GENÇLİK REHBERİ

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1191 kez görüntülenmiştir.
Murat TAŞ

Genç olmak, sonbaharı kovalayan ve ona yaklaşan baharıyaşamak, asice akan bir nehir misali önüne çıkanı alıp götürmek, bazen dipsizbir kuyudan çıkmak ve bazen de derin bir boşluða düşmek, umutlarını kaybediptekrar umuda sarılmak, belirsizlikler arasında kendi yolunu bulmaya çalışmak,kazanmak uðruna çabalamak ve benzeri birçok sübjektif tanıma uygun düşebilir.Gençliði bir kalıba ya da bir tanıma sıkıştırmaya çalışmak doðru bir şey olmasagerek. Oysaki geçmişten günümüze, gençlik birçok kalıba ve tanımasıkıştırılmaya çalışılmakta ve gençlik olduðundan daha farklı bir alana sevkedilmektedir.

Gençlik, bu gibi tanım ve kalıplar içinde sıkışıpkaldıðından olsa gerek kendi varlıðının dahi farkında olmakta güçlükçekmektedir. Nitekim günümüz gençliði bu gibi tanım ve kalıp içinde dahi yeralamamakta ve yer alanlar gittikçe azalmaktadır.

Günümüz gençliði, çaðın koşullarına uyum saðlamakta yanlışyöntemler seçmiş olup adeta sanal bir dünyanın içine hapsolmuş durumdadırlar.Hapsolunan bu dünya içinde tek yaşam kaynaðı olan sosyal medya, gençliði saltkendi tarafına çekerek gençlerin başka alanlara yönelmesini engellemekte vegençlik ne okumakta, ne araştırmakta ne de yaşadıðı çevreye duyarlıolabilmektedir. Kendisini dahi sorgulamaya fırsat bulamayan gençlik buduyarsızlık içinde yaşamını devam ettirmektedir. Dünyanın deðişen koşullarındabüyük bir deðişim geçiren gençlik, insani ve manevi yönden zayıf kalmakta vebüyük bir boşluðun içinde adeta kıvranmaktadır.

Bana bu satırları yazdıran Bediüzzaman Said Nursi’nin “Risale-iNur Külliyatı’ndan Gençlik Rehberi” adlı kitabıdır. Belki de günümüzlekıyaslanamayacak ölçüde çok farklı olan bu kitap anlattıklarıyla bugünbirçoðumuzun farkında dahi olmadıðı ve birçok yönden eksik kaldıðı maneviyatıve gençliði sonsuz sandıðımızı anlatmaktadır. Genel olarak her genç kendinisorgulamaya başladıðında eminim ki bu eksikliði hissedecektir.

“Sizdeki gençlikkat’iyen gidecek. Eðer siz daire-i meşrûada kalmazsanız, o gençlik zâyi olupbaşınıza hem dünyada, hem kabirde, hem âhirette, kendi lezzetinden çok ziyadebelâlar ve elemler getirecek. Eðer terbiye-i İslâmiye ile o gençlik nimetinekarşı bir şükür olarak iffet ve namusluluk ve tâatte sarfetseniz, o gençlik mânenbâki kalacak ve ebedi bir gençlik kazanmasına sebep olacak.” (Said Nursi,2009, 31)

Hayatın maddi ve manevi yönüne deðinen Bediüzzaman Said Nursi’nin “Risale-iNur Külliyatı’ndan Gençlik Rehberi”adlı kitabı okunması gereken önemli birkaynak. Yazılanları anlamak ve bunun yanında daha da önemlisi günümüzdünyasında içine düştüðümüz gafletin farkına vararak kendimizi hayata başkapencerelerden bakarak sorgulamak açısından zaman ayırmaya deðer bir kaynak aynızamanda.

“Hayat ise eðer imanolmazsa veyahut isyan ile o iman tesir etmezse, hayat, zâhiri ve kısacık birzevk ve lezzetle beraber, binler derece o zevk ve lezzetten ziyade elemler,hüzünler, kederler verir. Çünkü insanda akıl ve fikir olduðu için, hayvanınaksine olarak, hazır zamanla beraber geçmiş ve gelecek zamanlarla da fıtratenalâkadardır. O zamanlardan dahi hem elem, hem lezzet alabilir.” (SaidNursi, 2009, 31)

Bediüzzaman SaidNursi’yi okumak ve onu anlamak günümüz coðrafyasında ve içinde bulunduðumuzkoşullarda çok zor olsa da, insanı derinden etkileyen anlatımıylaokuduklarımızla kendi dünyamızı sorgulamak açısından kayda deðer.

KAYNAK:Said Nursi,Bediüzzaman, (2009), “Risale-i Nur Külliyatı’ndan Gençlik Rehberi”, ŞahdamarYayınları, İstanbul

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları