İSLAM’DA KOMŞULUK VE KUL HAKKI

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1075 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

“GÖNÜLDEN DİLE SİZİNLE BİRLİKTE”

Aile fertlerinden sonra insanın en yakın çevresi komşularıdır. İslam komşu haklarına büyük önem vermiştir. Tencereden çıkan yemek kokusuyla bile komşunun rahatsız edilmesine razı olmamıştır.

            Müslüman, komşularıyla güzel geçinen, seven, sevilen, aranan ve etrafına güven veren insandır. Komşularına ve çevresine  güven vermeyen bir insan, olgun mümin ve iyisi insan olamaz.

Hazreti Peygamberimiz(s.a.v)arka arkaya:

Vallahi mümin olamaz. Vallahi Mümin olamaz. Vallahi mümin olamaz. buyurmuş,

—Kim mümin olamaz ya Rasulullah? diye sorulunca da, şu cevabı vermiştir.

—Şerrinden komşusu emin olmayan kimse mümin olamaz.

 

Yüce dinimiz komşu haklarını, Allah hakkı, ana-baba hakkı ve akraba hakkı gibi kutsal saymıştır. Bir Ayeti Kerimede Allah’ü Teâlâ şöyle buyurmaktadır. “Allah’a ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa yolcuya ve eliniz altında bulunan kimselere iyilik edin.                                              

            Hazreti Peygamberimiz (s.a.v) ise, hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır. “Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse komşusuna iyilik etsin”

            Allah katında dostların en iyisi, arkadaşlarına iyi davranan;  komşuların en iyiside, komşulara en iyi davranandır. Hadisi Şerif

 

            Komşu hakları dinimizin üzerinde titizlikle durduðu bir konudur. Bu itibarla, komşularımıza iyilik ve ikramda bulunmak, onlarla selamlaşmak, ziyaretlerine gitmek, yardımlarına koşmak, sevinçli ve kederli anlarını paylaşmak, düðünlerine katılmak, cenazelerine iştirak etmek, baş saðlıðı dilemek, ayıp ve kusurlarını araştırmamak, ırz ve namuslarına göz dikmemek, dini ve dünyevi işlerinde yol göstermek, komşularımıza,arkadaşlarımıza ve dostlarımıza karşı başlıca görevlerimizdendir.

            Kamil  bir Müslüman ve İslam Ahlakını yaşamak    istiyorsak, komşularımıza,arkadaşlarımıza,dostlarımıza ve insanlara iyilik edelim, iyiliðe; en yakın komşularımızdan başlayalım. Komşularımızla güzel geçinelim, onları hiçbir şekilde rahatsız etmeyelim, ayıp ve kusurlarını araştırmayalım, Sevinçlerine ve üzüntülerine ortak olalım. Unutmayalım ki, olgun Müslüman çevresine güven veren ve daima iyilik eden insandır.

 

Konumuzu   Hazreti peygamberimiz Muhammad Mustafa(s.a.v)’ın hadis-i Şerifi ve Güzel bir sözle tamamlayalım. “Komşusu, kötülüklerinden emin olmayan kimse cennet’e giremez”.

“İyiliði Kötülüðü Unut,Allah ile Ölümü Unutma.”

            İnşallah Yüce Mevlamız Cümlemizin Ayet,Hadis ve Güzel sözlerle aydınlanmamızı nasip     

eylesin. Cenabı-ı Allah’a emanet olunuz.

 

                                                                                                          MUSTAFA KORKMAZ

                                                                                                      EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları