İSLAM\ DA TİCARET AHLAKI

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1052 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

DİLDEN GÖNÜLE SİZİNLE BİRLİKTE

Çalışmak, üretmek, insanlara faydalı olmak ve helal rızk peşinde koşmak, İslam’ın emirlerindendir.  Ancak bu çalışmaları yaparken dinimiz bizleri, helal ve meşru olmayan yollara sapmaktan, Allah ve Resulünün razı olmayacaðı davranışlardan da men etmektedir. Sevgili Peygamberimiz (sav) rızkın onda dokuzunun ticarette olduðunu haber vermiş, “doðru sözlü ve güvenilir tüccar ahirette Peygamberler, sıdıklar ve şehitlerle beraberdir”  buyurarak mü’minlerden ticarette dürüst olmaları istemiştir.

        Öncelikle tüccar dürüstlüðü ve doðru sözlülüðü ile müşterisine güven vermelidir. Müşterinin gafletinden, bilgisizliðinden faydalanıp kalitesiz, bozuk ve kullanma tarihi geçmiş bir malı satmak İslam ahlakıyla baðdaşmaz.

Ne maksatla olursa olsun yalan söylemek, yalan yere yemin etmek, alışverişte fazla kar etmek amacıyla Allah’ın adını kullanarak insanları aldatmak büyük günahlardandır. Böyle yapan insanlarla “kıyamet gününde Yüce Allah konuşmayacak, yüzlerine rahmet nazarıyla bakmayacak, onları temize çıkarmayacaktır. Onlar için çok acıklı bir azap olacaktır.”

  Toplumda kardeşlik ve dayanışmayı zedeleyen gayri ahlaki davranışlardan biri de ölçü ve tartıda haksızlık yapmaktır. “Ölçüde ve tartıda hile yapanların vay haline. Onlar insanlardan bir şey ölçüp aldıkları zaman tam ölçerler. Fakat kendileri onlara bir şey ölçüp yahut tartı verdikleri zaman eksik ölçüp tartarlar.”  “Ölçtüðünüzde ölçmeyi tam yapın, doðru terazi ile tartın. Bu sizin için daha hayırlı ve sonuç bakımından daha güzeldir.”  buyurmaktadır.

 

Alışverişte ticaret malının durumunu olduðu gibi söylemeliyiz. Bu konuda Peygamber Efendimiz (sav) “kusurlu bir malı kusurunu söylemeden satmak hiçbir Müslüman’a helal deðildir. Doðru sözlülük ticarette ve kazançta bereket vesilesidir. Yalan söz, yalan yere yemin ve Allah’ın adını kullanıp insanları aldatarak yapılan alışverişte ve kazançta bereket yoktur. Yazımı bir hadisi şerifle bitirmek istiyorum. “Bizi aldatan bizden deðildir.”

 

 

                                                                                                                    MUSTAFA KORKMAZ

                                                                                                                EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları