VAKIFLAR HAFTASI

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1481 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

DİLDEN GÖNÜLE SİZİNLE BİRLİKTE

Her medeniyetin belirgin özellikleri olduðu gibi kendine özgü kurumlarda vardır. İslam medeniyetinin kendine özgü ve en önemli kurumlarından biri vakıflardır. Vakıflar ölümlü ve geçici olan dünyalıkları ebedileştirme ve ahirete taşıma yöntemidir.

Hutbemin başında okuduðum ayette Cenab-ı Hak şöyle buyurmaktadır; “Sevdiðiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliðe erişemezsiniz”(1) Bu ayet indiði zaman sahabe tam manasını sorduklarında Allah Resulü bu ayetin manasının açıkça vakıf olduðunu belirtmiştir. Bu güzel emire ve sünnete ensar ve muhacirin hemen hepsi katılmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır; “İnsanoðlu öldüðü zaman bütün amellerin sevabı sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır; Sadaka-i cariye, İstifade edilen ilim; Hayırlı bir evlat”(2) Bu hadis-i şerifte bahsedilen sadaka-i cariye ise vakıftan başka bir şey deðildir.

  İslam tarihinde vakıflar çeşitli maksatlara hizmet eder. Fakirlere himaye etmek, Yolcuların ihtiyaçlarını karşılamak, Yetimleri büyütmek, talebelere burs vermek, yurt imkânı saðlamak, İşsizlere iş bulmak, çırak yetiştirmek, müflis ve borçlulara yardımcı olmak, bekârları evlendirmek, hayvanları himaye etmek… v.b gayelerle kurulmuştur. Atalarımız Allah (c.c) nün bu emirlerini ve Rasülüllah (as) Efendimizin bu öðütlerini tutmuşlar ve bizlere ölümsüz binlerce eser bırakmışlardır.

Bize düşen ise; halka hizmet gayesiyle kurulmuş olan bu vakıflara gereken ilgi ve alakayı göstermektir. İlgisiz kalmamaktır.

Hutbemizi alemlere rahmet peygamberi olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) Efendimizin bir hadis-i şerif mealiyle bitirmek istiyorum. “Olgun bir Mü’min sonu cennet oluncaya kadar, hiçbir hayra doymaz. Hiçbir hayırdan da geri kalmaz”(3)

                                                                                                        MUSTAFA KORKMAZ

                                                                 EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

                                                                                                                     

                                                     

                                                         

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları