OTUR ULAN YERİNE PİS HERİF

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1835 kez görüntülenmiştir.
Fevzi SAÇLI

Okul hayatımda  en çok dikkatimi çeken hangi okulda okumuşsam okuyayım hemen hemen her öðretmenimin bir lakabının olduðunu görmüşümdür.Bunlar bizim tarafımızdan takılmamış olup daha önceki okuttuðu öðrencileri tarafından takılmış lakaplardı.Ama öðretmenlerimi tanıdıkça bu lakapları takanların ne kadar isabetli lakaplar taktıðına, bu gün bile şaşıyorum.

            Benim lise yıllarımda aktif metot diye bir uygulama vardı.Öðrenci derse hazırlanıyor ertesi gün öðretmen dershanede kimi kaldırırsa, dersi o anlatıyor.Eksik kalan yerlerini tahtaya kalkmayan bizler tamamlıyorduk.Öðretmen hep dinliyor. Dersin bitmesine on dakika kala bu kez de öðretmen dersi baştan sona kadar anlatıyordu.Yani ders dershanede öðrenilmiş oluyordu.

            Derse hazırlanmamak bir yıðın hakaretle karşılaşmayı göze almak demekti.Zira her türlü ihtiyacımız devlet tarafından karşılandıðı için hastalık hali hariç ders çalışmayana ilk hakaret’’Yediðin içtiðin haram olsundu.’’

            Bir gün bizler ders çalışırken,Sümer Ülgay isimli Erdekli bir arkadaşım mütalaada gizli bir şekilde gazete okuyormuş.Çıt çıkmayan sınıftan, bir tokat sesiyle irkilerek başımızı kaldırdıðımızda,Sümer Ülgay iyi bir Osmanlı tokatı yemişti.Atan ise yıllar yılı fizik kitabı liselerde okutulan karıncayı bile incitmez bir mizaca sahip olan Reşat Okan idi.Ve de ‘’Oðlum,senin gazete okuman için mi bu fakir millet bunca fedakarlık yapıyor?’’diyordu.  

            İşte bu öðretim metodu uygulanırken, coðrafya öðretmenimiz dersi işlerken diðer arkadaşlarında hazırlanıp hazırlanmadıðını sorular sorarak kontrol ederdi.Şayet iki üç kez hazırlanmamış bir öðrenciye rastlarsa,o öðrenci arkadaş yandı demekti.Son yakalanışında eylüle bileti kesilmiş olurdu.Bu öðretmenimiz hiç kül yutmaz ve de o yutturdum sanan arkadaşın,kesin kes ikmal kararnamesi onaylanmış olurdu.   

            İşte bundan dolayı -sanırım rahmetli olmuştur.Yerde deðil nurda yatsın- sülük lakabını takmışlardı ona.Beni de bir kez çalışmamış yakaladı .Onun üzerine belki on derste kontrol etti Baktı ki hep istim üzerindeyim ondan sonra yakamı bıraktı.

            Senenin başı olsa gerek bir gün dünyanın yuvarlak oluşundan bahsediyordu.Limana doðru gelen  bir geminin,önce dumanı,sonra bacası,sonra da gövdesi görülür diyerek anlattıktan sonra yer kürenin kendi etrafında döndüðünü,bu dönüş sırasında gece ile gündüzün olduðunu,güneş etrafında dönüşünden de mevsimlerin olduðunu anlattı. Arkasında her öðretmenin dediði gibi ‘’anlamadıðınız bir husus var mı?’’ diye sorunca,ben ayaða kalkarak ‘’Komutanım dünya dönüyor deðil mi?’’ der demez ‘’Deminden beri biz neyi anlatıyoruz. Yoksa senin şüphen mi var?’’ dedi.Bende ‘’Komutanım dünyanın döndüðünü hem de bu dönüşün batıdan doðuya doðru olduðunu söylüyorsunuz.Bu durumda,hepimiz biliyoruz ki helikopter yerden kalktıktan sonra havada durabiliyor.O halde Erzurum’dan kalkan bir helikopter biraz havada bekleyecek olsa gelip Ankara’ya iner. Ama Tahrana gitmeye kalkışırsa dünyanın yüzey hızından kat be kat daha fazla hız yapmalı ki Tahrana varabilsin:’’ deyince,bizim coðrafya öðretmenimiz bir o tarafa,bir bu tarafa kıvrandı.Cevap veremedi. 

            Sanırım hazırlıksız olmasından dolayı beni tatmin edici bilgiyi o an için veremeyeceðine kani olmuş olacak ki bana dönüp ‘’Otur ulan pis herif yerine.Senin gibi pis heriften elbette pis soru gelir ‘’dedi.Ve de dediði anda da zil de çalmıştı zaten .Çıkıp gitti.O gündür bu gündür bu soruma cevap alamadım.Hala cevabını bekliyorum.Nur içinde yatacısa komutanım.

            Rahmet okumamın sebebi o zaman binbaşıydı,ki o tarihte tahminen kırk yaşındaysa şu anda doksan beş yaşında olması lazım.Halbuki memleketimizde yaş ortalaması belli Onun için ölmüştür diye rahmetle anıyorum hocamı. 

                                                           HOŞÇA   KALIN                

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları