ATA SÖZLERİNE KULAK VERİRSEN

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1836 kez görüntülenmiştir.
Fevzi SAÇLI

Mademki ata sözü ’’Kefenin cebi yok diyor.’’öyleyse neden nokta kadar menfaatin için virgül gibi eðiliyorsun?

 O,’’Menfaat tabureye benziyor üzerine çıktıðında yükselirsin, başının üzerinde tutmaya kalkışırsan küçülürsün’’ derken. Bunu bilmeyecek kadar aptal mısın da hala konulan kabın şeklini almaya kalkışıyorsun?

O,’’Geldiðin zaman boşluk dolduran deðil, gittiðinde yeri doldurulmayan     adam ol’’ diyor.öyleyse, neden bir çıkar saðlamak için şeref ve haysiyetini merdiven gibi kullanmaya kalkıyorsun?         

 O,’’Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yað oldum sanır’’ diyor da, bunu pek ala bildiðin halde, kaza kudret bir mevki sahibi olunca, daha dün içinden çıktıðın insanlara karşı neden horozlanmaya kalkışıyorsun?

’’Acemi nalbant, nalbantlıðı gavur eşeðinde öðrenir dendiðini pek ala bildiðin halde bulunduðun makamı sana veren bu milleti ne sanıyorsun ki koşarken nallamaya kalkışıyorsun?

 ‘’Adamanın kolay,ödemeninse oldukça güç’’ olduðunu bildiðin halde,. 
Adamakla mal tükenmez deyip,bukalemun gibi renkten renge girerek bir mevki kapmaya çalışman haysiyetli bir insana yakışır mı? 

 ‘’Güzel fakat uygulanması imkânsız sözler kokusuz çiçeklere benzer.’’Bunu bilmeniz gerekmez mi?  

  ‘’Adaletin hakim olduðu yerde silahın yeri yoktur’’ dendiðini sende bildiðin halde, bulunmuş olduðun makamda adilane bir şekilde görev yapman gerekirken,bulunduðun makamı adeta bir silah gibi kullanmayı doðru buluyor musun?

 ‘’Aðaç ne kadar meyve verirse ,dalı o kadar yere eðilir’’ derler.Ama sen bulunduðun makamı o kadar yadırgıyorsun ki ovadaki küçük tepeciklerin kendini dað sandıðı gibi sende bulunduðun makamın baki olduðunu sanıp kasım kasım kasılmaya kalkışıyorsun.Bu makamın geçici olduðunun farkına vardıðın gün, üzerine basarak geçtiðin insanlardan özür dilemenin de zaman aşımına uðradıðını fark edeceksin.Ama o zamanda deniz bitmiş olacak.

  ‘’Akan su asla kokmaz, kapı menteşesi paslanmaz’’ derler.Onun için çok   çalış.Ölünceye kadar bir şeyler üretmeye gayret et.Defin işlemi tamamlanıp  mezarlıktan çıkar çıkmaz unutulanlardan olmamak için uðraş didin.

Şöyle bir bak bakalım. Mimar Sinan öldü mü sanıyorsun?Hala  yaşamıyor mu?

 ‘’Öldükten Sonra unutulmak istemiyorsanız,ya okumaya deðer şeyler yazın ya da yazılmaya deðer şeyler yapın’’ diyen Frankli’e bir an kulak ver be kardeşim.

Bir de ölmeden,ölenler var ki sakın onlardan olmayasın.Zira bu durum daha da acı .Bakın bu durumu Yahya kemal rahmetli ne kadar güzel ifade etmiş.

  ‘’Ölmek deðildir ömrümüzün en feci işi,
    Müşkül budur ki ölümden evvel ölür kişi.’’

‘’Akıllı olmak da bir şey deðil, mühim olan o aklı yerinde kullanmaktır.’’ Bunu bilmeyen var mı? ‘’Bin bilsen bile bir bilene danış.’’Bu durum seni aşaðılatmaz bilakis yüceltir.

 Biliyorsun. ‘’Akarsu çukurunu kendi kazar.’’İnsanlarda toplumlarda ki  konumlarını kendileri hazırlar.

 ‘’Biliyorsun kişinin sermayesi akıldır.’’Akan sulardan ibret almalısın. Onun dikine doðru gitmeye kalkıştıðını gören var mı? Aklını kullan . Mütevazi ol ki , mütevaziliðin karşısında,karşındaki adamla arandaki buzlar bir anda erisin .’’Akan çayın her zaman kütük getirmez.’’bunu hiç bir zaman aklından çıkarma

‘’Alim unutmuş kalem unutmamış’’ derler ya ne kadar doðru.Ne tür konuşma yaparsan yap bir yere not etmeyi unutma.Zira dün siyah dediðine bu gün beyaz deyip de gülünç duruma düşme.Zikzaklar çizerek giden kişilerden bir baltaya sap olanı gördünüz mü hiç?

Şayet alkış istiyorsan ıslıða da katlanmasını bilmelisin.Kimse senin her sözüne evet demek zorunda deðil.Islıklayanları da bundan dolayı hoş görmelisin.

‘’Al elmaya taş atan çok olur.’’Belli bir konuma geldiðinizde,kimi insan kıskançlıktan,kimi de çekememezlikten seni gıyabında çekiştirebilirler.Ama sen,’’al   basma mor basma, her söze kulak asma’’diyerek o gıyabında denilenlere kulak asmamalısın.

 ‘’Ana babanız doðumunuzdan sorumludur, yaşamınızdan deðil.’’İşte bundan dolayı kişilikli biri olarak kendi hayat tarzınızı kendiniz tanzim ediniz.Ama hiç bir zaman bir başkasını taklit etmeye kalkışmayınız.

Bu arada toplumun koymuş olduðu kuralları da hiçe sayamazsınız.

Uymasanız da alay edip de alay konusu olmayınız.

 İyi bir arkadaş bulmak için gösterilen çaba,kavun seçmeye benzer.Nasıl ki iyi bir kavun seçebilmek için yüzlerce kavun koklamak gerekirse, iyi bir arkadaş bulabilmek için de aynı çabanın gerektiðini hiç bir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız.Çünkü arkadaş bir aðacın güçlü dalı gibidir.Malum aðaçlar da  dalıyla gürler.

Arkadaşlık mantar yemeðine benzer,zehirli olup olmadıðını yedikten sonra anlayabilirsin.Onun için seçim yaparken dikkatli olmalısınız.  

 ‘’Malum arpadan da un olur ama yufkasının açılmaz.’’Bunu herkes bilir.İşte bunun  için çok dikkat etmelisiniz.Zira ‘’Araba devrildikten sonra akıl veren çok olur.’’

 ‘’Asalaklar, kendilerini taşıyanların kanlarını emerek teşekkül ederler.’’ Ama hayatlarını ne denli lüks içinde geçirirlerse geçirsinler , asalaklık unvanından kurtulmaları oldukça zordur.

At çalındıktan sonra, ahırın kapısını kapamak pek de akıllı bir davranış olmaz kanaatimce.Onun için hayatta her işinizi düşünerek yapmalısınız.Şayet tedbirsizlikten dolayı bir ekonomik deðeri kaybedecek olursanız,’’At ölünce itlere bayram olur’’Bunu hiç  bir zaman aklınızdan çıkarmayınız.

Aynı pencereden dışarı bakan iki adamdan biri sokaktaki çamuru, diðeri gökteki yıldızları görür.Şayet pencereden bakan sadece sensen,insanlara çok daha faydalı olabilmek için sokaktaki kirliliði görmeye çalışmalısın.Zira o kirliliðin giderilmesine senin de bir katkın olabilir           

 Pencereye bakmakla, pencereden bakmanın farklı olduðunu elbette bilirsiniz.Şayet pencereye bakmaya takılırsanız,sadece pencerenin boyası ve camlarındaki kiri görmekle yetinirsiniz.Ama siz pencereden bakarak dış alemde sizin de çözümlenmesine katkıda bulunabileceðiniz hususları görmeye çalışmalısınız

 ‘’Az  söyle,  uz  söyle, yakışacak bir  söz  söyle’’ derler.Bu söz ne kadar doðru deðil mi? Sen de bulunduðun makamla mütenasip söz söylemelisiniz. Aksi taktirde sıvası dökülmüş duvara bakınca, duvarı ören ustanın,sıvayla kapatılmış olan hatalarının su yüzüne çıktıðı gibi seninde naturanda ki bozukluklar su yüzüne çıkar.Dikkat etmelisin.

 ‘’Baða gir izin olsun ki yemeye yüzün olsun’’ derler.Onun için olaylara uzaktan kumandayla müdahil olmakla katkıda bulunamazsınız.Mutlaka olayın içine girerek olayı elin gözüyle deðil de kendi gözünüzle görmelisiniz ki aldanmayasınız.Zira ‘’Bakarak usta olunsaydı  kediler kasap olurdu.’’

  ‘’Başkalarının ayıbını sizin önünüzde sayıp döken,sizin ayıbınızı da mutlaka başkalarının önünde sayıp dökecektir.’’Eðer balı olan bir konumdaysanız,mutlaka sineðinizde bol olacaktır. Bu tip insanlardan uzak durmanız sizin için çok önemlidir.

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları