MEVLİD KANDİLİZ KUTLU OLSUN

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1111 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

Peygamberimiz Hz. Muhammed’e(s.a.s.)  inanmak ve onu sevmek, imanın temel şartlarından birisidir. Çünkü Yüce Allah onu bizzat kendisi seçmiştir. O, Kur’an ifadesi ile “en üstün ahlak sahibi, etrafına ışık saçan yüce bir kandil,  kendisine uyanları en doðruya götüren rehber, insanlık âlemi için gönderilen rahmettir”. Bu bakımdan bütün insanlık, fakat özellikle müslümanlar için en mükemmel bir örnektir.Muhakkak ki o, Allah’a baðlanmanın, O’nun emirlerini yaşamanın, insanların ızdırabına ortak olmanın, onlara sırf Allah rızası için sevgi ve saygı duymanın, intikam almaya gücü yeterken affetmenin en güzel örneklerini vermiştir.Hayatı süresincede uygulamıştır.

 

        Bir Müslüman için sevgilerin en yücesi hiç şüphesiz ki Allah sevgisidir. Müslüman, Allah’a ve O’nun dostlarına engin muhabbet besleyen kişidir. ”Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl; Muhammed’siz muhabbetten ne hâsıl?” dizeleri, Hz. Peygamberin(s.a.s)in sevgisini doruða taşıyan güzel bir ifadedir.O, zulme ve kötülüðe karşı durmanın, doðruluk ve adâlet ölçülerinden ayrılmamanın en canlı örneðidir. Sabrın, merhametin, alçak gönüllülüðün; aile reisliðinde anlayışın, idârecilikte sorumluluk duygusunun, askerlikte ileri görüşlülüðün; çocuklar, yetimler ve güçsüzlerle ilgilenmenin en eşsiz örnekleri de onun hayatındadır.O halde, gerçek mümin; kendisine örnek edineceði bu yüce insanı Yüce Allah’tan sonra kendi canından, malından, her şeyden ve herkesten daha çok sevmelidir. Bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmaktadır: ”Hiçbiriniz, ben kendisine anne babasından, çocuðundan ve bütün insanlardan daha sevgili olmadıkça îman etmiş olmazsınız.”  

    

       Allah’a ve peygamberine olan sevgimiz, onların emrettiklerine uymak, yasakladıklarından kaçınmakla mümkündür. Nitekim Kuran-ı Kerim, Allah’a olan sevginin o Nebiyy-i Ekrem(s.a.s.)’den geçtiðini,      âyet-i kerimede belirtmektedir: De ki: Eðer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı baðışlasın. Çünkü Allah çok baðışlayandır, çok merhamet edendir.”   Şurası muhakkaktır ki Müslüman Türk Milleti, şanlı tarihi boyunca sevgili peygamberimize en derin sevgi beslemiş bir millettir. Onun doðduðu günü kutlu gün ilan ederek, aziz hâtırâsını yâdetmek üzere çok sayıda eserler meydana getirmiş, mevlit edebiyatı oluşturmuş ve bu maksatla merâsimler tertip etmiştir.

    

       Hatta askerine, onun gözüyle bakılmasından dolayı “Mehmetçik”, askerlik ocaðına da “peygamber ocaðı” ismini vermiştir. Allah’ın evi Kâbe’nin bulunduðu Mekke-i Mükerreme ile, Hz.Peygamberin evinin bulunduðu Medine-i Münevvere’ye tam dört yüz sene gönül titreten hizmetlerde bulunmuştur. Onun doðum yıldönümünü Mevlit Kandili olarak deðerlendirmiş ve o geceleri ihya etmeye çalışmıştır.

 

      Topkapı sarayında mukaddes emanetler dairesinde  Yavuz Sultan Selim’le birlikte Kur’an’lar okunmasını gelenek haline getirmiştir. Üzerinde hürriyet içerisinde yaşadıðımız Türkiye Cumhuriyeti de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle Hacı Bayram Câmii’nden Ulus’taki Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kadar onun bayraðı taşınarak kurulmuştur. Dualarla ve hatmi şeriflerle kutlayacaðımız; Mevlit Kandilini, Sevgili Peygamberimize Salât-ü Selâm’lar getirerek ve Yüce Allah’tan baðışlanma dileyerek ihya etmeye çalışmalıyız.

 

       Bu münasebetle Mevlit Kandilinizi en içten dileklerimle tebrik ederken ;”Sesimiz O’na Benzemiyorsada ,Hiç Olmazsa,Sözümüz O’na benzesin!O’nun ayaklarıyla yürümüyorsakta,O’nun izinden gidelim!O’nun Sevdiði Olmaya Layik deðilsekte,Hiç Olmazsa O’nun sevdiklerini sevelim.Rabbim onun( s.a.s.) in izinden hepimizi birlikte gidenlerden eylesin.” Konumu bir hadis-i şerif  mealiyle bitirmek istiyorum: “Kim benim sünnetimi ihya ederse beni sevmiş olur. Beni seven de cennette benimle beraber olur.”Mevlüt Kandilini anlamamızı ve Kendi yaşantımızda   uygulamamızı Yüce Mevlamız Nasip etsin.

 

                                                                                                                          MUSTAFA KORKMAZ

                                                                                                                       EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları