YUMURTALIKTAKİ TARİHİ ESER

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 4267 kez görüntülenmiştir.
Fevzi SAÇLI

Yurt içinde ve yurt dışında epeyce yer gezdim. Gezdiðim yerlerin hem güzel hem de çirkin olan yerlerini görme fırsatını buldum.
Bu gezip gördüðüm yerlerle ilgili anılarımı kısaca dile getirerek, belki de birileri bu anlatacaðım şeylerden faydalanarak  bir şeyler yapıp, bulunmuş olduðu yöre insanının beynine adını kazdırarak yörenin unutulmazları arasına girer diye umuyorum.
Yer Türkmenistan’ın başşehri Aşgabat, 5 Ekim 1948’de meydana gelen büyük bir deprem dolayısıyla yerle bir olmuş. Ama gelin görün ki Ruslar kendi şehircilik anlayışına göre yeni bir şehir inşa etmişler. Fakat bu yeni şehri inşa etmeden yıkılan şehrin etrafını bilek kalınlıðındaki üç sıra galvanizli borularla çevirmişler. Yıkılan yerden bir taş bile aldırmamışlar Her şey depremin birinci günü nasılsa bu gün de aynı şekilde muhafaza edilmiş. Gelecek nesillerin orasının bir deprem bölgesi olduðunu görerek ona göre yaşamlarına yön versinler diye düşünmüşler. Ama biz ne yapıyoruz? Depremin ertesi günü enkazı kaldırıp yerine yeniden blok apartman dikme telaşına giriyoruz. Örneði Ceyhan’da Çamlı yolda yıkılan apartmanlar.
Çin’de yasak şehir diye filmini seyrettiðimiz şehre gittim. Kendilerinin koymuş olduðu çöp bidonunun yanında bir sigara içmeye yeltendiðim için anında oranın güvenlik elamanları tarafından etrafım sarıldı. Ve de inanın anında bizim eski parayla tamı tamına yüz on bin lira ceza ödemek zorunda kaldım. Bütün samimiyetimle söylüyorum. Oraya gösterilen ilgiyi biz mabetlerimize göstermiyoruz.
Hele bir Çin seddine gidin. Kesin bilmiyorum. Ama sanırım her yıl oraya turist olarak Türkiye nüfusu kadar insan geliyor sanırsam. Bu sayıyı benim gittiðim günkü ziyaretçi sayısına bakarak  tahmin ettim. Her gün oralar dolup taşıyor.
Birinin kurnazlık yapmaya kalkışması halinde ; ”Şark kurnazlıðı yapma “ denmesinin Çinliler için söylendiðini sanıyorum. Zira Çinliler o kadar kurnaz ki onların bu kurnazlıðına gözümle şahit oldum. İnanın Çin seddinin üzerinde adım başına bir sanatkar yerleştirmişler. Onlar karikatür Resim ve de makasla kaðıdı size bakıp keserek profilinizi çıkarıyor. Her biri  beş dolar. Marifetlerini görseniz, inanın on dolar verirsiniz.
Bu kişiler sanatlarını icra eden sanatkar deðil de sanki darphane olarak iş yapıyorlar. Tabii bu insanlar Çin hükümeti tarafından ayrıcalıklı kişiler olarak muamele görüyorlar.
Sayın kaymakamım, bahsi geçen bu yerleri gören biri olarak Yumurtalıða gelince, inanın ne diyeceðimi bilemiyorum. Bin seneyi aşkın bir tarihe sahip olan bir şehrin, evlatları tarafından huzur evine bırakılıp da bir daha aranıp sorulmadıðı gibi kendi haline bırakılmasına benziyor Yumurtalıðın bu günkü hali. İster inanın ister inanmayın, vallahi bu durum içimi acıtıyor.
Yumurtalıkla ilgili yazıları okurken hepsinde de ilçedeki tarihi eserleri; Ayas kalesi, Süleyman kulesi ,Marko Polo iskelesi diye saydıklarını gördüm. Bu eserler bir körün bile görüp farkına varacaðı eserlerdir. Hiç birinde de bilinçsiz yöre halkı tarafından evlerinin önünde süs eşyası olarak, kullanmak üzere götürülen sütun ve sütun başlıklarından bahsedilmiyor. Daha nice tarihi eserin hoyratça kırılıp döküldüðünü gören gözler inkar etmeyip de söyleseler, inanın bu deðerlerin kıymetini bilen insanlar oturup  aðlarlar.
Sayın kaymakamım bu bilinçsiz kişilerden dolayı SOS veren bu tarihi eserlerin bu feryadına yoksa siz de mi kulaklarınızı tıkadınız?
Bu tarihi eserlerin Belediyeden bir beklentisinin olacaðını sanmıyorum. Zira siyasetçinin işi oy alıncaya kadardır. Ondan sonrasına Allah kerim.
Sayın kaymakamım bu deðerli eserler sizlerden bir müze beklentisi içindeler. Ben sadece onlara tercümanlık yapıyorum. Taktir edersiniz ki elçiye zeval olmaz.

 

 

    

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları