DOSTLUK ve SADAKAT

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1208 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

DOSTLUK ve SADAKAT

 

“Mahlukatın en şereflisi” olarak yaratılan insanoðlu; “Göklerin, yerin ve daðların bile yüklenemediði emaneti”  taşımanın sorumluluðu altında zorlandıðı anlarda, tutunacak bir dal, varacak bir kapı, sıðınacak bir liman arar. Bu liman dostluk limanıdır.

        Bu limanda mutluluklar paylaşılır, çözümsüz kalındıðı yerlerde çözüm üretilir, kayıtsız şartsız sevilerek sadakat gösterilir, korunup kollanır, saðlıðında olduðu kadar hastalıðında ve yaşlılıðında da yalnız bırakılmaz ve çıkar kavgaları dostluk limanında asla yaşanmaz. Çünkü gerçek bir dost, iyi günde de kötü günde de yanında olan, kendisi için istediðini dostu için de isteyen insandır.

         Dostluk, sadâkat ister, vefâ ister, sabır ister, fedakârlık ister ve her şeyiyle gönülden kabullenmek ister. Beraber aðlayıp beraber gülmek ister. Sözünü çiðnememek, sadık kalmak, dürüst olmak sevginin dostluðun ve kardeşliðin baðrında yetişir. Dostluk karanlık geceye aydınlık, ortak düşüncelerin birleştiði gönül meclisidir. Dostluk barışın ve kardeşliðin temelidir.        Dostlar birbirine karşı aynı duygudadırlar. Bunlardan hangisinin durumu ve ihtiyacı diðerinin fedakârlıðına lüzum gösterirse, karşılıklı fedakârlıðı yaparlar. Dost dediðin karşılıksız sever ve aðladıðında seninle aðlar.

        Mevlânâ Hazretleri ne güzel söylemiş;“Kusursuz dost arayan dostsuz kalır.” diye… İnsanlar vardır çeşit çeşit, her biri başka bir karaktere sahip… İnsanlar vardır; berrak, pırıl pırıl bir deniz. Ne kadar güvenseniz boşa gitmez… İçi dışı birdir, ondan çekinilmez, her sözü içtendir, her davranışı candan…

        İyi dost, insanı gerçek dosta, Hakk’a götürür. Çünkü Yüce Mevlâ gerçek dostu şöyle tarif ediyor : Sizin asıl dostunuz Allah\'tır, O\'nun Resulü’dür ve namazlarını kılan, zekâtlarını veren ve rükû eden müminlerdir.”  

        Kalpteki güzel duygular, hayata yansıtılırsa deðerlidir. Doðru muamelede bulunmak, sıdk ve ihlâs ile dostluk etmek,   herhangi   bir   çıkar  ve garazdan uzak ve her yönüyle Allah rızası için  olan dostluk gerçek dostluktur. Bu dostluðun da en önemli göstergesi ve özelliði sadakattir. Sadakat; kardeşinin Allah rızası için iyiliðini istemek ve samimi olmak anlamlarında kullanılır. Bunun zıddı ise hıyanettir.

        İbadetlerini samimiyetle yerine getiren, kul haklarına içtenlikle riayet eden, kötü huy ve nefsin afetlerinden temizlenen kimse sadık mü\'mindir. Bu kişilere ahrette verilecek mükâfatla ilgili olarak Allah-ü Teâlâ şöyle buyurur: “Bu, sadıklara doðruluklarının fayda saðladıðı gündür. Onlar için altlarından ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları cennetler vardır". Allah onlardan razı olmuş, onlar da O\'ndan razı olmuşlardır. İşte büyük kurtuluş budur.”  Hz. Peygamber (s.a.s)’de şöyle buyurmuştur: "Allah Teâlâ Kıyamet gününde, benim büyüklüðüm için sevişenler (ve dost olanlar) nerede? Onları, benim himayemden başka bir gölgenin olmadıðı himayem altında gölgelendireyim, diye buyurur.

       Sadâkat, Hakk’a ulaştıran yolların en saðlamıdır. Ziya Paşa’nın şu sözü bu durumu çok güzel ifade eder

:“İnsana sadakat yakışır görse de ikrah,

      Yardımcısıdır doðruların Hz. Allah.”

O halde bize düşen kazanmış olduðumuz saðlam dostluklarımızı, sadakat ve samimiyetle devam ettirebilmek ve en önemlisi de Allah ve Resulü’nün dostluðuna gaye edinmektir Ne mutlu sadık dostlar edinebilenlere!         Müjdeler olsun dostluklarına sâdık kalabilenlere!

                                                                                                                           MUSTAFA KORKMAZ

                                                                                                                      EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları