BERAT KANDİLİ

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1272 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

Yaratan ve yaşatan Yüce Rabbimiz, bizim insan olarak işlediðimiz günahlarımızın baðışlanmasına vesileler kılmıştır. Allah her zaman baðışlayıcı olduðu halde, O’nun rahmetinin bol olduðu mevsimleri vardır. O mevsimlerden biri de üç aylardır. Bahar yaðmurlarının karı ve buzu eritip dünyayı yeşerttiði gibi,  üç aylar da Müminin günahlarını eritir, sevap dünyasını yeşertir.

          İçinde bulunduðumuz Temmuz ayının 4’ünü 5’ine baðlayan gece Berat  gecesidir. Berat gecesi; Günahtan, borçtan ve cezadan kurtuluş manalarına gelir. Dini bir terim olarak ise; günahlardan arınmak,  temize çıkmak, ilahi af ve rahmete nail olmak demektir. Kur’an-ı  Kerim bu geceyi mübarek bir gece diye  vasıflandırmıştır. Kur’an-ı Kerim bu gece Levhi Mahfuzdan dünya semasına inmiş, Kadir Gecesi’nde de Peygamber Efendimize Cibril-i Emin vasıtasıyla inmeye başlamış ve 23 yılda tamamlanmıştır.

        Cenab-ı Hak  şöyle buyurmaktadır;  “Ha, Mim. Apaçık olan kitaba andolsun ki, Biz O’nu mübarek bir gecede indirdik. Doðrusu biz insanları uyarmaktayız. Tarafımızdan bir emirle her hikmetli işe O gecede hükmedilir. Bu hikmetimizin gereði bir iştir.”

         Hazreti Peygamberimiz de bu gece ile ilgili olarak şöyle buyurmuşlardır: “Şaban Ayının on beşinci gecesi oldu mu, onu ibadet ve taatla geçirin. Gündüzünde de oruç tutun. Zira Allah Teâlâ o gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve: Yok mu tövbe eden, onu affedeyim. Yok mu rızık isteyen, ona rızık vereyim. Yok mu bir hastalıða müptela olup şifa isteyen, ona afiyet vereyim. Yok mu daha başka isteði olan, yerine getireyim,  der. Bu hal taa sabaha kadar devam eder.

            

       Bu mübarek gecede hayrın, bereketin ve güzelliklerin saðanak saðanak yaðmasına raðmen; o manevi ziyafetten nasibini alamayacak, o mana denizinde yıkanıp arınamayacak olanlar da; Allah’a şirk koşanlar, içinde sönmez bir kin ve tükenmez bir düşmanlık besleyenler, akrabaları ile ilişkiyi kesenler, kibirli ve gururlu olanlar, ana-babaya asi olanlar, içki içmeye ısrarla devam edenler olarak beyan edilmiştir.

         Allah’a kul olmanın manevi zevkine ererek, hata ve işledikleri günahların farkına vararak tövbe ve istiðfarda bulunan pek çok müminin ilahi rahmete kavuşup, günahlarından kurtulacakları ümit edildiði için bu geceye  “kurtuluş gecesi” anlamın da  “Berat Gecesi”   denilmiştir..

        Berat gecesi, insanın yaşamı boyunca yaptıðı günahları düşünmesi ve Allah’tan af dilemesi için güzel bir fırsattır. Nitekim Yüce Allah:”Ey kendilerine kötülük eden ve günah işleyen kullarım! Allah’ın affından ümit kesmeyin. Çünkü, Allah bütün günahları baðışlar. Şüphesiz O, çok baðışlayan ve çok merhamet edendir.”(4) buyuruyor.   Yüce Allah bu gece yalvarıp yakaran kullarını affedecek, rızık ve şifa kapılarını açacaktır.

              

          Berat gecesine mahsus özel bir ibadet yoktur. Peygamberimizin yaptıðı gibi bu gecede Kuran okumalıyız. tövbe, dua ve istiðfar etmeliyiz. Kaza namazı kılınmalıdır.

          

 Berat kandilinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara ve güzelliklere vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederim.

 

 

                              Mustafa KORKMAZ

                                       EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

 

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları