BABALAR GÜNÜZ KUTLU OLSUN

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1531 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

GÖNÜLDEN DİLE SİZİNLE BİRLİKTE!!!

ANA BABALIK EVRENSEL BİR DEÐERDİR

Bizleri   sevgiyle yetiştiren,  büyüten      ve terbiye eden Anne ve Babalarımızdır. Anne ve Babalarımız, bizleri yetiştirmek için çok büyük  fedakarlıklar  göstermişler,     kendi ihtiyaçlarından   fedakarlık  yaparak bizleri en güzel  şekilde yetiştirme  gayreti içinde olmuşlardır. Bize düşen görevde, bizim için çalışan,  çile çeken, bizim için yorulan, bizleri gözü gibi koruyarak büyüten   Anne ve Babalarımıza karşı üzerimize düşen görevleri yerine getirmektir.Bizim için en güzel örnek olan  Hz.Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:“Allahın rızası, anne ve babanın   rızasındadır.   Allahın  öfkesi de   anne ve babanın öfkesindedir.”Cenabı   Hak (c.c.)  şöyle    buyurmaktadır:“Rabbin yalnız    kendisine kulluk etmenizi ve ana babaya iyilik etmenizi emretti.  

 İkisinden birisi, yahut her ikisi,  senin yanında ihtiyarlık çaðına ulaşırsa sakın onlara   “öf” bile deme, onları azarlama!     Onlara güzel söz söyle.  Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki :“Rabbim!  Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri   gibi sende onlara merhamet et.” Hz. Peygamberimize hangi amel   daha      faziletlidir diye sorulduðunda “vaktinde kılınan namazdır” buyurdu.Ondan sonra hangisidir diye sorulduðunda “Ana Babaya iyilik yapmaktır.” buyurdu.

Anne ve Baba müslüman olmasa bile   saygıya layıktır.  Nitekim Kuranda Hz.İbrahim ile iman    etmeyen babası Azer arasındaki konuşmalar bize en güzel örnektir. Hz. İbrahim’in      iman   etmeyen  babasına her sözünde   “babacıðım”    diye başlaması ne kadar anlamlıdır.

“Kitapta İbrahimi de an. Gerçekten o, son derece dürüst bir kimse, bir peygamber idi. Hani babasına şöyle demişti:  “Babacıðım! İşitmeyen,   görmeyen  ve   sana bir faydası olmayan şeylere niçin tapıyorsun? Babacıðım!  Doðrusu sana gelmeyen bir ilim bana geldi.  Bana uy ki seni doðru yola ileteyim.” Anne ve Babalık evrensel   bir deðer haline gelmelidir. Tüm dünya insanları olarak, geçmişi günümüze taşıyan, geleceðimize yol gösteren Anne ve Babalarımızın   deðerini anlamalıyız. Çocuklarımızı da bu bilinçle yetiştirmeliyiz. Zira, bugünün çocukları yarının anne ve babaları olacaklardır.

        Konumuzu   bir ayeti   kerimenin  mealiyle bitiriyorum:“İnsana da anne ve babasına iyi davranmasını emrettik.   Annesi onu her gün   biraz   daha  güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. İnsana şöyle emrettik : “Bana ve anne babana şükret. Dönüş banadır.” Anne, baba ve akrabalarımızı bir günde yada haftada anmak deðilde her zaman için deðerlerini ve kıymetlerini bilmemizi yüce Mevlamız hepimize nasip eylesin. Bu vesileyle tüm Babaların babalar günü kutlu olsun. Allaha emanet olunuz…

  

  Mustafa KORKMAZ

Emekli Müftülük ŞEFİ

 

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları