ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLİK

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1232 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

DİLDEN GÖNÜLE SİZİNLE BİRLİKTE

Vatan, millet, din ve devlet için. Allah yolunda savaşırken vurularak can feda eden kişi, şehittir. Kur\'an-ı Kerim, sehitlerin ölmediðini bildiriyor.

"Allah yolunda öldürülenlere "ölüler" demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz farkında deðilsiniz."

Şehitler, canlarını Cennet karşılıðında feda et­miş yiðitlerdir. Bakın Cenab-ı Hak ne buyuruyor:

"Allah müminlerden mallarını ve canlarını, kendilerine (verilecek) cennet karşılıðında sa­tın almıştır. Çünkü onlar Allah yolunda sava­şırlar, öldürürler, ölürler. (Bu), Tevrat\'ta, İn­cil\'de ve Kur\'an\'da Allah üzerine hak bir vaat­tir. Allah\'tan daha çok sözünü yerine getiren kim vardır! O halde O\'nunla yapmış olduðunuz bu alış verişinizden dolayı sevinin. İşte bu, (gerçekten) büyük kazançtır."

Ölüm mukadderdir Herkes er-geç ölecektir. Ölüme çare de yoktur. Ölümün yüzü soðuktur. Ölümü kimse istemez. Hele iki defa ölmeyi hiç kimse istemez. Şehidler müstesna.

Bakın, sevgili Peygamberimiz ne buyurmuş: "Hiçbir kul yoktur ki ölsün, öbür dünyada memnun olacaðı bir sona ersin de tekrar dünyaya dönmek istesin! Bütün dünya ve içindeki­ler kendisi için olması şartı ile de olsa, hiç kimse Cennetten dünyaya geri dönmek iste­mez! Şehitler müstesna! O, sehadet şerbetini içmenin nasıl deðerli ve şerefli bir şey olduðu­nu; karşılıðının ne olduðunu görmüş olduðu için, dünyaya tekrar gelip şehitlik şerbetini bir daha içmekten hoşlanır."

Tarih boyunca müminlerin din, vatan ve top yekün manevi deðerler uðrunda savaş meydanlarına, cephelere, nasıl seve seve koştuklarını ve nasıl seve seve ölümün kucaðına atıldıklarını bu ayet ve hadislerin ışıðında daha iyi deðerlendirebi­liriz.

Şehitlik rütbesi, rütbelerin en şereflisidir. Çünkü şehit, insanların Allah\'ın emanet olarak sahip oldukları can ve mallarını, vatan ve hürriyetlerini, din ve devletlerini koruma uðrunda can feda et­miştir. Eðer biz bugün vatan ve hürriyetimize, din ve devletimize, can ve mal güvenliðine sahip isek bunu vatan uðrunda can feda etmiş şehitlerimize borçluyuz.

Savaş meydanında canını feda edenlerden başka şehitler de var. Mesela malını ve namusu­nu müdafaa uðrunda ölen de şehittir. Boðularak, yanarak, salgın hastalıktan veya gurbette iken ölen kimselerin de şehit olduklarını sevgili Pey­gamberimiz bildirmektedir Ancak, savaş meydan­larında şehit düşenlerin bir özellikleri var. Yıkan­mazlar, elbiseleri ile gömülürler.

Çanakkale Zaferi\'nin 97. yılında Çanakkale şehit ve gazilerini rahmet ve minnetle anarken yazımı istiklâl marşımızın bir kıtası ile bitireyim.

Bastıðın yerleri "toprak" diyerek geçme, tanı, Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı, Sen şehit oðlusun incitme yazıktır atanı, Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı!

                   MUSTAFA KORKMAZ

                      EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

 

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları