HZ. PEYGAMBERİN ÇOCUK SEVGİSİ

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1195 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

DİLDEN GÖNÜLE SİZİNLE BİRLİKTE

Rahmeti gazabının çok üstünde olan Yüce Allah, mahlûkatı bir sevgi yumaðı halinde yaratmış ve sevgiye en çok muhtaç olan insanlıða da bir sevgi tercümanı olarak Hz Muhammet Mustafa (s.a.v.)yı göndermiştir.

Hz peygamber(s.a.v.)’in o engin sevgi ve şefkatinden; bitkilerden hayvanlara, insanlardan cinlere kadar varlıðın her bir çeşidi nasibini almış, bu sevgisinden de en fazla nasiplenenler çocuklar olmuştur…

Bütün varlıklara karşı daima sevgi ve şefkat içerisinde olan Hz peygamber (s.a.v.), özellikle çocuklara karşı ayrı bir sevgi ve şefkat beslemiştir. Hz peygamber, hayatı boyunca hiçbir çocuðun kalbini kırmamış ve hiçbir çocuðu üzmemiştir. Aksine çocukları hakkıyla sevmeyi, onlarla ilgilenmeyi, onları çeşitli tehlikelere karşı korumayı cehennemden kurtuluşa vesile saymıştır.  Rasülullah(s.a.v.)in bu özelliðini ona çocuk yaşta on sene hizmet etmiş olan Hz Enes şöyle anlatır:            “ Rasulullah(s.a.v.)’a on sene hizmet ettim bana öf bile demedi.” “Ben Hz peygamber kadar çoluk çocuðuna, aile fertlerine ve elinin altındakilere merhametli kimse görmedim”.

Şu bir gerçektir ki, Hz peygamber sadece kendi çocuklarını sevmemiştir.

Bütün çocuklarla ayrı-ayrı ilgilenmiş, onlara rastladıðında selam vermiş, hal ve hatırlarını sormuştur. Hastalandıklarında onları ziyaret etmiş, onları kucaklayıp öpmüş, başlarını okşamış, bineðine bindirip gezdirmiştir. Huzuruna girmede onlara serbestlik tanımış, “Allah’a yemin olsun ki sizleri seviyorum” diyerek bu sevgisini açıkça ifade etmiştir.

Bizlere de: “Çocuklarınızı çok öpün, zira her öpücük için size cennette bir derece verilir. ve yine, “Küçük çocuðu olan onun hatırı için çocuklaşsın (bizzat çocuðunu eðlendirsin). diye tavsiyeler de bulunmuş, onlarla yakından ilgilenmeyi teşvik etmiştir.

Şunu da unutmamalıyız ki, Rasulullah(s.a.v.)’ın çocuklara karşı bu sonsuz sevgi ve şefkati onu çocukların talim ve terbiyeleriyle yakından ilgilenmekten alıkoymamıştır. Onlarla oynarken bile

 

onlara bir şeyler öðretmeye gayret etmiştir. Sevgili peygamberimiz; ”Çocuklarınıza güzel davranıp iyilikte ve ikramda bulununuz, onları en güzel şekilde terbiye ediniz”. “Hiçbir baba çocuðuna güzel terbiye ve edepten daha üstün bir hediye vermiş olmaz.” Sözleriyle meselenin önemine vurgu yapmış;Allahu Teala da Kuran- Kerimde; “Andolsun ki Rasulullah, sizden, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.  buyurarak meseleyi noktalamıştır.

O halde bizlere düşen Hz peygamberin sünnetine tabi olup Allah’ın emir ve yasaklarına uyarak hem çocuklarımızı hem de kendimizi iki cihan saadetine ulaştırmaktır.

                                              

                                                                                        MUSTAFA KORKMAZ

                                                               EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları