İSLAM’DA EVLİLİK

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 973 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

İSLAM’DA EVLİLİK

 

Her canlının yaratılışında, çoðalıp neslini devam ettirme özelliði vardır. Canlıların en mükemmeli olan insanda da bu özelliðin var olması tabiidir. İki ayrı cins olarak yaratılan insanların bu arzularını gerçekleştirmelerinin meşru yolu evlenmektir. Hutbemizin başında okumuş olduðum ayeti kerime de bu hususa işaretle mealen şöyle buyrulmaktadır; “Kaynaşmanız için size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet oluşturması da onun varlıðının delillerindendir.”

 Erkek ve kadın için çok önemli olan evliliðin ilan ve tesisinde yapılan kutlamaya düðün denir.  Bütün davranışlarında ölçülü ve dinine baðlı olması gereken Müslümanlar, evlenirken ve düðün yaparken de aynı özelliðini muhafaza etmeli, israftan, aşırılıktan ve meşru olmayan eðlencelerden uzak durmalıdır. Bu hususta Yüce Allah bizleri şöyle uyarmaktadır. “Ey İman Edenler! Allah’ın sizlere helal kıldıðı iyi ve temiz şeyleri (size kendinize) haram kılmayın ve sınırı da aşmayın; Zira Allah sınırı aşanları sevmez.”

 Evlilik, yeni bir ailenin kurulması ve hayatın yeni bir dönüm noktasıdır.

Bir ailenin kurulması için elbette bir takım harcamaların yapılması gereklidir. Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (S.A.V) “ Evlenmenin hayırlısı en kolay ve külfesiz olanıdır.” Buyurmuşlardır. Nitekim Hazreti Peygamberin, Hazreti Aişe Validemizle evlenmesi çok sade olmuş ve bunu gören Müslümanlar evlenmede yaptıkları gereksiz harcamaları terk etmişlerdir. Geçim sıkıntısı yüzünden daðılmaya yüz tutmuş bir çok aile varken, bunlara duyarsız kalarak akla hayale sıðmayacak türden israfın hakim olduðu düðünleri Müslümanlıkla baðdaştırmak mümkün deðildir.

 Yazımızı bir ayet meali ile bitirmek istiyorum. “ İşte böylece sizin insanlıða şahitler olmanız, Rasulün de size şahit olması için sizi (her türlü aşırılıktan uzak) mutedil bir millet kıldık.”

 

                         MUSTAFA KORKMAZ

             EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ 

 

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları