ÖFKEYİ KONTROL ETMEK

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1025 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

GÖNÜLDEN DİLE SİZİNLE BİRLİKTE

İslam, beşeri ilişkilerde alçak gönüllü, iyi huylu ve affedici olmayı tavsiye eder. Bu konuda Yüce Allah, Kur’an-ı Kerimde: “Onlar bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanlar, öfkelerini yenenler, insanları affedenlerdir. Allah iyilik edenleri sever” Diðer bir ayette ise, “İyilikle kötülük bir olmaz Kötülüðü en güzel şekilde sav, Bir de bakarsın ki, seninle aranızda düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir. Bu güzel davranışa ancak sabredenler kavuşturulur. Buna ancak (Hayırdan ve olgunluktan) büyük payı olanlar kavuşturulur” buyurarak öfkelerini yenenlerden övgüyle söz etmektedir.

Gazap, hiddet, kızgınlık ve gelen öfke, insanı taşkın davranışlara sürükleyen, basiretini perdeleyen ruhsal bir olaydır. Öfke halinde olan insan, davranışlarını kontrol altına alması zordur. Bu haldeki insan, genellikle saldırgan ve kırıcı olur.

Etrafındakilere zarar verdiði gibi kendisine de zarar verir. Bundan kurtulmak için Allah, kendisine sıðınmamızı istiyor: “Eðer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa, hemen Allah’a sıðın Çünkü O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir  buyruluyor.

Sevgili Peygamberimiz (sav) de hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: “Bir kelime bilirim ki, eðer şu iki kişi (dövüşen iki kimse) o kelimeyi söylese kendisinde bulunan gazap hali muhakkak gider (Evet) O kişi “Euzü billehimineşşeytanirracim” dese kendisinde bulunan bu hal gider”

Herkes zaman zaman öfkelenebilir. Haksız yere kişiliðimize, onurumuza ve malımıza yapılan saldırılar, kızgınlık duymamıza neden olabilir. Böyle durumlarda daha sonra pişmanlık duyacaðımız, onarılması mümkün olmayan tepkiler vermemeliyiz. Atalarımız: “Öfkeyle kalkan, zararla oturur” diyerek bu gerçeði dile getirmişlerdir. “İyiliði Kötülüðü unut,Allah ile ölümü unutma.” Başkalarına yaptıðın iyiliðe karşılık kibirlenme başkasının sana yaptıðı kötülüðe karşı kinlenme. Yaratıcının olduðunu ve ölümün mutlaka gerçekleşeceðini neticedede ahiretin vede mahşerin varlıðını (hesap gününü) unutma…

Bu yazımda merhum Çukurovamızın üstadı muhterem hafız Veysel ÇOLAK hocamın sözlerinide hatırlayarak yad etmek istiyorum. “ Muhim olan kulun deðil,  Allahın reddine (gazabına) maruz kalmamaktır.” Tavsiyesi her zorlukla karşılaştıðım an aklıma gelmektedir. İnşallah muhterem hocamın tavsiyesine uymamız neticesinde gönlümüz ve günümüz aydınlık olacaktır. Çünkü hocamın sözleri benim için bir vasiyetdir. Mekanı Cennet, ruhu şad olsun.

Konuyu özetleyen bir hadisle bitiriyorum. “Yiðit, güreşte insanların sırtını yere getiren deðildir Gerçek yiðit, öfke anında kendisine hâkim olabilendir”. Cenabı Allaha emanet olunuz.

                                                                                                                                             MUSTAFA KORKMAZ

                                                                                                                                         EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları