KUR’AN CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1058 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

Camiler ve mescitler, Allah’a baðlılık bilinciyle insanları bir araya toplayan, aynı safta birleştiren, her türlü mesleki, sosyal, kültürel statü farklarını ve imtiyazlarını bir kenara bırakarak onları kenetleyen ve adeta bir vücut haline getiren sosyal mekânlardır.

Cami, insan içindir. Camiyi cami yapan onun işlevidir. Binaenaleyh İslam’da cami ve mescitler Allah’ın evi sayılan kutsal mekânlardır. Camiler bu kutsiyetlerini Kâbe’den almıştır. Yüce Rabbimiz hutbemizin başında okumuş olduðumuz ayeti kerimede şöyle buyuruyor.’’Şüphesiz, insanlar için kurulan ilk ibadet evi, elbette Mekke’de âlemlere rahmet ve hidayet kaynaðı olarak kurulan Kâbe’dir’’.

Camilerin önemini Yüce Allah bir ayeti kerimede ‘’Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoðru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doðru yolu bulanlardan olmaları umulur. buyurmakta,

Sevgili Peygamberimiz SAV de Camilerin Allah’ın rahmetinin yeryüzüne ulaşmasına vesile teşkil ettiðini veciz bir ifade ile ortaya koyup ve şöyle buyurmaktadır:’’Ben yeryüzü halkına azap etmeyi murat ettiðimde, mescitleri inşa, tamir, tanzif ve tenvir edenleri, benim rızam için birbirini sevenleri ve seher vaktinden istiðfar edenleri görünce, onlara azap etmekten vazgeçerim.’’ 

Yine Peygamberimiz bir başka hadisi şeriflerinde:’’Bir kimse yalnız Allah’ın rızasını umarak küçük veya büyük bir mescit inşa etse Allah’ta ona Cennette bir köşk ihsan buyurur.

Camii ve mescitler yeryüzünde kurulan huzur yuvalarıdır. Edep ve terbiye ocakları, ilim irfan ve irşat yuvalarıdır. Cami ve mescitler birlik ve beraberlik baðlarının kuvvet kazandıðı takva ve tevazu örneklerinin yaşandıðı kutsal mekânlardır. Cami ve mescitler insanın iç ve dış dünyasını temizler. Bu nedenle İslam’ın camiye bakışı, hiç şüphesiz onu sadece namaz kılınan yer olarak görmek şeklinde deðildir. Camilerin ihya edilmesinin ve cemaatle süslenmesinin önemi bir kutsi hadiste şöyle vurgulanır:’’Benim yeryüzündeki evlerim mescitlerdir. Orada beni ziyaret edenler, o mescitleri ihya edenlerdir.(5)

Konumuzu bir ayetin mealiyle bitiriyorum:’’Allah’ın mescitlerinde o’nun adının anılmasını yasak eden ve onların yıkılması için çalışandan kim daha zalimdir. Böyleleri oralara ancak korka korka girebilirler. Onlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük bir azap vardır.

MUSTAFA KORKMAZ

                            EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞE


ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları