Regaib Kandili ve Üçaylar

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1632 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

DİLDEN GÖNÜLE SİZİNLE BİRLİKTE

  

Modern hayatın koşuşturmacısı yüzünden birçok ruhi sıkıntı yaşayan insanlar, iç dünyalarını onaracak çalışmalar için zaman bulamamaktan yakınmaktadır. Şimdi bize bu imkanı en güzel şekilde sunan ve manevi bir huzur mevsimi olan Üç ayların arifesinde bulunuyoruz Üç aylar Allah’ın ruhumuza ikram buyurduðu feyizli bir zaman dilimidir. Bu mutlu zaman diliminin habercisi Recep ayının ilk Cuma gecesi olan Regaib kandilini, önümüzdeki Perşembe akşamını cumaya baðlayan gece idrak edeceðiz.

   Yüce Rabbimiz ‘Allah\'ın gökleri ve yeri yarattıðı günkü yazısına göre ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu Allah’ın dosdoðru kanunudur. Öyleyse o aylar içinde kendinize yazık etmeyin.1 buyurarak mübarek gün ve gecelerin kıymetini bilmemizi istemektedir.

            Mübarek Recep ve Şaban ayları ile beraber içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinin bulunduðu Ramazan ayı da   Üç ayların içerisinde yer almaktadır.Üç aylarda bulunan mübarek gecelerle ilgili olarak  Rasülullah (s.a.v) "Receb ayının ilk cuma gecesi, Şaban’ın on beşinci gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı geceleri yapılan dualar reddolunmaz, kabul edilir"2 buyurmuştur.

 Bu nedenle duaların makbul olacaðı, Üç ayların habercisi olan Regaib kandili, hepimiz için bir silkinme ve tevbe etme gecesi olmalıdır.   Resulü Ekrem efendimiz Ey insanlar! Tevbe ile Allah yoluna dönünüz ve Allah’tan baðışlanma dileyiniz. Ben de her gün yüz kere tevbe ediyorum.’3 buyurmuştur.

            Sevgili Peygamberimiz bile dünya ve ahirette en yüce makamlara yükseldiði halde yine de tevbeyi bırakmamışsa, bizim tevbe etmeye ne kadar ihtiyacımızın olduðu ortadadır.

Göklerin, yerin ve daðların yüklenmekten çekindiði ‘kulluk’ görevini üzerimize aldık. Rabbimize verdiðimiz sözü yerine getirmeli, ibadetlerimizi ihlâs ve samimiyetle icra etmeliyiz. Bu şuurla bilinçlenmemiz ve manevi bereketlere nail olabilmemiz için önemli bir fırsattır.

Üç aylar, bize kendimizi unutturan dünyevi meşgalelerden sıyrılma ve yaratıcımız ile aramızdaki baðı kuvvetlendirme zamanıdır. Aramızdaki çekişmeleri, ihtilâfları, kişisel menfaat hesaplarını bir kenara atmanın, kardeşlik hukukuna uymanın ve kendimize yeniden çekidüzen vermenin zamanıdır.  

   Yüce Kitabımız olan Kuran’da " Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve herkes, yarın için önceden ne göndermiş olduðuna baksın. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır."4 buyrulmaktadır.

İşte Üç aylar, iç muhasebesi yapmamız, günahlardan temizlenmemiz ve amel çantamızı iyiliklerle doldurmamız için önemli bu fırsat olarak önümüzde durmaktadır.

            Çoluk çocuðumuza da bu ayların önemi anlatılmalı, onların da bu feyizden faydalanması saðlanmalıdır. Üç ayların feyzinden ve bereketinden hissedar olabilmek için ise bir mümine yakışmayan söz, fiil ve davranışlardan hem kendimizi hem de onları uzak tutmamız gerekmektedir. 

             İsteklerin Allah\'a ulaştıðı, akıtılan nedamet gözyaşlarının günahları sildiði özel anlar olan Üç aylarımızı ve Regaib Kandilimizi kutluyor, tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini Cenâb-ı Hak\'tan niyaz ediyorum.  

Peygamberimizin şu duaları ile hutbemi sonlandırıyorum. ‘’Allah’ım! Recep ve Şaban ayını hakkımızda hayırlı kıl, bizi Ramazan ayına kavuştur.”  ‘’Allahım sen affedicisin affetmeyi seversin beni de affet.’’  (âmin)

MUSTAFA KORKMAZ

EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları