RAMAZAN AYI VE ORUÇ

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1340 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

GÖNÜLDEN DİLE SİZİNLE BİRLİKTE

          Yüce Allah’ın bizim için farz kıldıðı ibadetlerden biriside İslam’ın beş şartından biri olan oruçtur. Diðer ibadetlerde olduðu gibi oruçta da bizim için birçok faydalar vardır. Yüce Allah, her derde bir derman verdiði gibi,  her kötülüðe karşı da bize bir siper ve bir kalkan vermiştir.

           Nitekim Cenab-ı Allah da Kur’an-ı Kerimde: ”Ey İman edenler!  Oruç sizden öncekilere farz kılındıðı gibi sizin üzerinize de farz kılındı. Umulur ki oruç sayesinde fenalıklardan korunursunuz.” buyuruyor.

           Dünyadaki bütün kötülüklerin sebebi Allah’ı unutmak deðil midir?  Bundan dolayıdır ki, İnsana Mevlasını hatırlatacak, kendisine her zaman Allah’ın huzurunda olduðu hissini verecek olan ibadetler, her türlü kötülük için siper olmaktadır. Allah’ı bir an bile unutmayan kişi asla kötülük işleyemez.

                  “Oruç” Allah’ın emrini yerine getirmek gayesi ile niyet edilerek sabahtan akşama kadar yememek, içmemek ve cinsi münasebette bulunmamak, kısaca nefsin arzu ve isteklerine karşı koymaktır. Oruç sayesinde insan nefsine ve arzularına sahip olmayı öðrenir. Nefsine ve suç sayılacak arzularına sahip olan kimseden de bir kötülük meydana gelmez.

       Nefsimize hâkim olup kötülüklerden uzak durmamız için Allah’ü Teâlâ bize her yılın Ramazan ayında oruç tutmamızı emrediyor ve Kur’an-ı Kerim de şöyle buyuruyor: “Ramazan ayı öyle bir aydır ki, Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmiştir. O (Kur’an) ki insanlara hidayettir. Onda doðru yolun ve hak ile batılı ayırt eden hükümlerin nice açık delilleri vardır. Öyleyse içinizden kim o aya erişirse orucunu tutsun.(2)

           İşte bize düşen bu ayın kıymetini bilmek ve gereðini yapmaktır.

   Oruç vücuda sıhhat kazandırır. Sene boyunca durmadan çalışan sindirim organlarımız, ramazan da dinlenir. Oruç perhizlerin en iyisidir. Hazreti Peygamberimiz (S.A.S): “Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz.” buyurmaktadır.       

Yine bir kutsi hadiste de: “Âdemoðlunun işlediði her hayır ve sevabın ecri on mislinden yedi yüz misline kadar artırılır. Fakat oruç böyle deðildir. Oruç sırf benim rızam için yapılan bir ibadettir. Onun mükâfatını ancak ben veririm. Çünkü kulum yemesini ve içmesini benim için terk etmiştir.”  buyruluyor.

         Ramazan ayı rahmet, bereket, maðfiret, saadet ve mutluluk ayıdır. Bizlerde bu ayı gafletle, sadece açlık çekmekle geçirmeyelim. Her saati mübarek ve mukaddes olan Ramazan ayının, hele iftar ve sahur zamanları, dualarımızın en çok kabul olunduðu zamanlar olduðunu bilerek fırsatları deðerlendirelim.     

 Kötü söz ve hareketlerle orucumuza leke sürmeyelim. Bütün azalarımızla oruç tutalım. Kur’an-ı çokça okuyup, bizden ne istediðini, nasıl olmamız gerektiðini, Allah’a kul olmanın önemini ve sorumluluðunu kavrayalım. Bu yaşantı ve tavrımızı sadece Ramazan ayında deðil,  bütün hayatımız boyunca göstermemiz gerektiðini idrak edelim.

 Yazımı bir hadis-i şerif mealiyle bitiriyorum. “Her şeyin bir zekatı vardır, vücudun zekatı da oruçtur”

                                            Mustafa KORKMAZ

                            EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları