Utrecht Turizm Fuari\ nda Mersin

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 2099 kez görüntülenmiştir.
İlhan KARAÇAY

Bu yıl Hollanda\'da düzenlenen Utrecht Turizm Fuarı\'nda Mersin\'in bir farkı vardı. Fuar boyunca diðer katılımcılar tanıtım için çalışırken, kentin geleceðini belirleyecek sektörler arasında turizmi koyan Mersin, potansiyelini, projelerini ve gelecek vizyonuyla öne çıktı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdal Kuyucuoðlu ile Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar, öncelikle 2013 Akdeniz Oyunları ve Kruvaziyer turizmi gibi iki ana konuyla ziyaretçilerin ve firmalarının ilgisini çekmeyi başardı.

Fuarda Mersin standındaki disiplin ve hızlı programı görüp, heyetle sohbet ettikçe son zamanlarda ismini Avrupa’da giderek daha çok duyduðumuz Mersin’le gurur duyuyorsunuz.

Daha önce, Avrupa\'da Mersinliyim dediðinizde, kentiniz bilinmeyen bir dünyadaki sıradan bir yermiş gibi tepki gösterilmeden geçiştirildi. Şimdiyse, Mersinliyim dediðiniz zaman, muhatabınız heyecanla kentte yürütülen projelerden, yapılan çalışmalardan bahsederek Mersin’in adını duyduðunu anlatıyor. Yeri geliyor, laleleriyle ünlü Hollanda’da süs bitkilerinde geliştirdiði projeden, yeri geliyor Organize Tarım Sanayi Bölgesi kurmak için yaptıðı çalışmalarla, lojistik sektöründe ürettiði projelerle adından bahsettiriyor Mersin. Ama bir gazeteci olarak, beni en çok sevindiren olay turizm konusunda yaptıðı çalışmalar, birkaç sene önce Saint Paul’ün tanıtımıyla ilgili olarak yaptıðı çalışmalar Avrupa’da yankı bulmuştu.

Şimdi ise Mersin çok daha büyük bir vizyonun peşinde; Kruvaziyer Turizmi…

150 ülkeden 1400 turizm kuruluşunun katıldıðı fuarda, Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar\'ın kruvaziyer tur firmalarına yaptıðı sunumda, sektörün durumu, Doðu Akdeniz\'in barındırdıðı fırsatlar ve Mersin\'in ana liman olması için yapacaðı çalışmalar vardı. Dünya devleri olan firma yetkililerine yakın gelecekte kıyasıya rekabet edecekleri Doðu Akdeniz\'de Mersin\'in vazgeçilemeyecek kadar önemli fırsatlar barındırdıðını anlattı Numan Olcar. Tur firmaları ise fırsatın büyük olduðunda hemfikir. Firmalardan gelen tepkiler ve Platformun çalışmaları düşünüldüðünde başarı için tek şart, kentin kruvaziyer turizminde liman olmak için birlikte çalışması olarak görülüyor.

Serdal Kuyucuoðlu ise, Ticaret Odası olarak turizme verdikleri önemi anlatarak; "Başkan Yardımcısı olarak görev yaptıðım kurumda, hem kişisel hem de Oda politikası olarak, turizmin gelişmesi için Mersin Turizm Platformu\'na büyük destek veriyoruz. Kentteki tüm karar vericilerin, sektör firmalarının üye olduðu Turizm Platformu\'nun geliştirdiði stratejiyle uyumlu harekete ediyor ve birlikte katıldıðımız fuarlarda, kentimizi ve turizm konusunda yaptıðımız çalışmaları anlatıyoruz. Amacımız sadece turist deðil aynı zamanda yatırımcıların da dikkatini kente çekmek" diye konuşuyor.

Herşey hayal etmekle başlar

Hollandalılar, karanın içlerine hücum eden denize karşı elde ettikleri zaferle övünürler. Avrupa’nın zengin ve güçlü ülkelerinin ekonomik ve sosyal gelişmesinin altında ortak bir hayali gerçekleştirmek için geliştirdikleri vizyon yatar. Mersin hayalini gerçekleştirmek için kendi vizyonunu ortaya koyuyor. Tarım, turizm, lojistik konularında yaptıðı çalışmalarla saygı uyandırıyor. Bu vizyonun altında Mersin Valisi Sayın Hasan Basri Güzeloðlu’nun önderliðinde, Mersin Ticaret Sanayi Odasının başarılı projeleri ve Mersinlilerin gayretli çalışmaları var. Vali Güzeloðlu’nun himayesinde biraraya gelen Mersin’in sesi artık Avrupa’dan duyuluyor. Tarihi, kültürü ve eşsiz doðasıyla uygarlıkların beşiði Mersin, bugün yine dünyanın önemli merkezleri arasında kendine yer buluyor.

Avrupa Birliði için stratejik noktada

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) bünyesindeki AB Bilgi Merkezi’nin iyi örnekleri inceleyen, yorumlayan ve Mersin’e uygulayan çalışmalarını Avrupa’dan keyifle izliyoruz. Çünkü AB’nin önemli merkezlerinde Mersin’in yükselen bir dünya kenti olduðu konuşuluyor. Burada Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut ve Yönetim Kurulu Üyeleri önemli bir misyon yüklenmiş. Bir yanda Avrupa’nın mükemmel denilebilecek ekonomik altyapı çalışmalarını, nitelikli istihdam için geliştirilen projelerini Mersin’e uygulamak için çalışırken, bir yandan da yükselen pazarlar, zenginleşen ülkelerle Mersin’in baðlantılarını geliştiriyor. MTSO Mersin’de, Avrupa’nın birikimini, zengin pazarların fırsatlarını buluşturuyor.

Platformun gönüllü üyeleri Akdeniz Oyunları\'nı Avrupa\'ya tanıtacak

Fuar süresince bol bol sohbet etme imkanı bulduðum, Mersin heyetinin dinamizmi beni de etkiledi. Turizm Platformu Başkanı Sayın Numan Olcar’ın davetiyle Mersin Turizm Platformu’nun Avrupa’daki gönüllü üyesi oldum. Bundan böyle Mersin’in Avrupa’daki tanıtımı için üzerime düşen her görevi büyük bir keyifle yerine getireceðim. Uzun yıllar gazeteci olarak çalıştıðım Hollanda ve Avrupa’da edindiðim tüm bilgi birikimi ve tecrübeyi Mersin’in tanıtımı ve istedikleri konusunda lobi yapmasına yardımcı olmak için kullanacaðım. Bu arada, Sayın Olcar Mersin\'den gerekli desteði alabilirse, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın, Mersin\'in tanıtımında gönüllü rol oynaması için başlatacaðı çalışmada aktif rol almaktan onur duyacaðım. Numan Bey’in, Mersin Turizm Platformu Gönüllü Üyeleri Projesi’nin Avrupa Birliði ülkelerinde hayata geçmesi için her türlü desteði vermeye hazırım.

Bugün Türkler olarak Avrupa’da büyük bir nüfus yoðunluðumuz, önemli bir ekonomik gücümüz var. Numan Bey’in halkla ilişkiler projesi de bu temele dayanıyor. Rafting kulüplerine üye Türkler artık Göksu’daki raftingin güzelliðini anlatacak. Daðcılık yapanlar Toroslardaki parkurları, ekolojik zenginliði tanıtacak. En önemlisi de gönüllülerimiz sayesinde 2013\'te düzenlenecek Akdeniz Oyunları\'na Avrupa\'dan seyirci çekebilmek. Proje hayata geçerse, Mersin\'in tanıtımını Avrupa’da yaşayan Türklerin oluşturduðu gönüllüler yapacak. Mersin, Türkiye’de yine bir ilki başarıyor. Artık, Avrupa Birliði’nde üyesi olmaktan gurur duyduðum memleketimin Mersin’in bir lobisi var.

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları