30 AÐUSTOS ZAFER BAYRAMI

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1264 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

Şanlı tarihimiz içerisinde 30 Aðustos Zafer Bayramı büyük bir yer tutmaktadır. Çünkü o hürriyet ve istiklalimizi kazandıðımız bir zafer günüdür. Müslüman Türk milleti 30 Aðustos\'un 90. yıl dönümünü kutlamanın heyecan ve mutluluðunu yeniden yaşamaya hazırlanıyor. Kahramanlıkların destanlaştıðı, bizi biz yapan, bizi tarih yapan zaferler ayıdır. Aðustos, Tarihi şan ve şeref, kahramanlık ve zaferle dolu olan necip milletimiz, yurdumuzu istila eden düşmanları kovmak üzere topyekûn bir mücadeleye girişmiştir. Birinci Dünya Savaşında yurdumuzun işgal edilmesini kabullenmeyen Mehmetçik, Aðustos 1922\'de, canından aziz saydıðı vatanını müdafaa etmiş ve düşmanı ülkemizden atmıştır.

     Tarihinde hür yaşamış kahraman milletimiz, kadınıyla-erkeðiyle, genciyle-ihtiyarıyla el-ele gönül-gönüle, omuz-omuza vererek, düşmanı hezimete uðratmışlardır.

Savaşa giden oðlunu göðsüne basan analar, onlara şöyle diyorlardı:

“-Oðlum, ben seni bu gün için doðurdum. Müslüman Türk\'ün evladı odur ki, vatanını anasının namusu gibi koruyarak, ona düşman ayaðı bastırmaz. Ezan okunan hiçbir yere, hiç bir düşmanının bayraðını astırmaz. Oðlum bir ana olarak, belki senin hasretine dayanamayacaðım. Fakat din için, Vatan için şahadet şerbetini içecek olursan, bir şehit anası olduðumdan mutlu olacaðım. Haydi oðlum, Allah(c.c) seni ve ehl-i imanı galip getirsin.”anasının bu sözlerini dinleyen Mehmet:

“-Ana, sen merak etme. Eðer geri dönemezsem benim için sakın aðlama. Kalbim

Allah aşkıyla, vatan aşkıyla doludur. Bir Müslüman olarak, peygamberimin, şu sözüne imanım var: "Şehitlerin ruhları Cennet meyvelerine konan yeşil kuşların içindedir."

Allah\'a ısmarladık ana. Helal et hakkını,” diyerek vatan müdafaasına koşuyordu.           

Yüce Mevla\'mızın; "Sizinle savaşanlar la                 

Allah yolunda savaşın.." "Müminler onlardır ki, Allah\'a ve Resulüne inandılar, sonra şüphe etmediler, Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla savaştılar. İşte sözünde doðrular onlardır." Bu ayeti düstur edinerek İslam’ın yok olmasını engellemek. Kur’an-ı Kerime sahip çıkmak, ezanı susturmamak gayesi ile bu iman ordusu kanı ve canı pahasına Allah\'a ve Rasulüne baðlılıðını ispat etmek için ölüme koşa koşa gitmiştir. Kur\'an\'ın ifadesiyle:

    "Allah yolunda öldürülenlere <<ölüler>> demeyin. Bilakis onlar diridirler, lakin siz anlayamazsınız.” ayeti kerimesinin sırrına erişiyorlardı.

     30 Aðustos Zaferi ile Türk Milleti yenilmezliðini ve esaret altına alınamayacaðını dost ve düşman bütün dünyaya göstermiştir. Bu zafer Türk varlıðının ebediyete kadar devam edeceðini ispat etmiştir.

      Bu vesileyle âhirete irtihal eden aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimizi minnetle anıyor, Zafer Bayramınızı tebrik ediyoruz.

                                                                                   MUSTAFA KORKMAZ

                                                                              EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları