İSLAM’DA GENÇLİK

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 997 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

DİLDEN GÖNÜLE SİZİNLE BİRLİKTE

İslam dini gençliðe ve gençlerin yetişmesine büyük önem vermiştir. Çünkü gençler, bir milletin geleceðinin teminatıdır. Gençlerini iyi yetiştiren milletlerin geleceði daima aydınlık olmuştur.

Gençlerin inançlı yetiştirilmesi ülkemizin geleceði açısından da çok önemlidir. Günümüz gençliði büyük bir inanç boşluðu içindedir.

Bilindiði gibi, insan beden ve ruhtan meydana gelen bir varlıktır. Bedenin yaşaması için nasıl gıdaya ihtiyacı varsa, ruhumuzun da huzurlu olması için imana ve ibadete ihtiyacı vardır. İnsan, iman ve ibadetle ruhunu doyurmazsa, o zaman bu açlıðı kötü alışkanlıklarla doyurmaya çalışır.

Gençlik dönemi, insanın kanının kaynadıðı hareketli bir dönemdir. Gençlerimiz, yanlış kişilerin veya isteklerin etkisiyle hata yapabilir.

Bu nedenle, gençlerimize yardım etmeliyiz. Kendimizi onların yerine koyarak, gençlerimizi anlamaya çalışmalıyız. Varsa, hatalarını kalplerini kırmadan, güzellikle düzeltmeliyiz.

Eðer gençler, yeterli dinî eðitim

almamışlarsa; zina, içki, kumar, hırsızlık, terör gibi yanlış işler yapabilirler. Bu nedenle, çocuklarımızı doðumundan itibaren dini terbiyeyle güzelce yetiştirelim. “Küçüktür, anlamaz.” demeyelim. Yaşı ilerlediðinde dini eðitim vermenin zorlaşacaðını unutmayalım.

Namaz kılan, oruç tutan, dinî emirleri özenle yerine getiren gençlerin içki, kumar, uyuşturucu, zina ve hırsızlık gibi haramlardan daha iyi korunduðunu bilelim.

Yüce Allah, Ankebut suresinin 45. ayetinde şöyle buyurmuştur:

Şüphesiz ki namaz, insanı günah  ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak, elbette ibadetlerin en büyüðüdür. Allah yaptıklarınızı iyi bilir.”

Vatanımızı kurtarmak için 19 Mayıs 1919’da başlatılan ulusal hareket, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Bu bayram, bize milletimizin içine düştüðü sıkıntılardan nasıl kurtulduðunu hatırlatmaktadır. Ayrıca, ülkemizi gelişmiş ülkeler seviyesine yükseltmek için çalışmamız gerektiðini de bildirmektedir.

Bizler de, gerektiðinde vatan, din ve namus için canımızı seve seve vermeliyiz.

O halde, gençlerimizi milli ve manevi deðerlere baðlı bir şekilde yetiştirmek hepimizin ortak görevdir.

                        MUSTAFA KORKMAZ

                        EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları