MİRAC KANDİLİ

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1085 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

Önümüzdeki Çarşamba gününü Perşembe gününe baðlayan gece, sevgili peygamberimizin isra ve mirac mucizesinin vuku bulduðu gecenin yıl dönümüdür. Rabbimiz İsra Suresi 1. Ayette “ Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye, (Muhammed) kulunu Mescid-i Haram’dan çevresini mübarek kıldıðımız Mescid-i Aksâ’yâ götüren Allah, noksan sıfatlardan münezzehtir; O gerçekten işitendir, görendir” buyuruyor.İsra gece yolculuðu, Mirac da çok yükseklere çıkış manasınadır.

Peygamberimiz(sav) Medine’ye hicret etmeden bir buçuk yıl önce Mekke’de kameri aylardan Recep ayının 27.gecesi Allah’ın emri ile Cebrail(a.s) gelmiş, Peygamberimizi alıp manevi ve ruhani bir Burak’a bindirerek Mescidi Haramdan Kudüs’deki Mescidi Aksa’ya götürmüş oradan yine manevi bir vasıta ile göklere çıkarmıştı. Cebrail(a.s)’in arkadaşlıðı Sidre’i Münteha’ya kadar devam etmiş bundan sonra Peygamberimiz hiçbir insan ve meleðin erişemeyeceði büyük makamlara yükselmişti. O ana kadar her vahiy Cebrail(a.s) vasıtasıyla nazil olduðu halde, bu gecede Peygamberimize vasıtasız olarak vahiy nazil olmuştur.

Mirac gecesi çok mühim bir gece, ümmeti Muhammed’e bol ihsan gecesidir. Bu gecede beş vakit namaz farz kılınmıştır ki hakkıyla eda edildiði zaman müminleri maddi manevi kirlerden temizler ve yükseltir. Nitekim bir hadisi şerifte (Namaz müminin miracıdır) (1)buyrulmuştur.

Bundan başka miraç olayını anlatan İsra suresi ile itikat ahlak ve cemiyet nizamının bel kemiði olan şu kurtarıcı ve yükseltici esaslarda vahiy ve teblið buyrulmuştur.  Allaha şirk koşmamak,

Anaya Babaya iyilik, hürmet ve itaat etmek,Akrabalara yoksullara yolda kalmışlara haklarını vermek onlara yedirmek içirmek.

İsraftan sakınmak ifrat ve tefrite sapmayarak ortalama bir yol tutmak.  Herhangi bir bahane ile çocukları

öldürmemek. Zinaya yaklaşmamak. Adam öldürmemek.

Yetimlerin mallarına kötü niyetle el uzatmamak, Ölçerken,  tartarken,  doðruluktan ayrılmamak.

İyice bilmeden bir şeyin ardına  düşmemek. Kibir ve gurura düşmemek Allah’ın bir lütuf ve ihsanı olan böyle mübarek geceleri fırsat bilerek istifade’ye çalışalım bu geceyi ibadet ve taat ile geçirelim, Gafur ve Rahim olan Allah’tan rahmet ve maðfiret dileyelim. Çocuklarımızı sevindirelim, fakirlere yardım edelim birbirimizi kutlayalım. Her gün beş vakit’te ilahi huzura çıkacaðımızı da düşünerek fenalıklardan sakınalım. Allah bizleri yolundan ayırmasın ve daha nice yıllar böyle mübarek gecelere erişmemizi nasip ve müyesser buyursun.

 

                                                       MUSTAFA KORKMAZ

                                                 EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları