Salatalik Festivali ve Başören Köyü…

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1528 kez görüntülenmiştir.
Halise TEKBAŞ

Günler öncesi Başören Köyünde yapılacak Salatalık Festivali için davet edilmiştik. Cumartesine gününe rast gelmesinden dolayı kızım ve torunlarımı da götürmeye karar vermiştim. İlk kez Salatalık Festivale katılmam beni oldukca heyecaanlandırmıştı. Sabah kahvaltısandan sonra Şair Bekir Daðseverle buluşarak; Adana ve Ceyhan’a aynı mesafede ve Ceyhan’ın en büyük köyü olan Başören Köyü’nde Muhtar Ahmet Yaraş’ın girişimleriyle bu yıl ikincisi düzenlenen “Başören 2. salatalık festivali” için Adana’dan hareket ettik.

Cumartesi olması nedeniyle Kızımı ve Torunlarımı da yanıma alarak Derneðimizin Üyesi Bekir Daðsever ile birlikte önce tarihi Misis Köprüsünü gezdik. Misis Köprüsüne gelip de Lokman Hekimi anmadan olur mu? Lokman hekimle ilgili bildiklerimizi yeniden tazeledik, Yaşı 90’lara varan Ahmet Koç amca anlatıyor da anlatıyor du.

Lokman Hekim’in adım adım dolaştıðı Misis Daðları’nın çok deðil, 100 yıl kadar önce balta girmemiş ormanları ve pırıl pırıl sularını şırıl şırıl akıtan pınarları ile ünlü olduðundan, Efsaneye göre ölümsüzlük ilacının reçetesini, Lokman Hekim, işte bu harika doðal güzellikleri adımlarken yakalamış ama ne fayda, Ceyhan Suyu’na kaptırdıðını bir bir anlatırken sanki bunları yeniden yaşıyor gibiydi.

Ahmet amca, Lokman hekimin heyecan içinde adeta uçar adımlarla Misis Köprüsünü geçerken, Cebrail Aleyhis-selam gelip bir kanat hareketi ile otları da, notları da Ceyhan nehrine düştüðünü de…. Buradan eski yol olarak tabir edilen yoldan Ceyhan’a doðru geliyoruz. Rengin tüm tonlarını barındıran tarlalarda çalışan insanlara selam vererek, koca koca daðların üstünde kurulan taş ocakları karşıladı bizi Çokçapınar’da.. Çokçapınar deyince Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün köyü olduðunu söylemeden edemeyeceðim….

Tarlalar gelinciklerle adeta kırmızı bir gelinlik gibi süslenmiş, laleler, sümbüller rerk renk açmış, tam bir doða harikası, cennetten bir köşe gibiydi..

Ceyhan’a geldiðimizde bizi Başören Köyü’ne götürecek olan Ceyhan Belediyesi’ne ait Otobüsümüzdeki yerimizi aldık. Otobüsteki yerimizi aldıðımızda hemen kaaynaşma başlamıştı. Yanımda oturan sanatçı Esen Şifa Kandemir ile bolca sehbet ettik. Sempatik ve bir o kadarda candan bir insan. Yol boyunca gazeteci arkadaşım Lütfü Küpeli’ye çok takıldım. Yolculuðumuz yaklaşık yirmi dakika sürdü. Başörene yaklaştıðımızı tarlalarında salatalık toplayan insanları görünce anladık. Aman Allah’ım her taraf salatalık tarlası, her tarafta insanlar çalışıyorlar. Yolculuðumuz esnasında tarlada çalışanların yanına giderek, onlarla salatalık topladık.

Muhtar Ahmet Yaraş’ın köyle ilgili verdiði bilgi ve hoş geldiniz konuşmasının ardandan Aşık Osman Akçay ve Aşık Hakkı Tanrıkulu misafirleri saz ve sözlerle “hoş geldiniz” dediler. Ozan Abidin Kaya ve Oðlu Alper Kaya’nın birlikte söylemiş olduðu deyişlerin ardından Sahne alan Ceyhan’ın yetiştirdiði genç sanatçı Esen Şifa Kandemir sahne aldı. Önce güzel bir uzun hava okuyan sanatçı, ardandan da Ceyhan’ın sevilen türkülerini seslendirdi. Sanatçı Esen Şifa Kandemir yaklaşık bir saat kaldıðı sahnede festivale katılanları doyasıya eðlendirdi. Bir birinden güzel ezgileriyle festival alanını dolduranlara sevilen türküleri okuyan sanatçı festivalde unutulmaz bir müzik tadı bıraktı…

Ceyhan Şairler Ozanlar ve Yazarlar Derneði (ŞOYDER) Başkan Yardımcısı Gazeteci Lütfi Küpeli, Yine ŞOYDER Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Esin İnan ve Baki Yıldırım şiirler okudular.

Sunucunun “Çukurova Edebiyatçılar Derneði Başkanı Gazeteci Halise Tekbaş’ı şiirini okumak üzere sahneye davet ediyorum” anonsuyla şiirimizi okuduk. Şiirlerin ardından Ceyhan’dan gelen halkoyunları oyunlarıyla üçüncü salatalık festivalinde buluşmak üzere oradan ayrıldık.

Dönüşümüzde yol güzergahımızı deðiştirdik. Benimle beraber Lütfü Küpeli de Tumlu Kalesi’nin fotoðrafını çektik. Dönüşümüz yine espriler ve şakalar yaparak Ceyhan’ın yol güzergahında son buldu. Arkadaşlarla vedalaştık ve Adana’ya dönüş için münübüse bindik. Tatlı bir yorðunluk vardı. Torunumun gözleri kapanıyordu.

Salatalık Festivali’nin amacına uygun daha iyi yerlerde olması temennisiyle emeði gecen herkese teşekkür ediyorum.

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları