AİLE İÇİ İLETİŞİMİN ÖNEMİ

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1342 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

DİLDEN GÖNÜLE SİZİNLE BİRLİKTE

      Yüce dinimizin bizlere öðrettiði Resulallah (S.A.V) in, Sahabe-i Kiram’ın ve ecdadımızın yaşadıðı aile hayatı günümüzde artık yaşanılmaz olmuş, her şeyiyle batıyı taklide özenen Müslümanlar, cemiyetin temeli olan aile modelini de oradan almaya yönelmişlerdir.O kadar ki bugün Müslüman olanlarla olmayanların aile hayatları arasında pek fark kalmamıştır.Hayat mücadelesinde adeta kadınlaşan erkekler ve erkekleşen kadınlar; kıyafet ve görünümlerinde, şekil ve davranışlarında karşı cinsten ayırt edilemeyen gençler, bugünün modern ailesinin özlediði tiplerdir.

    Evde, çocuklarının ruhi ve bedeni mimarı eşinin de en  yakın  hizmetkarı olması gereken anne, bugün evden çok dışarıda yaşamakta, evine, ailesine ve çocuklarına gerekli zamanı ayıramamaktadır.Aynı şekilde, işinden geriye kalan vaktini kahvehane, kafe ve benzeri yerlerde geçiren, yatmaktan yatmaya evine gidebilen babanın da yuvasına karşı ilgisi meydandadır.Ana- baba şefkatinden ve ilgisinden mahrum büyüyen çocuklar ise, günümüz ailesinin doðurduðu, yarının asi gençlerinin birer elemanıdırlar.

      Cemiyetin temeli olan aileye itina göstermemiz gerekiyor.Maddi ve manevi kalkınmamızın temeli bir ölçüde buna baðlıdır.Müslümanlar akıllarını başlarına alıp, dinimizin emrettiði istikamette bir aile hayatı yaşamak mecburiyetindedirler.

  Yüce dinimizde aile; karşılıklı mesuliyet ve muhabbete dayanır.Eşlerin birbirlerine ve çocuklarına, çocukların da ebeveynine, nihayet hepsinin cemiyete son olarak Allah-u Zulcelal’e karşı mesuliyetleri vardır.

   Yüce Allah(c.c.) erkekle kadını sevgi ve şefkat gibi baðların en kuvvetlisiyle baðlamış ve Kur’an-ı Kerim’ de bu baðlılıðı çok ince bir şekilde şöyle ifade buyurmuştur. “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için sizin türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun varlıðının ve kudretinin delillerindendir.Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibret vardır.” Yine bir başka ayet-i kerimesin de Cenab-ı Allah; “Size kendi cinsinizden eşler  var etti.Eşlerinizden de oðullar ve torunlar verdi ve sizi temiz şeylerden mızıklandırdı.Öyle iken onlar batıla inanıyorlar da Allah’ın nimetlerini inkar mı ediyorlar?”

    Ailede eşlerin, huzurlu bir evliliði yakalayabilmesi için iyi geçinmeye gayret  etmeleri ilk ve temel şarttır.Peygamber Efendimiz, eşleri birbirine yaklaştıracak, birbirleri ile kaynaştıracak her meşru davranışı uygun görürdü, özellikle de birbirleri ile şakalaşmalarını tavsiye etmiştir.

    Eşler yuvada mutluluðu saðlamak için gerekli fedakârlıðı göstermeli, huzur bozucu tutum ve davranışlardan sakınmalıdırlar aile içindeki küçük tartışmalar büyütülmemeli ve kavga etmekten de kaçınılmalıdır. Şiddetli geçimsizlik ve kavgalar sonucunda parçalanan ailelerin sayısı az deðildir.Bu itibarla aile binamızı sevgi, saygı, şefkat, anlayış ve karşılıklı hoşgörü esasları ile ayakta tutalım.Bilelim ki Resuluallah (S.A.V.) : “Ey ümmetim!Kadınlara iyilikle muamele etmenizi tavsiye ederim.Çünkü onlar Allah’ın emaneti olarak sizin emrinizin altındadır.” buyurmuştur.

    Yazımı bir ayeti kerimenin mealiyle bitiriyorum. “Kadın ve erkek, inanmış olarak kim iyi amel, salih amel işlerse ona hoş bir hayat yaşatırız ve işlemekte oldukları amellerin daha güzeli ile mükafatlarını elbette vereceðiz.” Allaha emanet olunuz...

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                   MUSTAFA KORKMAZ

                                                                                                                                EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

   

                                                                                            

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları