HESAPLAŞMA

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1194 kez görüntülenmiştir.
Murat TAŞ

Geçmişten günümüze deðin üzerinde yaşadıðımız dünya üzerinde hiç bitmeyecek olan planların yapıldıðı aksi belirtilmeyecek bir gerçek. Kimi buna “cihan hâkimiyeti”, kimi “demokrasi”, kimi “özgürlük”, kimi “hak ve hukuk”, kimisi de “adalet” diyerekten hep bu söylediklerinin tam tersini yapmışlardır. Söylemler ve yapılanlar arasındaki çarpıklık sonucu gelinen nokta maalesef ortada.
Gündemin çokça deðiştiði ve de bir sonraki adımda ne olacaðının pek de kestirilemediði ülkemizde gün geçmiyor ki acı veren bir olayla karşılaşmayalım. Son zamanlarda hemen yanı başımızda bulunan Suriye’de silahların sıkılıp, bombaların patlaması sonucu yaşanan can kayıpları günümüzde insanlıðın hangi aşamaya geldiðini gözler önüne sermekte. Gaziantep’te Karşıyaka Polis Karakolu civarında bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu 9 kişi hayatını kaybetti ve 66 kişi de yaralandı. Ülkemiz insanının yaşamış olduðu acılardan en taze olanı ve bu sadece onlardan biri. İnsanlıðın hak etmediði bu ve benzeri olaylar gün geçtikçe artmakta ve yaşanan acılara her gün bir yenisi eklenmekte. Güneş, adeta acı üzerine doðmakta ve karanlıðı kovacakken aydınlık üzerine kara elbiseler giyilmekte. 
Yaşanan bu acı olay sonrasında Galatasaray-Kasımpaşa maçı sonucunda basın toplantısına katılmayacaðını belirten Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim: “Sorularınıza cevap vermek için yayınınıza geldim. Ama Gaziantep’teki olayları öðrendim. İçimden konuşmak gelmiyor. Antep’te olanları duyunca, bir yere ateş düşmüş, kardeş kardeşi vurmuş, burada iyi oynadık, üç puan aldık demeye utanıyorum. Yazıklar olsun! Türk insanının ne örfünde ne ananesinde böyle bir şey yoktur. Bu kadar ana-baba evladına yazıktır. Çok asabım bozuk, çok sinirim bozuk. Konuşasım yok. Kusura bakmayın özür diliyorum. Benden lütfen bu akşam hiçbir şey beklemeyin. Hakikaten çok sinirliyim.” diyerekten gelinmiş olan noktanın vahametini ortaya koymakta ve artık bu ve benzeri olaylara insanımızın tahammülünün kalmadıðını göstermekte.
 
* * *
İtiraflarım adlı kitabında “Sonunda ölüm olan bir hayatın anlamsız olduðunu fakat hayatın bu anlamsızlıðına raðmen insanların bunu umursamadan yaşadıðını düşünen Tolstoy, bunun nedeni insanların inançlarıdır.” der. İnsanlar inançları olduðu sürece yaşadıðı hayata anlam katabilir. Yaşamaya olan inanç kaybedildiðinde ise anlamsızlıklar doðrultusunda bir hayat bu kadar ucuz olabilir. Günümüz insanı inancını yitirmiş olacak ki, insan insana bu denli ciddi zararlar vermeyi göze alabilmekte. Çünkü inancı olan bir insan bir başkasına ve/veya başkalarına bu denli ciddi zararlar vermez ve bunu göze dahi alamaz.
Bir beden, bir hayatta kaç kez ölebilir ve bir kalp, kaç mezara ev sahipliði yapabilir? Hangi hesaplaşma bir cana kıyacak kadar mühim olabilir?
Cevaplanması belki de zor bir soru bu, fakat çözümü belki de sandıðımız kadar zor deðildir. “Büyük sorunları onları yaratan düşünce sistemiyle çözemezsiniz.” der Albert Einstein. Yıllardır çözmeye çalıştıðımız sorunlarımızı maalesef ki hep sorunları yarattıðımız düşünce sistemiyle çözmeye çalıştıðımız için hep başka sorunlar yaratıp durduk. Ve bu yüzdendir ki, ulaşmak istediðimiz çözüme bir türlü kavuşamadık. Altında gizli hesaplaşmaların yaşandıðı bu durumlarda, sistemin boyunduruðu altında hareket edip çözüm odaklı düşünülmediði sürece beklenen sonuç belki de bir insanlıðın göremeyeceði kadar çok uzak olacak. Eðer ki, bu sorunlar ciddi manada çözüme kavuşturulmak isteniyorsa yapılması gereken bu hesaplaşmaların dışına çıkılıp insanın kendi vicdanıyla hesaplaşmaya başlamasıdır. Yalanlar üzerine kurulan bu dünyada, gerçekleri tüm çıplaklıðıyla yaşamaya çalışmaktır belki de tek çözüm. Ve bilinmelidir ki, hiçbir yalan gerçeklerin üzerini ört(e)meyecektir ve her yalan, gün gelecek gerçekler karşısında eriyip gidecektir…

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları