KUR’ANA HİZMETİN Ve KUR’AN EÐİTİMİNİN ÖNEMİ

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1334 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

 “Kur’an-ı Kerim’i okuyan ve hükümleriyle amel eden kimsenin anne-babasına kıyamet günü bir taç giydirilir. Bu tâcın ışıðı, dünyadaki güneş ışıðından daha güzeldir. Anne-babanın mükafatı böyleyken bir de Kur’an’ı bizzat öðrenen kimsenin mükafatı nasıl olur bir düşünün” Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.s) hadisi şeriflerinde Kur’an’ı Kerim’i okumanın, anlamanın ve yaşamanın deðerini ve mükafatını ne güzel dile getirmiştir. Kalbe şifâ, ruha maya, sıkıntılara ise deva olan Kur’an-ı Kerim, Allah’ı tanıtan, varoluşumuzun gayesini açıklayan hikmetli bir kitaptır. Kur’an kulluðun, kurtuluşun ve ebedi mutluluðun anahtarıdır. Kur’an’ı okuyan, anlayan ve çaðlar üstü mesajlarını hayatına uygulayan onun kurtarıcı öðütleriyle buluşmuş, dünyada ve ahirette huzura kavuşmuş olur. Öyleyse Kur’an’ı okumak, anlamak ve yaşamak gayretimiz, onun müjdelerine nail olmak ise gayemiz olmalıdır.Maddenin ön plana çıktıðı günümüzde Kur’an’ı okuyup anlamanın ve hayatı Kur’an’la yaşamanın ayrı bir deðeri ve önemi vardır. Çünkü vicdanlarda Kur’an meşalesi yanmazsa vicdanlar kararmaya mahkum olacaktır. Şu halde imanla bezenmeyen, Kuran’la aydınlanmayan kalpler ne ile parlayacaktır. İstiklâl Şâirimiz Mehmet Âkif bu hakikati ne de güzel ifade etmektedir:

Beşerin derdine derman olur, ancak Kur’an, Ona sarılmazsa eðer, canavardan da beterdir insan, Allah’a dayan, sa’ye sarıl, hikmete râm ol, Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol.

İşte bu yüzden çaðın türlü hastalıklarıyla bunalan gönüllerimizi rahatlatan, bulanan zihinlerimizi aydınlatan ve yaşadıðımız hayatı anlamlı kılan Kur’an’a sımsıkı sarılmamız dünya ve ukbâ saâdeti açısından son derece önemlidir.

Fert planında başarı ve huzurun reçetesi, Kur’an’a ve Hz. Peygamberimiz’in Sünnetine sarılmak olduðu gibi toplum planında da kurtuluşun formülü Kur’an’a sarılmak, yavrularımıza Kur’an’ı tanıtmak ve öðretmekle mümkün olacaktır. Anne-babalar olarak, çocuklarımız okuma çaðına geldiklerinde onlara duayı, namazı ve Kur’an’ı öðretmeliyiz. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in “En hayırlınız Kur’an’ı öðrenen ve öðreteninizdir.” müjdesi doðrultusunda yavrularımızın gönüllerini Kur’an ışıðıyla aydınlatmalıyız. Onların zihinlerini Rasûlüllah’ın ahlâkıyla süslemeliyiz. Bunu başarmanın yolunun ise ancak Kur’an’a gönül vermekten, onun gönüllere şifa veren hükümlerini öðrenmekten geçtiðini unutmamalıyız.

Bitmez sandıðımız şu kısacık hayatımız sona erdiðinde sahip olduðumuz bütün maddi deðerlerimiz evlatlarımızın olacaktır. Onlara, dünya hayatı için gerekli mal mülk bırakmayı düşündüðümüz gibi ahiret hayatına yönelik kalıcı miras bırakmayı da ihmal etmemeliyiz. Kalıcı mirasın ne olduðunu ise Peygamber Efendimiz (s.a.s), şöyle dile getirmektedir: “İnsan öldüðünde sevabı kesilir. Ancak şu üç şeyden dolayı sevap yazılmaya devam edilir: Faydalanılan eser, istifade edilen ilim ve hayırlı evlat.”

 Gönüller Sultanı, “Evlerinizi kabirlere çevirmeyin” buyurmaktadır. Bizler, Kur’an’dan ve onun hayat veren prensiplerinden mahrumsak, evlerimiz kabristanlara dönmüş demektir. Yürekleri Kur’an aşkı ve sevdası ile dolu gönüller ise ilâhî mesajın nuru ile aydınlanan ve çevresini aydınlatan kutlu neferlerdir. Bu yüzden evlerimizi ilâhî kelâmdan mahrum bırakmamamız, Kur’an’ı gönül ve hayat gündemimize almamız mü’minler olarak en önemli sorumluluklarımızdandır.

Hayat kaynaðımız olan Kur’an’ın öðretimini, evlatlarımızın eðitimi sürecinde asla göz ardı etmemeliyiz. Çocuklarımızın, Yüce Kitabımızı tanımaları için öncelikle onlara, nasıl bir kitapla muhatap olduklarını anlatmalıyız. Kur’an’ın, hayatını kaybetmişleri deðil, yaşayanları dirilten ruhunu, herkesi kucaklayan sıcaklıðını ve yürekleri titreten etkisini onlara hissettirmeliyiz.

Yaz Kur’an Kurslarımız eðitime başlamıştır. Çocuklarımızı bu kurslara teşvik ederek onların Kitabımızı, Hz.Peygamberimizi ve Dinimizi öðrenmelerine vesile olalım. Böylece, kendimize ve gözbebeðimiz olan evlatlarımıza kalıcı miras bırakma yolunda önemli bir sorumluluðu yerine getirelim. Din görevlilerimize ve Kur-an Kursu öðreticilerimize başarılar diler, bu güzel hizmete katkılarından dolayı şükranlarımı sunarım.

Kur-anı Kerim öðrenen yavrularımıza daðıtılmak üzere Ceyhan Belediyesinin 3000 adet ilçe müftülüðüne, 500 adet olarakta Vakıf kurslarına Kur-anı Kerim hediye etmelerinden dolayı bu onur verici ve duygulandırıcı hizmetleri nedeniyle başta Ceyhan Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlüye ve görevlilerine teşekkür eder. Bugüne kadar olduðu gibi bundan sonrada bu hayırlı hizmetlerin devam edeceði inancıyla Diyanet emektarı olarak teşekkür etmeyi kendime vazife olarak görmekteyimkiı gönlümdekini yazıya aktardım.

Yazımızı, Kur’an’a gönül verenlere, Yüce Mevla’mızın şu müjdesi ile bitirelim:

“Şüphesiz ki bu Kur’an, en doðru yola iletir. İyi davranışlarda bulunan mü’minlere, kendileri için büyük bir mükafat olduðunu müjdeler.”  Sevgi ve Saygılarımla…

                                                                                                         MUSTAFA KORKMAZ

                                                                                                                                 EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları