YENİ YÜZÜ İLE ADANA

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1314 kez görüntülenmiştir.
Murat TAŞ

Bir zamanlar Adana denildiðinde Türkiye’nin dördüncü büyük kenti gelirdi akıllara. Fakat bugünlerde Adana için bunu söylemek zor olsa gerek. CNBC-e Business dergisinin “81 İlin Yaşam Kalitesi” başlıklı araştırma sonuçlarına göre 2009 yılında 13. sırada yer alan Adana, 2010 yılında büyük bir düşüş ile 55. sıraya gerilemiştir. Bu sonuç da göstermektedir ki, Adana’da ciddi bir biçimde deðiştirilmesi gereken bir şeyler var. Peki, bu deðişime nereden başlanmalı ve neler yapılmalı? Bu soru cevaplandırıldıðında birbirinden farklı birçok çözüm öne sürülebilir. Ki sürülmelidir de.
 Adana ilinde iki deðişiklik yapılsa ya da yapılması gündeme getirilse buna kimsenin itirazı olmaz sanırım. Bunlardan biri Adana’nın belki de en işlek caddesi olan Çakmak Caddesi ve bir diðeri de Ziya Paşa Caddesi. Nasıl bir deðişim mi? Örneðin; Çakmak Caddesi’ne İstanbul’un en ünlü caddelerinden biri olan İstiklal Caddesi modeli uygulansa ve Ziya Paşa Caddesi’ne de İspanya’nın Barcelona şehrinin en ünlü caddelerinden biri olan La Rambla modeli uygulansa nasıl olurdu? Bu soruların cevaplarını birlikte bulmaya çalışalım ve böyle bir deðişimin ne gibi sonuçlar doðuracaðını hayal edelim.

Çakmak Caddesi’ne İstiklal Caddesi modeli Çakmak Caddesi’ni İstiklal Caddesi’ne benzetebilmek için ilk etapta yapılması gereken bu caddenin araç trafiðine kapatılmasıdır. Sonrasında ise kaldırımlar sökülmeli ve yolun tamamı düz bir hale getirilmelidir. Tamamen insan trafiðine açık olacak bu caddede yapılacak bu deðişiklikleri takiben Çakmak Caddesi’nin girişinden başlayıp çıkışına kadar sürecek olan yolu izleyecek bir tramvay olmalıdır.

 La Rambla Caddesi La Rambla, Barcelon’nın merkezinde bulunan ve hem turistleriyle hem de yerel halkıyla popüler olan bir caddedir. Burada yabancı kitap, gazete, dergi satan tezgâhlar bulunmakta ve bununla birlikte hediyelik eşya olarak Kristof Kolomb’un, rahip, rahibe ve Romalı askerlerin farklı kıyafetteki heykelleri satılmaktadır. Bu yol üzerinde çiçek satıcıları da mevcut bulunmaktadır. Burada Avrupa’nın en büyük opera sahnelerinden biri olan “Gran Theatre del Liceu” yer almaktadır. Buralarda sokak eðlenceleri, hokkabazlar, canlı heykeller, ateş yutanlar, tarot falı bakanlar, saç örgücüler, ayaküstü portre çizen sokak ressamları ve kaldırımlara çizilen karikatürler mevcut bulunmaktadır. Anlatmadıðımız birçok yönü bulunan bu cadde bu kadarıyla dahi heyecan verici.

Ziya Paşa Caddesi’ne La Rambla modeli Ziya Paşa Caddesi’ni La Rambla Caddesi’ne benzetebilmek için ilk etapta bu caddeyi araç trafiðine kapatmak gerekir. Tamamen insan trafiðine açık olacak bu yolun La Rambla Caddesi şeklinde yeniden dizayn edilmesi ve bu yolun aðaçlandırılması gerekmektedir. Bu cadde üzerinde kitap, gazete, dergi, çiçek, hediyelik eşya satan tezgâhlar ve büfeler bulunmalıdır. Bunun yanında sokak müzisyenleri burada yerini almalı ve sokak eðlenceleri düzenlenmelidir. Bu cadde üzerinde tamamen yemek düşkünlerine göre; taze balık, kebap, şırdan, tavuk döner, iskender, çið köfte vb yemekleri yapan nezih mekânlar oluşturulmalıdır. Aynı zamanda bu cadde üzerinde her türlü baharat, kurutulmuş domates ve biber vb şeyleri satan çerçiler yerini alarak Osmanlı dokusu yansıtılmalı ve bunun yanında reçelleri, şekerlemeleri de bulmak mümkün olmalıdır.  

Bu ve benzeri deðişiklikleri yapmak illaki yeterli olmayacaktır. Nitekim günümüzde Adana’daki tarihi mekânları ortaya çıkaracak bir çalışma yapılmakta ve Adana’nın tarihi mekânları restore edilmektedir. Bu çalışmalar devam ederken bu gibi deðişikliklerin de yapılması şehrin görünümüne ekstra bir katkı olacaktır. Bunun yanında Adana’da ciddi bir biçimde kentsel dönüşüm projeleri kısa bir süre içinde hayata geçirilmeli ve Adana halkı da bu deðişime ayak uydurmalıdır. Belki de Adana’da en ciddi sorunlardan biri olan çevre kirliliði ve işsizliðe de bir çözüm üretilmeli ve bu sayede deðişim ve dönüşüm sadece gösterişten ibaret olmadıðı ortaya konulmalıdır. Bu deðişiklikler hayata geçirildiðinde Adana ili Türkiye sıralamasında hak ettiði yeri geri alacak ve aynı zamanda da yerli ve yabancı turistlerin odak noktası olacak bir şehir haline gelecektir. Adana, bu deðişiklikler ile eskiyen yüzüne nazaran yeni bir yüze sahip olacaktır ve tüm bu deðişiklikler olumsuz olan bütün etmenlerin zincirleme bir etki ile olumlu yönde deðişmesini saðlayacaktır. 

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları