RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1132 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

GÖNÜLDEN DİLE SİZİNLE BİRLİKTE

           Bayramlar birlik ve beraberlik duygularının zirveye ulaştıðı, neşe, sevinç, huzur, sevme, sevilme ve sevindirme günleridir\"Açıklama: Rahmet ayı Ramazan’ı geride bırakarak en büyük mutluluk ve sevinç günlerimizden birine daha ulaşmış bulunuyoruz\"Açıklama: Bizleri süresi üç ay olan bir eðitimden mezun olarak bu kutlu ve mutlu sabaha ulaştıran, bu sevinçli günümüzde, bizlere böyle bir saadeti bahşeden yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar ederiz.

Her sayılı gün gibi üç aylar ve Ramazan Ayı da hayır ve bereketlerle gelerek bizi şereflendirdi ve gitti. Ramazan Ayı\'nda camilerimiz, evlerimiz, sokaklarımız feyiz ve bereketlerle doldu. Nice güzellikler yaşandı. Duygulu, samimi, birlik beraberlik ve kardeşlik manzaraları oluştu. Ayların Sultanı boyunca,  diðer zamanlarda yapmaya muvaffak olamadıðımız birçok güzellikleri yapmayı, camilere düzenli gitmeyi,  sahura kalkmayı,  kötü alışkanlıklarımıza karşı sabrı başardık. Zekâtlarımız, fitrelerimiz, yardımlarımız, birlik- beraberlik ve dayanışma ruhuna yeniden can verdi. Salih amellerimiz, bizim için tertemiz, yepyeni sayfaların açılmasına sebep oldu. Üç aylar ve özellikle de Ramazan ayı boyunca oruçlarımızla, teravih namazlarımızla, Kur’an tilavetlerimizle ve mali ibadetlerimizle, hayır ve sevaplarımızı çoðaltmaya çalıştık.  “Kim Ramazan ayının faziletine inanarak Ramazan orucunu tutarsa, onun geçmiş günahları baðışlanır.” hadisinin müjdesine inşallah nail olduk. Yüce Rabbimiz’den bizleri sıhhat ve afiyetle, daha nice Ramazanlara, sevdiklerimizle beraber ulaştırmasını niyaz ediyoruz.

Hepinizin bildiði üzere, yarışların sonuna doðru, yarışçılar gayretlerini daha da arttırırlar. Birinci olmak için bütün güçlerini, kuvvetlerini ortaya döküp, iyice hızlanırlar. Bazı kardeşlerimiz de Ramazanın son on gününde itikâfa girerek ibadetlerini sünnete uygun olarak artırmışlardır.  Ne mutlu sünnetleri ihya edebilenlere ve yeniden niyetlenebilenlere.

Ramazan bize neler kazandırdı? Ramazan ayında, oruç tutan Müslümanların hiç hatırlarından çıkarmamaları gereken başlıca hakikat neydi?  Oruç; sadece yeme-içmeyi bırakmak deðil, bilakis oruç; nefs-i yenme, iradeyi kuvvetlendirme ve neticede takvayı kendine hâl edinme “ana gaye”sine hizmet eden bir idman ve egzersiz idi.

Ramazan Bayramı sabahında, evvela cemaat olarak birbirimizle bayramlaşalım. Sonra da birbirimizi ziyaret etmeye gayret edelim. Önce küçükler büyükleri ziyaret etsinler. Büyükler de küçüklere iltifat etsinler. Küskün olanlar barışsın, unutulanlar hatırlansın, gurbetteki yakınlarımız aransın.

Bayram; hikmeti gereði kardeşliklerin yenilendiði, yeşerdiði günler olsun. Bütün bunlar, çocuklarımıza ve gençlerimize de örnek olacak şekilde yerine getirilsin ki, bayram; bir edep-erkan eðitimi, milli kimliðimizi tazeleme günleri olsun. Bu duygu ve düşüncelerle önce siz kardeşlerimizin sonra da bütün Ümmet-i Muhammed’in Ramazan Bayramlarını tebrik ediyorum.   Allah-u Teâlâ Hazretleri bizim şu bayramımız gibi, dünya üzerindeki bütün mü\'minleri bayram ettirsin... Hepsini rahata erdirsin...

 

                                MUSTAFA KORKMAZ

                         EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları