Necdet Sevinç ve İstiklalin Bedeli

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 2077 kez görüntülenmiştir.
Misafir YAZARLAR

Bir kitaptan bahsetmek istiyorum;
Yokluða, imkansızlıklara, çaresizliðe ve kimsesizliðe raðmen hem düşmana hem de açlıða karşı 11 ay süren, bu süre içerisinde inanılan hiçbir deðerden taviz vermeden, canlarını hiçe sayarcasına feda ederek sergilenen bir varoluş mücadelesinden ve kurtuluş destanlarımıza emsal teşkil eden bir kahramanlık tarihinin kitabından...
"İstiklalin Bedeli" adlı bu kitabın yazarı yine kendisi de Gaziantepli olan sevdiðim, takip ettiðim deðerli bir yazarımız Necdet SEVİNÇ. Kendisiyle bir seminerde karşılaşma fırsatı da bulmuştum. Bu eser de yeni çıktı, henüz okuma fırsatım olmadı ama yarın almayı düşünüyorum.
Gerek şanlı Türk Tarihi\'ne olan ilgim, gerek Gaziantepli olmam, gerek bu deðerlere var olan saygım ve hassasiyetim... Bu eseri almam için bir çok nedenim var. Gaziantepli olsun olmasın, bu memleketin her karış topraðındaki insanın bu ülkenin nasıl bir varoluş mücadelesi verdiðini, doðusundan batısına ne bedeller ödendiðini anlaması/görmesi/bilmesi açısından okuması ve okutmasını tavsiye ederim...
Kitaba dair bilgiler şöyle;

Türk çocuklarının, başlarını kartallar gibi gökyüzünün yüce katmanlarında dolaştırarak yaşamaları için kendilerini fedâ eden kahramanların aziz hâtıralarına armaðan edilen bu kitap, efsanevî Antep Harbi’nin yegâne belgesel romanıdır.Bayraðına düşman eli uzandıðı anda, hiç kimsenin “uygun görmesine lüzum görmeden” şeref ve haysiyetini kurtarmak için silâha sarılan bir şehrin yaşanmış hikâyesidir, bu kitap. Bir kutsal isyanın, bir başkaldıranın, savaşın galiplerine meydan okuyuşun hikâyesidir.
Fransızlar; topları, tankları ve uçakları ile halk ibadet hâlinde iken camileri vurmuştur! Çarşıları vurmuştur! Hanları, kervansarayları, bedestenleri vurmuştur! Evleri vurmuştur! Yalnız Kozanlı Mahallesi’nde 2 bin 657 ev obüs mermileri ile çökmüş, kasabadaki 10 bin evden 8 bini harâbe haline gelmiştir! Tespit edilebilinen şehit sayısı 6 bin 317, yaralı sayısı 11 bindir!
Bütün bunlara raðmen ne sitem edilmiştir, ne ah, aksine bir türkü söylenmiştir siperlerde her sabah:
VURUN ANTEPLİLER NAMUS GÜNÜDÜR
VURUN TÜRK UŞAÐI NAMUS GÜNÜDÜR !

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları