Ramazanda Yapilan İbadetlerin Önemi

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1173 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

GÖNÜLDEN DİLE SİZİNLE BİRLİKTE

İbadetin neşe ve sevincini öðreten iftarı, bolluk ve bereketin kaynaðı sahuru, Yüce Allah’ın huzuruna topluca varmanın hazzını yaşatan teravihi, iradeleri eðiten ve olgunlaştıran orucu, ruhları dirilten mukabelesi, bin aydan hayırlı olan Kadir gecesi, birlik ve beraberliði ve kaynaşmayı artıran fitre ve zekâtıyla paylaşma mevsimi olan Ramazana yeniden ulaşmanın mutluluðunu yaşıyoruz.

Ramazan ayı, mübarek ve on bir ayın sultanı olarak bilinir. Onu diðer aylardan ayıran ve faziletli kılan pek çok şey vardır. Zira bu ay rahmet, merhamet ve günahlardan baðışlanmaya vesile olmaktadır. Ramazan, günlük hayatın koşuşturması içerisinde varoluşunun anlamını gözden kaçıran insanın, özüne dönüş imkânı bulduðu bir maneviyat mevsimidir. Günahlarından kurtulup manen temizlendiði arınma ayıdır. Dolayısıyla Ramazan, bir fırsatlar ve imkânlar ayı olarak da deðerlendirilebilir.

Ramazan ayını diðer aylardan ayıran en önemli özelliði oruç ayı olmasıdır. Zira oruç ibadeti, bu ayın en temel ibadeti olarak yaşanmaktadır. Bu gerçeklik Kur’an-ı Kerim’de, “Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındıðı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.” şeklinde bildirilmektedir. Hz. Peygamber (s.a.s.) de, “Bir kimse, Ramazanın faziletine inanarak ve mükâfatını umarak oruç tutarsa, geçmiş günahları baðışlanır.” Buyurmaktadır. Ramazan ayının belirgin özelliklerinden birisi de, Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasıdır. Bu husus Ayet-i kerimede şöyle bildirilir; “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doðrunun ve doðruyu eðriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiði aydır. Öyle ise sizden Ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun…

Zaman, ekmeði bölüşmenin, fakirlere, yoksullara ve kimsesizlere dost ve paylaşma elimizi uzatmanın, yüreðimizdeki sevgiyi çoðaltmanın, dertliyle dertli, mutluyla mutlu olmanın, Rabbimizi yüceltmenin ve gözyaşlarıyla her birimiz için Rabbimizden af dilemenin, dualarla birbirimizin deðerlerini hissetmenin zamanıdır. Bizi bencilliðe, bireyselciliðe iten bütün olumsuzluklara raðmen, iyilik, fedakârlık ve bütün güzellikler adına ne varsa harmanlayıp gönülden gönüle sunmaktır. Herkese yüreðimizin kapılarını açarak, hatalı olanları hatalarından dolayı yalnız bırakmamaktır. Sevgi dolu bir yüreði, bir düşünceyi birbirimize açabilmek, bir tebessümü paylaşabilmektir. Çünkü Ramazan, paylaşma zamanıdır.

Ramazan ayı bayramla son bulmaktadır. Başlangıcından sonuna kadar güzelliklerin yaşandıðı, her türlü ibadet ve taatın en güzeliyle hayata geçirildiði, hayır ve yardımların yapıldıðı bu ayın sonunda, insanları huzur, mutluluk ve sevinç hâli beklemektedir. Fert ve toplum olarak merhamete, sevgi ve saygıya ve birbirimizi anlamaya muhtaç olduðumuz günümüzde, Ramazan ayının insanların kendi dünyalarında, kendi hanelerinde, kendi sofralarında yaşadıkları bir neşe olarak kalmaması, güzelliklerin yoksullarla, yetimlerle, kimsesizlerle ve yüreði yaralı insanlarla paylaşıldıðı bir ay olması dileðiyle Ramazan ayınızı tebrik ediyor, ülkemiz ve bütün insanlık için hayırlar getirmesini Rahman olan Cenab-ı Hakkın Rahmetinden niyaz ediyorum.

                            MUSTAFA KORKMAZ

                        EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları