanda da oyunu herkesten daha iyi oynamak gerekmektedir. Asıl fark,işte budur.

Hayatın bir parçası olan başarı merdivenlerini başarıylatırmanan Albert Einstein temel olarak bu on madde üzerinde yoðunlaşmaktadır.Yaşamı boyunca elde etmiş olduðu başarılar ise bu durumu doðrular niteliktedir.Başarıya ulaşmak isteyen bireylerin bu maddeleri bilmeleri yeterliolmayacaktır. Bu durumu olumlu bir şekilde sonuçlandırmak isteyenlerinyapmaları gereken ise bunu bir yaşam biçimi haline getirmeleri olacaktır. Hayatınsürekliliðine kıyasla bireylerin yaşamı daha kısa olabilir. Fakat yaşam boyuncaulaşılan başarılar, hayatın sürekliliði paralelinde her daim mevcutbulunacaktır. Aynı zamanda Sokrates’in“Tek bildiðim hiçbir şey bilmediðimdir.”sözü de yeni başarıların kapısını aralayacak kilit bir noktadır. Unutulmamalıdırki, insanoðlunun her zaman ve herkesten öðreneceði çok şey vardır.

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları