Ehli Beyt Sevgisi

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1339 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

DİLDEN GÖNÜLE SİZİNLE BİRLİKTE

EHLİ     BEYT  SEVGİSİ

       

  Ehli Beyt, ev halkı demektir. İslami bir kavram olarak Hz. Peygamber efendimizin ailesi ve soyu demektir. Kur’an-ı Kerimde Hz. Peygamberimizin ev halkına yönelik özel açıklamalar içeren ayetler yer almaktadır. Allah Teala şöyle buyuruyor. ”Ey Peygamberin hanımları! Siz kadınlardan herhangi biri gibi   deðilsiniz.  Eðer   Allah’a karşı gelmekten    sakınıyorsanız  (erkeklerle konuşurken)  sözü yumuşak bir   eda   ile söylemeyin ki, kalbinde kötü niyet bulunan kimse   ümide    kapılmasın.   Doðru söz söyleyin.   Evlerinizde    oturun.  Önceki cahiliye    dönemi    kadınlarının   açılıp saçıldıðı gibi sizde açılıp saçılmayın.

 

          “Namazı  dosdoðru kılın, zekatı verin, Allah’a ve Rasülüne itaat edin. Ey Peygamberin  ev   halkı      (Ehli Beyt), Allah, sizden ancak günah kirini gidermek ve sizi tertemiz yapmak ister”Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır.  ”Ey İnsanlar! Aramızda iki şey bıraktım ki,    onlara tutunduðunuz sürece asla     sapıklıða düşmezsiniz; Bunlar Allah’ın kitabı ve benim ehli beytim.”

 

          Şu halde, Ehli   beyt   Kur’an’a  ve sünnete baðlı, bu iki   kaynaðı   hayatına yansıtan, onların canlı birer   örneði olan seçkin insanları ifade ediyor. Kısaca ehli beyt   sünneti   ve   bu    baðlamda da Hz. Peygamberin yaşam biçimini temsil etmektedir,   diyebiliriz. Kur’an’ın  ve sünnetin   getirdiði     esaslara     sırt çevirerek, onları hayatımızın    dışına çıkararak ehli beyti sevmek mümkün deðildir.

 

        Muharrem ayı   İslam tarihinde üzücü bir olayı Kerbelada Hüseyin ile ehli Beytten bir çok kimsenin şehit edilmesini hatırlatır. Hz.   Hüseyin,   Hz. Ali’nin oðlu Peygamberimizin “Cennet    çocuklarının efendileri” diye övdüðü ve    hakkında    “Allah’ım, ben onları seviyorum, sen de sev” diye dua ederek adını koyduðu torunudur. Hz. Hüseyin’in acımasızca şehit edilmesi Hz. Peygamberimizi   ve   onun   Ehli Beytini seven bütün mü’minlerin gönlünde silinmez izler bırakmıştır. Bu ve benzeri olaylar karşısında saðduyulu  hareket ederek  aşırı    gitmemeliyiz. 

      

   Allah (c.c)   ve     Hz. Peygamber     sevgisi etrafında   bütünleşmeliyiz. Cenab-ı Allah’a kul Hz. Muhammed (s.a.v.)’e iyi bir ümmet olmayı yüce Mevlamız nasip eylesin.

 

                                               Mustafa KORKMAZ

                                   Emekli Müftülük Şefi

 

 

 

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları