İLİM ÖÐRENMENİN ÖNEMİ

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1147 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

              Aydınlık karanlıðı , hak batılı, iman küfrü nasıl yok ediyorsa ilimde cehaleti öyle yok eder.       İlmin olduðu yerde cehalet olamaz. İşte bunun içindir ki İslam dini ilme ve ilim öðrenmeye büyük önem vermiştir. İnsanı da bilgisi sayesinde yeryüzünün halifesi tayin etmiş ve yeryüzündeki her şeyi onun hizmetine sunmuştur.

İlim, âlim, öðrenme, öðrenci Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerde yüceltilmiştir. Bu konuyla ilgili bazı ayetleri şöyledir:

                (Resulüm) De ki bilenlerle bilmeyenler bir olur mu ?”

                “Allah içinizden iman edenlerin ve ilim sahiplerinin derecelerini yükseltir.”

                “Kulları içinde ancak bilgi sahipleri, Allah’tan (gereðince) korkar.”

                Hadislerde de peygamberimiz ilim öðrenmeyi nafile ibadetten üstün saymış İbadet konusunda gösterilen hassasiyetin bilgi edinmek konusunda da gösterilmesi gerektiðini açık bir şekilde ortaya koymuştur. Ayrıca Hz. Peygamberimiz, “İlim tahsil etmek kadın, erkek her Müslüman’a farzdır.” buyurarak Müslümanlara bu konudaki sorumluluklarının büyüklüðünü hatırlatmış, ilim ve ilim tahsili için çaba sarf edenler hakkında şöyle buyurmuştur;

 “Kim ilim tahsili için bir yola girerse, Allah O’na cennet yolunu kolaylaştırır. Meleklerde ilim tahsil eden kimseye ikram için kanatlarını yayarlar. Ve  âlime, yer ve gökte her şey istiðfar eder sudaki balıklar bile. Âlimin ibadetle meşgul olana göre üstünlüðü, Ay’ın öteki yıldızlara olan üstünlüðü gibidir. Muhakkak âlimler, peygamberlerin mirasçılarıdır. Peygamberler ne bir dinar, ne de bir dirhem miras bırakmışlardır. Onların bıraktıðı miras, ancak ilimdir. Kim ilme nail olursa büyük bir nasibe, yüksek bir dereceye ulaşır.

             İslam büyükleri de ilim öðrenmeyi teşvik etmişlerdir. Hz. Ömer (r.a) ; Ey insanlar! İlim öðrenin. Allah-ü teala iyi niyetle okuyanlara yücelik elbisesini giydirir.” Hz. Ali; “İlim maldan hayırlıdır. Çünkü malı sen koruyacaksın, hâlbuki ilim seni korur. İlim hâkim, mal mahkûmdur. Mal sarf etmekle azalır, ilim sarf etmekle çoðalır.” Buyurmuşlardır.

                İslam’ın emrettiði ve teşvik ettiði ilim sadece dini ilimler deðildir. İslam insanı mutlu kılan, insanlıðın hayrına olabilecek her türlü bilgiyi öðrenmeyi teşvik etmiştir. Bu sebeple Hz. Peygamberimiz “İlim çinde olsa arayınız.” buyurmuşlardır.

                Konumuzu Hz. Peygamber’in bu anlamda bir duasıyla son veriyorum: “Allah’ım, bana öðrettiðin ilimden beni yararlandır, yararlı olacak ilmi bana öðret. İlmimi artır. Her hal üzere Allah’a hamdolsun.”

                                                                                                              MUSTAFA KORKMAZ

                                                                                                          EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları