8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1197 kez görüntülenmiştir.
Murat TAŞ

Her yılın 8 Mart’ında kadınlara karanfil verilerekkutlanılan Dünya Kadınlar Günü neden kutlanılır birçoðumuz tarafından pekbilinmez. Yılın 365 gün 6 saatinde sadece bir gün hatırlayıp, geri kalan 364gün 6 saatinde unuttuðumuz kadınlarımız… Ne onlarla yapabiliriz, ne de onlarolmadan yaşayabiliriz. Onlara duyulan sevgi, büyük bir çelişkinin karmaşıklıðıaltında bir çarkın dişleri arasında anbean farklı bir boyut kazanmakta ve 8Mart Dünya Kadınlar Günü hikâyesinin gerçekliðinin de ötesinde kadınlarımızaverilen tek bir karanfil ile kutlanılmakta ve de kutlanılmaya devamedilmektedir.

 

* * *

 

Takvim yaprakları 8 Mart 1857’yi gösterdiði vakit, AmerikaBirleşik Devletleri’nin New York kentinde daha iyi koşullarda çalışmak isteyen 40.000dokuma işçisi kadın bir tekstil fabrikasında greve başladı. Bu olay üzerine grevyapan işçilere polis tarafından saldırılmaya başlandı ve kadın işçilerfabrikaya kilitlendi. Etrafı alevler sardı ve fabrikada çıkan yangındanfabrikaya kilitlenen kadın işçiler kaçmaya çalıştı. Fakat fabrika önündekurulan barikatlardan kaçamayan 129 kadın işçi hayatını kaybetti.

 

* * *

 

26-27 Aðustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde2. Enternasyonale baðlı kadınlar toplantısında (Uluslar arası SosyalistKadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden ClaraZetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçileranısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day-DünyaKadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliði ile kabuledildi.

 

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zamanilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’dagerçekleştirilen 3. Uluslar arası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti. Birincive İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklananDünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ndede anılmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. BirleşmişMilletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın  “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabuletti. Birleşmiş Milletler’in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümünde,kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldıðı yazılmamıştır. (wikipedia,2012)

 

* * *

 

Kadınlarımız,

Kalbindeki her kırıkta,

Yüzündeki her izde,

Ruhundaki her yarada bir iz bıraktıðımız,

Kadınlarımız,

Çokça şiddet uyguladıðımız,

En az ceza aldıðımız,

Hayata karşı kırık dökük başlattıðımız,

Kadınlarımız…

 

 

Ne onlarla yapabiliriz, ne de onlar olmadan yaşayabiliriz.Öyle bir dünya ki içinde yaşadıðımız, sadece göstermelik gülücüklerle mutlu birdünya çizip buna kendimizi dahi inandırabiliriz. Oysaki gerçek dünyanın daötesinde hayal dünyasına girip çıkmak bilmeyiz.

 

Gerçekler keşfedilmeli ve bir farkındalık yaratılarak 8 MartDünya Kadınlar Günü kutlamaları sadece bir karanfil verilerek geçiştirilmemelive bu güne anlam katan 129 can unutulmamalıdır. Kadınlar, bu günü kutlayıpkendi haklarına sahip çıktıðı kadar, erkekler de kadınlarımıza bu yolda destekolmalı ve bu hakları en az kadınlar kadar savunmalıdır.

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları