CEYHAN ÂŞIKLAR BAYRAMI

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 6272 kez görüntülenmiştir.
Lütfi KÜPELİ

Ceyhan Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen ve Ceyhanlı Aşık Kara Mehmet (Siliðünlü)’nin anısına yapılan “Ceyhan 1. Türk Dünyası Aşıklar Bayramı” coşku içinde yapıldı.
Çukurova Üniversitesi Ceyhan Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu’nunda iki gün süren Aşıklar Bayramı’nın önemi Ceyhan’da ilk olmasıydı.
Ünlü halk ozanı Aşık Maksud’un sunumuyla gerçekleştirilen programda, Aşık Kemale Methiyeva, Aşık Ali Rıza Ezgi, Aşık Abdykerim İlmatov, Evez Gurbanlı, Aşık Termeyhan Gurbanoðlu, Aşık Erlan, Aşık Mahbob Khalili, Aşık Osman Feymani, Aşık Vuslati ve Aşık Pakizet Adiyeva yaklaşık 3 saat boyunca saz ve sözleriyle izleyenlere keyifli saatler yaşattı. Yine yurt dışından ve yurt içinden gelen şairler de şiirler okudu.
Aşık Maksud..
Programın Sunuculuðunu yapan aşık Maksud, Türk Halk Edebiyatı’ndan örnekler verirken izlenleri kah güldürdü, kah düşündürdü. İzleyenler iki gün boyunca sıkılmadan programı dinlediler. İran’dan, Azerbaycan’dan, Türkmenistan’dan, Kazakistan’dan, Gürcistan’dan ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen aşıklar, iki gün boyunca hem Ceyhan’ı tanıma fırsatı oldu hem de Çukurovalı şairlerle tanışma fırsatı buldular…
Aşık Feymani, Aşıkların atışmaları başka olur elbette, Aşık Feymani ve Aşık Ali Rıza Ezgi’ni atışmaları sanırım izin verilse sabaha kadar devam edecekti. Aşıklık Geleneðin en güzel örenkelirinden biris de elbette o anda hem çalınıp hem söylenmesi. Ceyhan üzerine yazılmış şiirler için çekimler yapıldı. Çekim ekibiyle birlikte Ceyhan’ın tarihi ve turistlik yerlerini de gezdik. Dur Hasan Dede Türbesinde dualar ettik, Kurtkulaðı Kervansaray’ı ile geçmişe gittik. Yılankale’de Şahmeran’ın izini sürdük. Tumlu’da Ceyhan Ovası’nın renk cümbüşüne şahit olduk. Ceyhan Nehri’yle kah durulduk, kah coştuk, Tatarlı Höyüðü’nde aradık Kizzuwatna Ülkesi’nin Lawazantiya şehrini ve yedi pınarlı şehrini…  Kırk Haramilerin maðarasını gezdik…hulasa iki gün boyunca tarihi bilgilerimizi tazelerler Türk Halk Müziðine gönül veren Aşıkları alkışladık avuçlarımız patlayıncaya kadar..
Aşık Kara Mehmet, Dertli Kazım, oradaydı, Ceyhan halkıyla kucaklaşma imkanı buldular, Dede Korkut’u, Karacaoðlan’ı, Dadaloðlu’nun “kalktı göç eyledi Avşar elleri..” türküsünü Kırgız Aşık Abdykerim İlmatov’dan dinledik.
Ceyhan’da birincisi yapılan Türk Dünyası 1. Ceyhan Aşıklar Bayramında diri tuttuk benliðimizi…
“Saðolasın Hüseyin Beg” diyen İran’dan gelen Tebrizli Aşık Mahbob Khalili’yle İran’da yaklaşık kırk milyon Azeri’nin yaşadıðını öðrendik….!
Hulasa.. 23-24 Nisan’da Aşıklar Bayramı’nda Ceyhan’da Bayram havası yaşadık Aşıklar Bayramında..
Emeði geçen Başta Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü olmak üzere, âşıklarımıza, Çukurova edebiyatçılar Derneði Başkanı Halise Tekbaş ile yönetimine, Ceyhan Şairler Ozanlar Derneði Başkanı Ali Atar ve yönetimine, şairlerimize, Adana’dan gelen misafirlere ve en önemlisi iki gün boyunca âşıkları yalnız bırakmayan Ceyhanlılara sonsuz teşekkürler…


 

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları