KADİR GECENİZ KUTLU OLSUN

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1228 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

GÖNÜLDEN DİLE SİZİNLE BİRLİKTE

Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladıðı Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi; Kadir gecesidir. Kadir gecesi içinde kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Kur’an-ı Kerim’de bu gecenin faziletini belirten müstakil bir sûre de vardır. Bu sure Kadir suresi’dir ki Rabbimiz şöyle buyuruyor. “Şüphesiz biz onu (Kur’an-ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduðunu(sen ne bileceksin!) Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.  Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de inerler. O gece tan yerinin aðarmasına kadar bir esenliktir.”

              Bu geceye Kadir gecesi denilmesi çok şerefli, bereketli, faziletli ve kıymetli olmasından dolayıdır. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim bu gece inmeye başlamıştır. Bu gecede yapılan ibadet, içinde kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir. Gelecek bir seneye kadar olacak olan olaylar Allah Teâlâ’nın izniyle ilgili Meleklere bildirilir. Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner. Yeryüzüne inen melekler uðradıkları her mümine selam verirler. Bu gece tan yerinin aðarmasına kadar esenlik vardır. Her türlü kötülükten uzaktır.

Kadir gecesinin hangi gece olduðu kesin olarak bilinmemekle beraber genellikle Ramazanın yirmi yedinci gecesi olduðu görüşü tercih edilmiştir. Bununla beraber Hz. Peygamber (s.a.v.) bunun hangi gece olduðunu belirtmemiş, ancak“Siz Kadir gecesini Ramazanın son on günü içindeki tek rakamlı gecelerde arayınız.”  diye buyurmuştur.

  

Müslümanlar bu geceyi gaflet içinde geçirmemeli; ibadet ve taatle geçirmelidirler. Ebu Hureyre’nin (r.a) rivayet etmiş olduðu hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur. “Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları baðışlanır.” Öyleyse bu geceyi; namaz kılarak, Kur’an okuyarak, tevbe ve istiðfar ederek ve dua ederek deðerlendirmeliyiz.

Konumu Peygamber Efendimizin (s.a.v) duası ile bitirelim. Hz. Aişe validemiz (r.a) demiştir ki; Ey Allah’ın Resulü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim? diye sordum. Rasulüllah (a.s): “Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affet” diye dua et buyurdular.

Bu vesile ile Mübarek kadir gecenizi kutlar; tüm İslam alemine, vatanımıza ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah!tan niyaz ederim.

 

                              MUSTAFA KORKMAZ

                              EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları