İslam\ da Kadinin Yeri

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1084 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

DİLDEN GÖNÜLE SİZİNLE BİRLİKTE

          

Temeli mutlak adalete dayanan yüce dinimiz İslam, Hak kavramına çok büyük önem vermiştir. Bu haklardan biri de kadınlara ait özel haklardır. Dinimiz, kadın haklarına hiçbir inanç ve anlayışın vermediði kadar önem verir.

Kadın, toplumun huzur kaynaðı, neslin devamının olmazsa olmazı, toplumu oluşturan aile fertlerin yetiştirilmesi ve çocukların eðitiminde en büyük role sahip anne olan kişidir.

 İslam göre önemli olan bir insanın kadın ya da erkek olması deðil, kişinin Allah\'a derin bir iman ve saygıyla Allah’a baðlanmış olması ve Allah’ın emir ve yasaklarına titizlikle uyması, Kuran ahlakını en güzel şekilde yaşamaya çalışmasıdır. Allah Katında insanın kıymetini artıracak olan kişinin bu özellikleridir.

 Kadın ve erkeðin bir nefisten yaratıldıðını ifade eden yüce Allah: "Erkek veya kadınlardan kim mü\'min olarak Salih amel işlerse onu (dünyada) güzel bir hayatla yaşatırız ve onun (ahirette) mükâfatını yaptıklarının en güzeliyle veririz." Buyurmuştur.

İslam "...Erkeklere kazandıklarından bir pay vardır. Kadınlara da kazandıklarından bir pay vardır." Buyurarak kadın ve erkeklere mülkiyet hakkı tanımıştır.

Anne babaya iyilikle muamele edilmesini isteyen Allah-u Teâlâ, annenin hamilelik döneminde katlandıðı sıkıntılara vurgu yaparak daha çok ikram ve hürmete layık olduðuna işaret etmiştir.

Abdullah ibn-i Mesud’un, Peygamberimize gelerek "Kendisine hizmet etmeme en çok layık olan kimdir" sorusuna Peygamber Efendimiz\'in s.a.v. " (üç kere) annendir, (dördüncüde) babandır." Cevabını vermiştir. Yine bir hadisi şeriflerinde "Cennet annelerin ayakları altındadır."  Buyurarak annenin kıymetine işaret etmiştir.

 

Yüce Allah Kur\'an-ı Kerimde "Kadınların yükümlülükleri kadar meşru hakları vardır.." Buyurmaktadır.

Allah Resulü s.a.v. de "Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allah\'tan korkunuz, zira siz onları Allah\'ın bir emaneti olarak aldınız." " Sizin en hayırlınız, ailesine en hayırlı olanınızdır. Ve ben de ehline karşı en hayırlı olanınızım." Buyurmak suretiyle kadına verdiði deðeri ifade etmiştir.

Dünyanın her yerinde olduðu gibi İslam dünyasında da maalesef kadınlara yönelik Kur’an ve Sünnete ters düşen şiddet, töre cinayetleri ve benzeri olumsuz yaklaşımlar ve davranışlar görülebilmektedir. Büyük ölçüde gelenek, görenek, örf, adet ve kültürden kaynaklanan bu tür hatalı yaklaşımlar ve uygulamalar asla İslam’a mal edilmemeli, bu yolla yüce dinimize bühtanda bulunulmamalıdır. Müslümanlar da gerek düşünce gerekse pratikte kadınlara hak ettikleri önemi vermeli, bu konuda Müslüman’a yakışmayacak davranışlar sergilememelidir 

           Konumu bir Hadis-i Şerif mealiyle bitiriyorum. "Allahım!     Ben şu iki zayıfın hakkının çiðnenmesinden cidden sakındırırım: Yetim ve kadın." Tüm kadınların günü kutlu olsun...

     MUSTAFA KORKMAZ

EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları