ARAP BAHARI ( 1 )

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1750 kez görüntülenmiştir.
TÜRK DÜNYASI YAZARLARLARI

SEVER’ den sonra BOP’ sinin  uygulanmasının uzanan bir kolu olan, genişleştirilmiş  deðişik  bir yöntemi olan bu BAHAR, filli olarak  İRAN – IRAK savaşından sonra,  Saddam’ın Kuveyt’i  işgal etmesiyle, ABD,  gizlediði niyetini  Wilson’nun yayınladıðı genelgesinden beri gerçek yüzünü hiç kimseden ( BM) çekinmeden ve de kimseyi dinlemeden ortaya koydu ve  Irak   işgalinin adımları atılmış oldu.

         1.Körfez savaşını takip eden olaylar, yapay olarak yaratılan GÖÇ dalgası,  ilerisini göremeyen, görmezlikten gelen,  ÖZAL-BUŞ dostluðu,  Güvenli Bölgenin ilanı,  bugün önümüzde bütün çıplaklıðı ile bulunan Türkiye’mizdeki cereyan eden siyasi tartışmalar, Irak’ın Kuzeyindeki oluşum ve başımıza ÇUVAL geçirildikten sonra  şanlı Ordumuzun bölgeden çekilmesi, 2003 yılına kadar Erbil’de  İTC’ nin sözde de  olsa   kontrolünde bulunan eðitilmiş,  silahlı  sayıları kimine göre 1500, kimilerine göre daha fazla olan AKINCILAR, birileri istedi diye daðıtıldı.  Erbil manevi kuvvetten,  Kerkük boş bırakıldı ve altın tepsi içersinde birilerine sunuldu.

         Demokrasi, özgürlük insan hakları Baharının getirdiði sonuç, Petrol ve SEVER’ DE  ön görülen Birleşik Büyük Kürdistan’ın inşası.

         BOP’SİNİN  devamı OLAN ve   kulaða daha hoş gelen Arap Baharı’nın temeli veya gündeme konulması, dile getirilmesi,  İstanbul’da  2005 yılında  bir Otelde  yapılan İslam Dünyası  Sivil  Toplum Kuruluşları Toplantısında atılmış,  Müslüman Kardeşleri Örgütünün de   bulunduðu  bu  toplantıda, Örgüte ilerdeki Baharlar için bir Fon ayrılmış. ( Aslan Bulut- 6.12.2011. Yeniçað).

         Müslüman  Kardeşler, Müslüman ülkelerde olan bitenlere arkalarını dönüp,  ne için,  neden kime hizmet ettiklerine          bakabilirlermi?  Baktıklarında gördükleri kan ve göz yaşı karşısında Baharı’ ın  insan hakları karşısında avuçlarını açıp ABD askerlerinin saðlıklı  olarak yurtlarına dönmeleri için kimileri gibi dua mı ederler?

         Mahmurda PKK.  kampı  ve Hatay’ da  Suriye’ye karşı olanların kampı  bulunmakta.   Mahmur Irak Krallıðı zamanında Erbil’e baðlı bir ilçe idi,  bugün  SÖZDE,  BM’lerin denetim ve kontrolünde,  Özde Irak’ın Kuzeyindeki yönetime, yani Barzani’ye baðlı bir yerleşim yeri, Türkiye’den istekleri  üzerine göç eden  PKK  ve Peşmergeler  yan yana. Kamp daha çok PKK kontrolünde olduðu söylense de,  Barzani  hakim durumda.

         Hatay’daki kampın kontrolü Türkiye’nin görmez gözlüklü gözlerinin gözlemi,  Hur Suriye Ordusun’da.

         Rejimlerine karşı olan her iki kampta bulunanlar benzer istekler  istiyorlar;  Anavatanımıza her fırsatta saldıran,  kan döken Mahmurda olanlar,  Türkiye’ye dönmeden önce şartları varmış, Dilleri, genel af,  iş, aş ve Anayasal güvence yani Irak’ta olduðu gibi ortaklık, aksi takdirde kan dökmeye, pusu kurmaya ve haince eylemlerine devam edecekler,  Hatay’da olanlar istekleri gayet kısa ve öz,  Suriye rejiminin deðişmesi. 

         Bütün bu deðişim istekleri karşısında Türkiye hangi BAHARIN ÇİÇEÐİNİN açılmasını istiyor veya neyi bekliyor,  veya sıfır sorun içinde ne yapmak istiyor.   Libya ortada,  Kaddafi gitti halkı    

 gerçek Son Baharı yaşıyor,  Irak parçalandı,  Türkmen varlıðı,  varlıðının yalnızlıðını gelecek BAHARA  bıraktı, bırakmışta.

         Yıllar sonra Erbil’de dalgalanan İTC. Bayraðını gören Türk şehri Erbilliler,  umarım geçmişi unutmamışlar, birliðin, birlikte olmanın, girişecekleri eylemlerini  karşılıklı olarak deðerlendirirler.

         Kerkük yanıyor, ne zamana kadar bu sürecek,  halktan gelen şikayetler ve acı haberler,  Sıfır sorun ve bütün halklara eşit mesafe’nin Arap  Baharı’nın  SAM YILININ bütün halklara eşit mesafesi içinde Türkmenlerin yalnızlıðı, korunmasızlıðı girdabında GÜZLEŞECEK.    Anavatan  Suriye’deki olaylar bizim iç  işlerimizdir diye, diye Şairin dediði gibi: “ Kerkük elden gediri ( gidiyor)  VE GİDECEK.    

                        ( 1 ) Bahar: Kış ve Yaz arasındaki mevsim.

* Baharı başına vurmak: Gençliðin verdiði  coşkuyla gereksiz veya aşırı davranışta bulunmak.     

NEFİ DEMİRCİ

[email protected]         

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları